Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  I lehká fyzická aktivita může pomoci předejít demenci

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Malé každodenní činnosti, jako je úklid domu a vyřizování pochůzek, mohou přispět k lepšímu zdraví mozku.

  Nemusíte být maratónský běžec, abyste si udrželi zdravý mozek. Pravidelné procházky ve vašem sousedství nebo výlety do obchodu s potravinami mohou také snížit riziko demence.

  „Z mnoha studií jsme již věděli, že mírná a intenzivní fyzická aktivita je spojena se sníženým rizikem rozvoje demence,“ říká Dr. Andrew Budson, vedoucí kognitivní a behaviorální neurologie VA Boston Healthcare Systém přidruženému k Harvardu. „Novinkou je, že i fyzická aktivita o velmi malé intenzitě je spojena se sníženým rizikem.“

  Studie vlivu cvičení na rozvoj demence

  Nová studie byla velmi dobře navržena“, říká Dr. Budson. Nejen, že byl vzorek velký, více než 62 000 lidí, ale vědci použili pečlivá kritéria, aby určili, zda lidé skutečně trpí demencí a zda v reakci na diagnózu demence nezměnili své cvičební návyky.

  Účastníci studie byli na začátku ve věku 65 nebo více let a byli bez demence. Všichni měli údaje o zdravotních prohlídkách v databázi korejského národního pojištění mezi lednem 2009 a prosincem 2012.

  Na základě jejich vlastní aktivity je výzkumníci rozdělili do čtyř kategorií podle toho, jak blízko se každý člověk dostal k dosažení doporučeného rozsahu aktivity 150 až 300 minut středně intenzivní fyzické aktivity nebo 75 až 150 minut intenzivní fyzické aktivity týdně.

  Kategorie účastníků studie:

  • neaktivní (neprovozoval žádnou fyzickou aktivitu)
  • nedostatečně aktivní (provedl méně než doporučený rozsah aktivity)
  • aktivní (splňuje doporučený rozsah aktivity)
  • vysoce aktivní (překračuje doporučený rozsah aktivity)

  Výzkumníci pak sledovali účastníky tři a půl roku. Za tu dobu u 3 757 z nich byla diagnostikována demence.

  Z výsledků vyplývá se, že cvičení je spojeno s individuálním rozvojem demence. Čím více jedinec cvičil, tím menší pravděpodobnost. Ale nebyli to pouze aktivní nebo vysoce aktivní účastníci, kteří zaznamenali snížení rizika demence. I lidé v kategorii nedostatečně aktivní měli nižší riziko demence než lidé neaktivní.

  Aplikace poznatků

  Zjištění jsou dobrou zprávou, pokud máte pocit, že necvičíte tolik, kolik byste měli.

  „Existuje mnoho lidí, kteří buď nejsou schopni nebo si nepřejí pravidelně vykonávat středně intenzivní nebo intenzivní fyzickou aktivitu,“ říká Dr. Budson. „Tato studie ukazuje, že pokud tito jedinci mohou vykonávat lehkou fyzickou aktivitu, stále mohou snížit riziko demence. Jejich snížení rizika není tak výrazné, jako u vysoce aktivních jedinců, ale rozhodně jde o snížení rizika ve srovnání s těmi, kteří jsou zcela neaktivní.“

  Tato zjištění by vás měla motivovat k tomu, abyste do svého dne vměstnali více aktivity, kdykoli máte příležitost.

  „Dokonce i malá rozhodnutí, která děláme v každodenním životě, mohou ovlivnit budoucí riziko demence,“ shrnuje Dr. Budson.

  Udělejte si každý den krátkou procházku kolem bloku nebo dojděte pěšky na nákup, vykonávejte domácí práce. Snažte se také přidat více kroků do vašich každodenních činností. Udělejte například dvě cesty s prádlem místo jedné.

  Tato studie naznačuje, že záleží na tom, zda se rozhodnete jít nahoru či dolů po schodech, nebo jet výtahem.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS