ZprávyHaníjovo zabití má prodloužit válku v Gaze a dále ji rozšířit, řekl...

Haníjovo zabití má prodloužit válku v Gaze a dále ji rozšířit, řekl Abbás

Zabití politického šéfa palestinského teroristického hnutí Hamás má prodloužit válku v Pásmu Gazy a dále ji rozšířit, řekl ruské agentuře RIA Novosti šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Uvedl také, že v Gaze musí vládnou legitimní palestinské úřady, a izraelské plány na dočasnou kontrolu území označil za nepřijatelné. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti s tím, že Abbás pojede příští týden do Moskvy, kde bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V Rusku má Abbás být od 12. do 14. srpna, kdy odletí na dvoudenní návštěvu Turecka.

„Není pochyb o tom, že účelem vraždy pana Haníji bylo prodloužit válku a dále ji rozšířit,“ citovala RIA Novosti Abbáse, který vede palestinskou vládu sídlící na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, zatímco konkurenční Hamás od roku 2007 ovládá Pásmo Gazy, které ovládl násilím. Abbás také řekl, že Haníjovo zabití negativně ovlivní rozhovory o příměří a stažení izraelských vojsk z Gazy. Ty zprostředkovávají Katar, Egypt a Spojené státy.

Abbás označil Haníjovo zabití za „zbabělý čin a nebezpečný vývoj v izraelské politice“. Haníja zemřel po útoku v Teheránu minulou středu, když tam byl na inauguraci nového íránského prezidenta Masúda Pezeškjána. Hamás akci přičetl Izraeli.

Rusko je blízkým spojencem Teheránu a také minulý týden odsoudilo Haníjovo zabití. V pondělí Írán navštívil tajemník ruské bezpečnostní rady Sergej Šojgu, který byl do května ministrem obrany. Šojgu jednal v Íránu s tamním prezidentem Pezeškjánem, který řekl, že se bude snažit prohloubit vztahy se „strategickým partnerem“ Ruskem.

Moskva také opakovaně kritizuje Západ, že se nesnaží prosadit vytvoření palestinského státu v hranicích před válkou z roku 1967, kdy Izrael obsadil Pásmo Gazy a Západní břeh včetně východního Jeruzaléma.

Abbás řekl RIA Novosti, že chce v Moskvě s Putinem jednat o míru na Blízkém východě. „Hlavním cílem naší cesty budou konzultace a výměna názorů na nejnovější vývoj na palestinské a mezinárodní scéně a posílení bilaterálních vztahů ve všech sférách,“ uvedl Abbás.

Situace na Blízkém východě se vyhrotila minulý týden poté, co Izrael v úterý zabil na předměstí Bejrútu vysokého vojenského činitele libanonského hnutí Hizballáh Fuáda Šukra a ve středu, zřejmě také Izrael, zabil v Teheránu Haníju. Pomstu Izraeli slíbil Teherán, Hizballáh, Hamás i jemenští povstalci.

Doporučujeme

Dvě děti zahynuly, sedm zraněno při ukrajinském náletu na Krasnodar

Dvě děti přišly o život a dalších devět lidí, včetně sedmi dětí, utrpělo zranění při náletu ukrajinských dronů na Krasnodar na jihozápadě Ruska. Trosky dronů zasáhly obytné budovy a také sklady, ve kterých vypukl požár, uvedl gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev. Ukrajinská armáda v noci na dnešek podle svého prohlášení zasáhla ruský letoun MiG-29 a dvě ruské lodě v Černém moři. Rusko zase uvedlo, že trefilo tanker poblíž Oděsy, píše agentura Reuters.

Mikroplasty pronikají do těl amazonských zvířat

Mikroplasty se v Amazonii dostávají i do míst vzdálených od velkých měst a postupně procházejí celým potravním řetězcem. Vědci je našli v rybách, netopýrech, tapírech i krabech. Některé druhy ptáků navíc používají plastový odpad při stavbě hnízd.

Zatímco námořník sloužil na Blízkém východě, pohraniční hlídka zadržela jeho otce

Zatímco americký námořník Joshua Aviles slouží více než devět měsíců na letadlové lodi USS Abraham Lincoln, která byla nasazena na Blízkém východě, pohraniční hlídka zadržela jeho otce. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti uvedlo, že služba v armádě nezajišťuje protekci před zadržením z důvodu ilegálního pobytu v zemi.

Masa odpadu v Guineji pohřbila domy i lidi. Desítky mrtvých

Nejméně 30 lidí v neděli zahynulo při sesuvu odpadu v Guineji. Masa odpadu pohřbila chatrče i s lidmi. Několik domů bylo zničeno, probíhá pátrání po přeživších, kteří mohli zůstat uvězněni pod odpadem. Úřady měly ze zhroucení skládky obavy.

Indie obnovuje staré vodní systémy

Nedostatek vody a stále méně předvídatelné srážky nutí indické komunity hledat řešení v minulosti. Vesnice napříč zemí proto obnovují studny, nádrže a hliněné hráze, které po staletí zachycovaly monzunovou vodu. Tradiční stavby pomáhají doplňovat podzemní zásoby a často fungují lépe než moderní infrastruktura.

Volby v Kazachstánu podle očekávání ovládla strana stojící za prezidentem

Nedělní parlamentní volby v Kazachstánu podle očekávání jasně ovládla strana Adilet podporující prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva. Strana, kterou letos založili jeho spolupracovníci, získala přes 71 procent hlasů, oznámila dnes podle agentury Reuters volební komise. Výsledek společně s předchozím sloučením dvou komor parlamentu do jedné podle médií posílí prezidentovu pozici.

Radoslav Kováč převzal fotbalisty Plzně

Viktoria Plzeň našla náhradu za odvolaného Martina Hyského. Novým hlavním trenérem se stal Radoslav Kováč, který podepsal smlouvu do konce sezony. Součástí dohody je také opce na další dva roky.

Zdravotní stav norského krále se během hospitalizace zhoršuje, informoval královský palác

Zdravotní stav norského krále Haralda V. se během víkendu zhoršil. Devětaosmdesátiletý panovník zůstává v nemocnici, kde lékaři kromě problémů souvisejících s chudokrevností léčí také bakteriální infekci v krvi. Podle královského paláce je jeho stav stabilní a na léčbu antibiotiky reaguje.

Muž nechal sedmiletého syna v půlce výstupu na horu Fudži. Vrátil se pro něj za pět hodin

Muž nechal svého sedmiletého syna samotného na hoře Fudži, zatímco sám pokračoval ve výstupu se starším synem. Chlapec podle policie zůstal několik hodin bez dozoru ve výšce kolem 2500 metrů nad mořem. Otec si od policistů vysloužil jen napomenutí.

Macron slíbil Zelenskému střely do protivzdušných systémů

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes slíbil hlavě ukrajinského státu Volodymyru Zelenskému dodávky střel do systémů protivzdušné obrany. Oznámil to na síti X. Zelenskyj uvedl, že během telefonátu mu Macron řekl, že Francie pomůže Ukrajině také v jednáních s dalšími zeměmi, které mají nedostatkové střely do protivzdušných kompletů Patriot. Ukrajina, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, se v poslední době jen s obtížemi brání útokům balistickými raketami. Důvodem je podle dostupných informací nedostatek munice do patriotů.

Průmysl táhne eurozónu vzhůru, podnikatelská aktivita je nejsilnější za devět měsíců

Podnikatelská aktivita v eurozóně v srpnu rostla nejrychlejším tempem za devět měsíců. Oživení táhl především průmysl, který zaznamenal nejlepší výsledek za více než čtyři roky. Firmám zároveň přibývají nové zakázky a po několika měsících začaly znovu nabírat zaměstnance.

Z Bulharska odletěly tankovací letouny USA, jejichž rozmístění kritizoval Írán

Leteckou základnu Bezmer na jihovýchodě Bulharska opustila dvojice amerických vojenských tankovacích letounů, jejichž tamní rozmístění kritizoval Írán. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Deník Financial Times (FT) tento týden napsal, že i kvůli těmto tankovacím strojům zvažovali íránští představitelé údery na cíle v Bulharsku.

Americký soud zrušil Trumpův zákaz imigračních víz pro občany 75 zemí

Federální soud v New Yorku zrušil politiku administrativy Donalda Trumpa, která pozastavila vydávání přistěhovaleckých víz občanům 75 zemí. Soudkyně rozhodla, že ministr zahraničí Marco Rubio překročil své pravomoci a plošné odmítání žádostí na základě státní příslušnosti odporuje americkému imigračnímu zákonu.

Při zemětřesení ve východním Japonsku bylo zraněno nejméně 23 lidí

Východní Japonsko, včetně oblasti Tokia, dnes ráno postihlo středně silné zemětřesení o síle 5,9 stupně. Podle úřadů bylo zraněno nejméně 23 lidí, uvedla agentura Kjódó.

Severovýchod Španělska zasáhly silné deště, sedm lidí utrpělo zranění

Severovýchod Španělska zasáhly silné deště, voda zaplavila ulice, uvěznila lidi v automobilech a sedm lidí kvůli počasí utrpělo zranění. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Podle nich lidem z aut uvězněných v povodňové vodě pomáhali hasiči.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama