Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Finále Ligy mistrů očima šéfa pařížské policie. Selhání, pověst Francie utrpěla, myslí si

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Největší zápas sezony se nepovedl podle přestav. Finále Ligy mistrů se neslo ve znamení chaosu, zásahu policie a pokusů dostat se na klání bez lístku. Utkání v Paříži muselo být posunuto, někteří se na stadion vůbec nedostali. Před senátním výborem přednesl řeč šéf pařížské policie a bylo znát, že je ze selhání hodně mrzutý.

  Z ostudy kabát měla na konci května UEFA a francouzská vláda. Pořádání velkolepého zápasu se absolutně nezdařilo, finále Ligy mistrů muselo být posunuto o několik desítek minut kvůli pokusům dostat se na Stade de France v Paříži bez lístku. Proti výtržníkům musela zasahovat policie slznými plyny, i tak se některým podařilo proniknout skrz ploty a ochranku.

  „Selhali jsme. Několik lidi bylo zraněno a utrpěla i pověst celé Francie,“ mrzelo šéfa pařížských policejních složek Lallementa v projevu. Chaos způsobila nedostatečná připravenost security služeb, ale také chabé zátarasy a nefungující aplikace na načtení vstupenek. Plány mladistvých fanoušků tak nabraly reálných obrysů. Zadrženo jich bylo celkem 105, až 240 dalších utrpělo zranění.

  Podle Lallementa se jich na zápas chtělo dostat bez vstupenky až 40 tisíc. „Ze tenhle odhad nesu odpovědnost já, číslo jsem stanovil na základě informací kolegů v terénu a pan ministr ho pak převzal. Možná jsem udělal chybu, ale nikdy jsem netvrdil, že je to absolutně přesný součet lidí přímo před stadionem,“ pokračovat.

  Vyhráno neměli ani ti s lístkem

  Jak už bylo řečeno, nefungující aplikace na lístky byla klíčem ke katastrofě. Dokonce se stalo, že se na zápas mezi Realem Madrid a Liverpoolem nedostali někteří fandové ani s platným lístek. Těm se UEFA omluvila a plánuje jim celou věc vykompenzovat. Což by se určitě hodilo vzhledem k tomu, že mnozí nechali za vstupenku několik desítek tisíc korun.

  K tomu všemu mezi těmito lidmi byli i tací, které zasáhl slzný plyn. „Mrzí mě, že slzný plyn zasáhl i lidi, kteří přišli na zápas v dobré víře a s platnou vstupenkou,“ doplnil Lallement. Omluvy už ze sebe vychrlila také francouzská vláda, pro kterou byla kauza podobně bolestivá jako pro pořadatele z UEFY.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS