4.3 C
Czech
Úterý 24. února 2026
ITBoxFBI použila nový software Cellebrite k prolomení telefonu Trumpova atentátníka

FBI použila nový software Cellebrite k prolomení telefonu Trumpova atentátníka

V rámci vyšetřování střelby na shromáždění bývalého prezidenta Donalda Trumpa obdržela FBI přístup k novému, dosud nevydanému softwaru od izraelské společnosti Cellebrite. Díky této technologii se podařilo odemknout telefon střelce Thomase Matthewa Crookse, což vedlo k odhalení dalších informací o jeho činnosti.

Vyšetřování střelby na shromáždění bývalého prezidenta Donalda Trumpa v sobotu přineslo nečekaný technologický zvrat. FBI, která byla pověřena vyšetřováním případu, čelila obtížím při odemykání telefonu Thomase Matthewa Crookse, identifikovaného střelce. Podle důvěrných zdrojů se agentura obrátila přímo na společnost Cellebrite, izraelskou firmu specializující se na digitální inteligenci.

V neděli ráno se FBI pokusila odemknout Crooksův telefon pomocí dostupného softwaru Cellebrite, což se však ukázalo jako neúspěšné. Telefon byl následně odeslán do laboratoře FBI v Quantico ve Virginii. V úterý agentura potvrdila, že se jí podařilo telefon úspěšně odemknout.

Podle nové zprávy od Bloomberg bylo nyní potvrzeno, že Crooks používal novější model Samsungu s operačním systémem Android. FBI původně zkoušela pomocí softwaru Cellebrite obejít nebo identifikovat přístupový kód telefonu. Po neúspěšném pokusu se agentura obrátila přímo na Cellebrite, která poskytla dodatečnou technickou podporu a nový, dosud nevydaný software, který byl stále ve vývoji.

Díky této nové technologii se podařilo telefon odemknout za pouhých 40 minut. Tímto rychlým úspěchem FBI získala přístup k dalším klíčovým informacím uloženým v telefonu střelce.

Fotky prezidenta i historie vyhledávání

Zároveň, podle zprávy Associated Press, FBI na telefonu objevila fotografie bývalého prezidenta Donalda Trumpa, současného prezidenta Joe Bidena a dalších vysokých představitelů. Navíc byly nalezeny vyhledávání týkající se „informací o velké depresivní poruše“.

Zatímco FBI slaví úspěch v tomto konkrétním případě, zpráva zveřejněná ve čtvrtek odhaluje, že současný software Cellebrite nedokáže odemknout iPhony s iOS 17.4 a novějšími verzemi. Navíc ani iPhony s iOS 17.1 až 17.3.1 nejsou momentálně prolomitelné, s výjimkou modelů iPhone XR a iPhone 11, které mají známé hardwarové zranitelnosti, píše server 9to5Mac.com.

Vyšetřování střelby na Trumpově shromáždění a úspěch FBI při odemykání Crooksova telefonu zdůrazňuje neustálý technologický boj mezi orgány činnými v trestním řízení a výrobci mobilních zařízení, kteří neustále zvyšují úroveň zabezpečení svých produktů.

Reklama

Doporučujeme

Pokojové rostliny vzduch doma nespasí

Vzduch doma často není tak čistý, jak si myslíme. V zimě zavřeme okna, zapálíme svíčky, vaříme na plynu a trávíme uvnitř většinu dne. Odborníci varují, že právě interiér může být plný škodlivin. Rostliny sice pomáhají, ale samy o sobě problém nevyřeší.

Ukrajina se propojuje s EU přes společné podniky

I během války hledají ukrajinské společnosti způsoby, jak vstoupit na evropský obchodní trh. Společné podniky v oblasti obrany, telekomunikací a zelené energie ukazují, jak se Ukrajina může postupně přiblížit EU, a to ještě předtím, než se stane jejím plnoprávným členem.

Trump a Bílý dům se po získání olympijského zlata v hokeji posmívají Kanadě

Americký prezident Donald Trump a Bílý dům neotáleli s reakcí na nedělní kanadskou hokejovou prohru, která Spojeným státům vynesla olympijské zlato. Zatímco Bílý dům sdílel snímek, na němž orel bělohlavý, který je národním ptákem USA, ukořistil kanadskou bernešku velkou, Trump dnes zveřejnil umělou inteligencí vytvořené video, na němž tluče kanadské hokejisty a dává jim vítězný gól. Američtí hokejisté díky finálové výhře 2:1 v prodloužení v Miláně nad Kanadou získali potřetí v historii zlato na olympijských hrách.

KOMENTÁŘ: Evropské trhy v rudých číslech. Trump zase otevřel své celní šapitó

Ještě v pátek využívaly trhy pozitivního sentimentu po rozhodnutí Nejvyššího soudu v USA, jenže v pondělí se evropské akcie probudily do červených čísel. Stojí za tím další otočka na ose mezi Donaldem Trumpem, cly a soudy. Jak se v tom zorientovat?

ICC zahájil slyšení v případu filipínského exprezidenta Duterteho

Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes zahájil slyšení v případu bývalého filipínského prezidenta Rodriga Duterteho, kterého žalobci viní z účasti na zabíjení desítek lidí za jeho násilného tažení proti drogám. Prokurátor ve svém úvodním vystoupení prohlásil, že Duterte nařizoval zabíjení lidí a osobně vybíral oběti, napsala agentura AFP. Osmdesátiletý politik, jemuž by soud měl formálně sdělit obvinění, se dnešního slyšení osobně neúčastní.

Nizozemsko má novou vládu, Jetten je nejmladší premiér v historii země

Nová nizozemská menšinová koaliční vláda se dnes ujala úřadu poté, co její zástupci formálně složili přísahu před králem Willemem-Alexanderem. Liberální politik Rob Jetten se tak stal nejmladším a také prvním otevřeně homosexuálním premiérem v historii země. Jeho progresivní proevropská strana D66 loni v říjnu překvapivě vyhrála volby, připomněly agentury Reuters a AFP. Spolu s D66 tvoří novou nizozemskou vládu křesťanští demokraté (CDA) a středopravá liberální strana VVD.

Španělská vláda zveřejní utajované dokumenty k pokusu o převrat v roce 1981

Španělská vláda zveřejní utajované dokumenty k pokusu o státní převrat z roku 1981, kdy vojáci sympatizující s někdejším frankistickým režimem vnikli se zbraněmi do parlamentu. Podle agentury AFP to dnes oznámil premiér Pedro Sánchez.

Sankce proti Rusku ministři EU kvůli Maďarsku patrně neschválí, řekla Kallas

Jednání o dalších sankcích, které Evropská unie chystá proti Rusku kvůli jeho pokračující agresi na Ukrajině, se dnes kvůli negativnímu postoji Maďarska patrně neposune kupředu. Před jednáním ministrů zahraničí zemí EU to v Bruselu novinářům řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. Ministři zahraničí Německa, Polska a dalších zemí před schůzkou apelovali na Budapešť, aby svůj přístup změnila.

EU požaduje od USA po oznámení nových cel dodržení obchodní dohody

Evropská komise (EK) požaduje, aby Spojené státy dodržely podmínky obchodní dohody mezi EU a USA uzavřené v loňském roce. Americký Nejvyšší soud zrušil globální cla prezidenta Donalda Trumpa, který reagoval zavedením nového plošného cla. To následující den zvýšil.

Noční ruské útoky na Ukrajině zabily nejméně tři lidi a další zranily

Nejméně tři lidi zabily a několik dalších zranily noční ruské útoky na Ukrajinu, informují úřady. Dva životy si vyžádal útok na Oděskou oblast, jeden člověk zemřel při úderu na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Ukrajinské síly naopak v noci opět podnikly útoky v hloubi Ruska a podle telegramových kanálů zasáhly důležitou ropnou čerpací stanici.

Mexiko po zabití šéfa kartelu zachvátilo násilí

USA a Kanada v neděli vyzvaly své občany v některých částech Mexika, aby se ukryli. V zemi totiž vypuklo násilí po zabití vůdce kartelu. V několika oblastech došlo ke střetům mezi jeho členy a bezpečnostními složkami. Zločinci rabovali a zapalovali podniky a auta.

Francie si kvůli výrokům o smrti aktivisty předvolá amerického velvyslance v Paříži

Francie si předvolá amerického velvyslance v Paříži Charlese Kushnera kvůli výrokům o smrti aktivisty Quentina Deranqueho. Oznámil to v neděli francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot, který komentáře americké strany označil za nepřijatelné vměšování do vnitřních záležitostí země.

Oteplování zvyšuje riziko lavin i v západních Himálajích

Oteplování v horách nemění jen ledovce. Mění i laviny. A někdy úplně opačně, než by člověk čekal. Místo úbytku lavin se v některých regionech rozjíždí jejich nová éra, častější a s delším doběhem.

Maďarsko zablokuje 20. unijní balík sankcí, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ropy

Maďarsko zablokuje 20. balík protiruských sankcí, který připravuje Evropská unie, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ruské ropy do Maďarska. Ve videopříspěvku to dnes na facebooku řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko by se podle něj pak postavilo i proti další pomoci Kyjevu. Tranzit suroviny ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska byl přerušen koncem ledna.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama