-4.5 C
Czech
Sobota 24. ledna 2026
ZprávyFacebook zablokoval Trumpovi účet na dva roky

Facebook zablokoval Trumpovi účet na dva roky

Společnost Facebook Inc. zablokovala bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi účty na sociálních sítích Facebook a Instagram na dva roky. Trump to označil za urážku všech jeho voličů, píše BBC.

Na facebookový a instagramový účet se Trump může vrátit nejdřív v lednu 2023. Obě sociální sítě smazaly jeho účty už v lednu v návaznosti na násilnosti v Kapitolu, které podle některých Trump podněcoval. Tehdy dostal ban „na neurčito“. Nový kontrolní orgán Facebook Oversight Board ale nyní trest přehodnotil a jeho tvrdost zkritizoval. Rozhodl, že nejvyšší možný trest pro prezidenta bude dvouletá blokace, počínající lednem, která může být případně prodloužena.

Vzhledem k závažným okolnostem, které vedly k zablokování účtů pana Trumpa, jsme přesvědčeni o tom, že velmi silně porušil naše pravidla, čímž si vysloužil nejvyšší možný trest,“ uvedl viceprezident Facebooku Nick Klegg. „Pokud jej i po uplynutí této doby shledáme jako riziko pro veřejné bezpečí, prodloužíme toto opatření na delší dobu a teprve po ukončení této doby je přehodnotíme,“ dodal.

Trump, který se už otevřeně připravuje na další prezidentské volby v listopadu 2024, rozhodnutí internetového giganta silně zkritizoval. Jde podle něj o urážku všech jeho voličů. „Facebook tímto urazil 75 milionů lidí, plus mnohé další, kteří nás volili,“ prohlásil bývalý prezident. Cenzura a umlčování jim nemůže projít. Nakonec vyhrajeme. Naše země si takové zacházení nenechá líbit,“ hřímal Trump.

V dalším prohlášení zaútočil Trump přímo na zakladatele Facebooku. „Až se vrátím do Bílého domu, už žádné večeře pro Marka Zuckerberga a jeho ženu, které si sám vyžádal, nebudou. Už to bude jen byznys!“ řekl.

Trump už chystá mítinky

Trump, který si založil politické hnutí Save America, se chystá na velké mítinky po celé Americe, což je jasným signálem, že bude chtít do příštího klání o Bílý dům vstoupit. První takový mítink se koná už v červenci v Dallasu v Texasu. Své příznivce už ale nemůže burcovat na sociálních sítích, společně s Facebookem a Instagramem mu zrušil účet i Twitter, YouTube, Snapchat a další platformy. Nedávno si založil vlastní blog, který ale před pár dni zrušil.

Oznámení o Trumpově dočasném dvouletém banu na Facebooku přišlo ve chvíli, kdy společnost oznámila, že už nebude odpouštět žádným politikům porušování zásad sítě na jejich oficiálních účtech.

Floridský guvernér Ron DeSantis, republikán a Trumpův stoupenec, už podepsal zákon, který zakazuje technologickým společnostem mazat oficiální účty politiků.

Reklama

Doporučujeme

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.

Španělsko se nepřipojí k Radě míru Donalda Trumpa, uvedl premiér Sánchez

Španělsko se nepřipojí k Radě míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Reuters. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze iniciativa není v souladu se závazkem Španělska k mezinárodnímu právu, OSN a multilateralismu. Rada míru má být podle Trumpových představ mezinárodní organizací, která pomůže zprostředkovat a monitorovat příměří, organizovat bezpečnostní opatření a koordinovat obnovu v místech zpustošených válkou.

Cena zlata trhá rekordy, překonala hranici 4900 dolarů za unci

Cena zlata ve čtvrtek poprvé překonala hranici 4900 dolarů za unci (101 200 korun), napsal server Mint. K zájmu investorů o zlato přispívá geopolitické napětí, oslabení amerického dolaru a letošní očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed). Americká ekonomika zůstává na trajektorii silného růstu.

Na jednání s Ruskem a USA v Abú Zabí se bude mluvit o území, řekl Zelenskyj

Na jednání se zástupci Spojených států a Ruska v Abú Zabí se bude mluvit o územních otázkách. Dnes to podle agentur řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hotová je podle něj také dohoda se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.

Vojáci NATO v Afghánistánu se vyhýbali boji, blouznil Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že jednotky Severoatlantické aliance (NATO) v Afghánistánu se držely za frontovou linií, a nezúčastnily se tedy bojů. Opět zpochybnil efektivitu aliance a to, zda by přišla Spojeným státům v případě nouze na pomoc. Vyvolal tím ostré reakce.

Ukrajinské drony zasáhly sklad paliv v hloubi Ruska

Ukrajinské drony během noci zasáhly sklad pohonných hmot ve městě Penza, ležícím asi 700 kilometrů východně od Moskvy. Ve skladu vypukl požár, ale nálet se podle předběžných údajů obešel bez mrtvých a raněných, informoval gubernátor Penzenské oblasti Oleg Melničenko. Ukrajinský Kryvyj Rih ve čtvrtek zažil nejdelší útok od začátku ruské invaze na Ukrajinu, trval skoro celý den.

Trump stáhl pozvánku Kanady do své Rady míru

Americký prezident Donald Trump zrušil Kanadě pozvánku do svého nového projektu „Board of Peace“, který má podle něj pomáhat řešit globální konflikty. Otočil přitom během pár dní. Ještě minulý týden kanadská strana tvrdila, že pozvání přišlo a premiér Mark Carney ho plánuje přijmout.

Íránské revoluční gardy varují USA a Izrael, že jsou připraveny jednat

Šéf íránských revolučních gard Mohammad Pakpúr dnes varoval Washington, že jeho bezpečnostní složky mají po několika týdnech protestů a represí v Íránu "prst na spoušti" a jsou připraveny vykonat rozkazy íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Podle agentury AFP tím jen Írán přilévá olej do ohně v době, kdy americký prezident Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že Teherán je otevřený vyjednávání s Washingtonem.

Územní otázky zůstávají nevyřešeny, řekl Zelenskyj před ohlášeným jednáním v SAE

Nadcházejících trojstranných jednání ve Spojených arabských emirátech (SAE) se zúčastní diplomatičtí a vojenští představitelé, přičemž ukrajinskou delegaci povede hlavní vyjednavač Rustem Umerov. Novinářům to ve švýcarském Davosu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který jen o něco dříve konání schůzky mezi zástupci USA, Ukrajiny a Ruska oznámil. Zelenskyj se dnes v Davosu asi na hodinu setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

OSN varuje před dlouhodobým nedostatkem vody ve světě

Voda byla dlouho považována za samozřejmý zdroj. Nová zpráva OSN ale varuje, že tento předpoklad přestává platit. Svět se podle odborníků dostal do fáze, kdy už nejde jen o krizi, ale o trvalý problém s hlubokými dopady.

Trumpovi vyslanci Witkoff a Kushner v Kremlu jednají s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu jedná se zvláštním vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem, informuje agentura TASS. Schůzka se týká možností ukončení války na Ukrajině, již Rusko na rozkaz šéfa Kremlu rozpoutalo v únoru 2022.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama