Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Jeruzalémskou smetánku sužovali paraziti, prozradil výzkum starověké toalety

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Před 2700 lety nepanovala v Jeruzalémě příliš dobrá hygiena. Zjistili to izraelští archeologové. Ti v jižní části města odkryli starověký soukromý záchod, který si v té době mohla dovolit pouze elita. Ani tato společenská třída se ovšem podle nové studie nevyhnula parazitům.

  Soukromá toaleta byla v dávných dobách výsadou elitní společnosti. Zatímco dnes jsou toalety v domácnostech zcela běžné jako hygienická řešení vylučování, ve starověku šlo spíše o pohodlí a demonstraci vyššího postavení.

  V jižní části Jeruzaléma našli v roce 2019 archeologové právě takovou toaletu starou 2700 let. Výsledky jejich výzkumu, které pomáhají dokumentovat výskyt infekčních chorob v historii Jeruzaléma, nyní byly publikovány v Journal of Paleopathology. Informoval o tom web sciencealert.com.

  Hladce vyhlazená vápancová deska nad septikem byla odkryta na nalezišti paláce, k němuž přiléhala velkolepá zahrada. Podle toho lze usuzovat, že toaletu s výhledem na celé město užívala vysoce postavená rodina, která navíc aplikovala osvěžovače vzduchu v podobě vonných olejů v keramických nádobách.

  Paraziti mohli vyvolat epidemii

  Analýza septiku pod deskou odhalila sediment obsahující vajíčka od čtyř různých druhů střevních červů, a sice škrkavek (Ascaris lumbricoides) a tenkohlavců (Trichuris trichiura). Tito paraziti, kteří se přenášejí náhodnou konzumací výkalů mohou zejména u dětí způsobit podvýživu, opožděný růst, poškození nervového systému a v extrémních případech smrt.

  Jejich přítomnost v septiku naznačuje, že se výkaly dostaly do vody či byly vysypány na plodiny konzumované lidmi. Kromě toho byly v toaletě nalezeny vajíčka tasemnice, což poukazuje na nesprávně tepelně upravované maso, a špatné mytí rukou dokládají roupy (Enterobius vermicularis).

  Tito parazité jsou běžní i dnes. Máme však hygienická opatření, díky nimž jim bráníme v šíření. Vyvolané infekce navíc můžeme léčit. Studie toalety naznačuje, že se takové infekce mohly ve starodávném Jeruzalémě se špatnou hygienou a bez léků změnit v epidemii.

  „Studie nám pomáhá dokumentovat historii infekčních chorob v této oblasti a poskytuje nám okno do života lidí v dávných dobách,” tvrdí podle webu EurekAlert! archeoložka Dafina Langgutová z Telavivské univerzity, které výzkum vedla.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozitivní výsledek

  Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

  Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Reklama
  Reklama
  Reklama