Rusko je trvalou hrozbou pro celou Evropu, prohlásila dnes v Evropském parlamentu (EP) předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen. Zároveň vyzvala k další podpoře Ukrajiny a k urychlení její integrace do Evropské unie v zájmu dosažení spravedlivého a trvalého míru. Tomu by podle šéfky EK napomohlo i ukončení dovozu ruských fosilních paliv do EU, jak EK navrhla o den dříve. V rozpravě převažovaly hlasy na podporu Ukrajiny, která čelí čtvrtým rokem ruské agresi. Zazněly návrhy na využití zmrazených ruských aktiv, ale i výčitky, že EU zavírá oči před válkou, kterou vede Izrael v Pásmu Gazy, či tvrzení, že dosažení spravedlivého míru na Ukrajině je iluzí.
„Špatná (mírová) dohoda by mohla povzbudit Rusko k dalším výbojům,“ varovala von der Leyen. V narážce na nastolení komunismu ve východní a střední Evropě připomněla, že pro polovinu evropského kontinentu osvobození od nacismu sovětskou armádou neznamenalo svobodu, protože následovala okupace a útlak. „Po 80 letech jsme zase u milníku: ve hře je budoucnost Ukrajinců i budoucnost naše,“ řekla.“Jde opravdu o hodně a musíme se snažit udělat co nejvíce v zájmu podpory Ukrajiny,“ dodala.
Imports of Russian oil, gas and nuclear materials must stop by 2027 at the very latest, Brussels has proposed in a new ambitious strategy. #EuropeNews https://t.co/pHHuapIJoC
— euronews (@euronews) May 6, 2025
Rusko podle ní bombarduje, vyhrožuje, nedodržuje sliby a ruský prezident Vladimir Putin chce přimět Ukrajinu, aby přijala nepřijatelné podmínky. Ukrajina proto musí být dost silná, aby Rusku odolala. Kromě vojenské pomoci je proto záhodno přejít k integraci obranného průmyslu a sama Evropa musí být natolik silná, aby se nestala „potenciálním soustem“ pro agresora. Současně je nutné oslabit schopnost Ruska vést válku, prohlásila šéfka Evropské komise.
„Na začátku války jsme utráceli 12 miliard eur měsíčně za ruská fosilní paliva, teď jsme na 1,8 miliardy, “ řekla. „Je v našem zájmu přestat financovat ruskou válku,“ dodala a ocenila, že v EP je jasná většina pro zákaz veškerého dovozu ruských fosilních paliv.
„Znovu otevřít kohoutek s ruskou ropou by byla historická chyba, nikdy to nesmíme dopustit. Rusko není spolehlivý dodavatel. Závislost na Rusku je špatná. Ceny energii nám nesmí diktovat nepřátelský soused,“ prohlásila von der Leyen. Připomněla úterní návrh zakázat nové kontrakty s Ruskem a spotové obchody s ruskými palivy do konce roku a zakázat veškerý dovoz ruského plynu do konce roku 2027. „Éra ruských fosilních paliv v Evropě se blíží ke konci,“ uvedla von der Leyen.
Za nejlepší bezpečnostní záruku pro Ukrajinu šéfka EK označila přistoupení k EU. Členství Ukrajiny v unii by také bylo zárukou spravedlivého a trvalého míru, domnívá se von der Leyen.
Evropská unie už vynaložila na podporu Ukrajiny téměř 147 miliard eur, z toho více než 50 miliard eur představovala vojenská pomoc, řekl polský ministr pro evropské záležitosti Adam Szlapka, jehož země nyní předsedá Radě EU. „Naše pozice je jasná a nemění se: Ukrajina musí být v silné pozici, aby byla s to vyjednat dobrou dohodu. Stojíme po boku Ukrajiny,“ zdůraznil.
„Demokracie a svoboda musí zvítězit nad zlem,“ řekl v rozpravě německý křesťanský demokrat Michael Gahler, který vystupuje jménem nejsilnějšího poslaneckého klubu, evropských lidovců. Uvedl, že Německo se poučilo z (druhé světové) války a „stojí na správné straně historie“, zatímco Rusko tak neučinilo a jako nástupce Sovětského svazu vede válku proti Ukrajině.
„(Americký prezident Donald) Trump se více zajímá o vztahy s Ruskem a o nerostné bohatství Ukrajiny, než o válku a mír. Je třeba hájit zájmy Ukrajiny a naše, abychom nečelili ještě větším bezpečnostním nejistotám v budoucnu,“ prohlásil za socialisty Yannis Maniatis.
Zazněly také opačné názory. „Celková bilance války představuje selhání. EU musí podporovat snahy o mír. Posílat více zbraní Ukrajině není v zájmu EU, ani není v našem zájmu zpřísňovat pravidla pro dovoz energií či rychle začlenit Ukrajinu do EU, což by mělo dopady na zemědělskou politiku a další oblasti. Ukrajina neplní podmínky členství,“ zdůraznila maďarská europoslankyně Kinga Gál, která vystupuje jménem poslaneckého klubu Patrioti pro Evropu.
„Za tři roky jste neudělali pro mír nic. Dejte ruce pryč od Ukrajiny, ukončete válku na Ukrajině, v Gaze a jinde ve světě,“ prohlásila za evropskou levici Özlem Demirel z německé strany Die Linke. „Bylo nesprávné poštvat Ukrajinu do boje proti Rusku, které se rozšiřuje na Donbas. Je iluzí, že by Ukrajina mohla získat zpět ztracená území a dosáhnout spravedlivého míru. Nejlepší, co by mohla udělat, je vyvěsit bílou vlajku,“ řekl Hans Neuhoff z klubu Evropa suverénních národů. „(Maďarský premiér Viktor) Orbán jako jediný v EU se snažil o dialog a mír,“ řekl Roberto Vannacci z frakce Patrioti pro Evropu. „Pokud nebudete u (jednacího) stolu, budete na jídelníčku. Rozhodnout budete moci jedině o tom, zda budete předkrm, anebo zákusek,“ varoval.
V rozpravě vzápětí zaznělo, že bílá vlajka je vlajkou zrady a že Evropa musí pomoci Ukrajině porazit Rusko, ať se Spojenými státy, nebo bez nich.
„Nechceme mír za každou cenu, jak by si někteří přáli,“ prohlásila česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN), která se hrozila toho, že Severní Korea na Ukrajině cvičí své vojáky, Írán zkouší nové vojenské technologie a „nyní dokonce slovenský premiér Robert Fico bude stát na Rudém náměstí a tleskat vrahům z Buči“. Buča je ukrajinské město, kde jsou ruští vojáci podezřelí, že za krátké okupace na jaře 2022 tam zavraždili stovky civilistů.