Nedělní ruský útok na nákladní loď s kukuřicí u přístavu Oděsa zabil celkem deset lidí, uvedla dnes správa ukrajinských námořních přístavů na facebooku. Dalších osm námořníků se podle ní podařilo zachránit. Dřívější informace hovořily o šesti obětech ruského útoku na plavidlo a čtyřech pohřešovaných. Loď plula pod vlajkou Guineje-Bissau, podle dřívějších informací médií patří tureckému majiteli.
Na palubě bylo 17 členů posádky – občané Sýrie a Indie – a také lodivod, uvedla správa přístavů. Pátrací a záchranná operace podle ní trvala celou noc a zachránit se podařilo osm členů posádky. „Bohužel zemřelo deset lidí, včetně lodivoda,“ sdělil úřad, který ruský útok na plavidlo označil za válečný zločin namířený proti civilní lodní dopravě, mezinárodnímu obchodu a svobodě plavby.
Russian Strike on a Civilian Vessel Near Odesa
— UkraineWorld (@ukraine_world) July 20, 2026
On July 19, Russia launched a strike at a merchant vessel flying the flag of Guinea-Bissau that was departing a Ukrainian port after loading corn.
According to the Ukrainian Sea Ports Authority, 10 people were killed. Eight crew… pic.twitter.com/R9cjpoExAZ
Ukrajinští činitelé už dříve informovali o vzdušném útoku na tureckou loď plující pod vlajkou západoafrické Guineje-Bissau, kterou podle nich Rusko zasáhlo u Oděsy po naložení kukuřice. Podle ukrajinského ministra dopravy Mykoly Kalašnyka jsou dva z osmi zachráněných námořníků zraněni.
Ruské ministerstvo obrany v neděli na platformě Telegram tvrdilo, že jeho armáda celý den útočila na ukrajinské přístavy a plavidla „sloužící zájmům“ ukrajinských ozbrojených sil. Zasažená plavidla podle Moskvy převážela vojenský náklad.
Podobná prohlášení stran konfliktu nelze bezprostředně v podmínkách války nezávisle ověřit.
Ukrajina se už pátým rokem brání ruské agresi. Součástí války jsou i boje na moři, kde se terčem kromě vojenských plavidel stávají i civilní lodě. Zatímco Rusko podle dostupných informací zasahuje například lodě s obilím, Ukrajina cílí na tankery a plavidla ruské stínové flotily. Kyjev uvádí, že se snaží především omezit vývoz ruské ropy, ze kterého Moskva financuje svou válku. Jako stínová flotila se označují lodě, které Rusko využívá k obcházení západních sankcí.


