Evropská unie (EU) by se mohla do roku 2030 stát závislou na čínských lithium-iontových bateriích stejně jako na ruských energiích před válkou na Ukrajině. Důvodem je přechod na obnovitelné zdroje energie v rámci dosažení čisté nuly, stojí ve strategickém dokumentu vypracovaném španělským předsednictvím Rady EU. Informují o tom Reuters a The Business Standard.
EU se může stát do konce desetiletí stejně závislou na lithium-iontových bateriích, palivových článcích a elektrolyzérech jako v oblasti ruských energií před vypuknutím války na Ukrajině, která uvrhla Evropu do energetické krize.
Stojí to ve strategickém dokumentu, který poslouží jako základ pro jednání o hospodářské bezpečnosti Evropy na summitu Evropského politického společenství v Granadě dne 5. října. K dispozici jej má agentura Reuters.
Leak: EU may become as hooked on China batteries as it was on Russian energy https://t.co/25sWjbznjP
— EURACTIV (@EURACTIV) September 18, 2023
Evropa chce docílit čisté nuly do roku 2050. Povaha větrné a solární energie je však nestálá. EU bude muset zajistit skladování energie pro případné výpadky v produkci. V příštích letech proto vzroste po těchto bateriích poptávka
To platí také o palivových článcích a elektrolyzérech. „Prudce to zvýší poptávku o deset až třicet procent,“ stojí v dokumentu s tím, že tato závislost na Číně bude mít jiný charakter, ale podobný rozsah a dopad jako energetická závislost na Rusku.
Týká se to i digitálních technologií
EU má podle autorů dokumentu dobrou pozici ve výrobě elektrolyzérů. V oblasti palivových článků a lithium-iontových baterií potřebných i pro elektromobily je silně závislá na druhé největší světové ekonomice.
Kromě lithium-iontových baterií a polovodičů by mohla čelit EU podobným problémům i v oblasti digitálních technologií. Podle prognóz v tomto desetiletí vzroste poptávka po senzorech, dronech, serverech, úložných zařízeních a sítích pro přenos dat.
EU má poměrně silnou pozici v sítích, ale v jiných oblastech může mít významné nedostatky. Evropští lídři jsou znepokojeni rostoucí globální asertivitou a ekonomickou váhou Číny, upozornil list The Business Standard.
V Granadě mají jednat o návrzích Evropské komise na snížení rizika závislosti na Číně a potřebách diverzifikace směrem k Africe a Latinské Americe. Závislost na Číně by totiž mohla vést k podobnému šoku, jaký způsobilo omezení dodávek ruských energií.