-1.1 C
Czech
Středa 14. ledna 2026
Protext ČTKDíky úklidovým četám McDonald’s zmizely z přírody tuny odpadu

Díky úklidovým četám McDonald’s zmizely z přírody tuny odpadu

Praha 3 prosince 2024 (PROTEXT) – Rozdávat radost. To je jeden z hlavních cílů restaurací McDonald’s, které jen v Česku ročně přivítají desítky milionů hostů. Stranou ale nezůstávají také aktivity zlepšující život místních komunit. Jedním z příkladů jsou úklidové čety Trash Patrols, které pomáhají vyčistit životní prostředí od nepořádku a odpadků. Jen letos dobrovolníci z řad zaměstnanců, jejich rodin a přátel nasbírali přes 300 pytlů odpadu.

Trash Patrols letos odvedly kus práce. Podařilo se jim ve svém volném čase zorganizovat více než 70 úklidových akcí po celém Česku, a to nejen v blízkém okolí restaurací. Dobrovolníci byli k vidění v Plzni, Ostravě, Opavě, Velkém Meziříčí, Brně nebo v Chebu. Vůbec nejvíc nasbíraly během jedné akce čety z restaurací v Hradci Králové – bylo to úctyhodných 17 pytlů. V hlavním městě, ve kterém je zhruba třetina všech restaurací u nás vyrazily Trash Patrols do ulic více než 20krát.

Společnými silami se tak od ledna do listopadu podařilo nasbírat více než 300 pytlů odpadků nejrůznějšího původu: „Trash Patrols opět ukázaly, že společnými silami dokážeme měnit svět kolem sebe k lepšímu. Lidé do nás každý den vkládají svou důvěru, toho si velmi vážíme. I proto je pro nás důležité komunitám tuto přízeň vracet. Třeba tím, že nebudeme lhostejní k životnímu prostředí. Chci všem dobrovolníkům z našich řad poděkovat za jejich nasazení,“ říká Impact Director McDonald’s pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Tomáš Myler.

Některé restaurace se prostřednictvím Trash Patrols zapojily také do celonárodní akce Ukliďme Česko. Od spuštění projektu narazily čety na nejrůznější druhy odpadu. Z přírody tak zmizely například matrace, pneumatiky, umyvadla nebo dokonce části trabantu. V bezprostředním okolí restaurací jsou to pak kelímky a další obaly z produktů, které i přes dostatek košů odhodili lidé na zem: „Věříme, že když začneme u sebe, můžeme inspirovat i ostatní, aby si společného životního prostředí více vážili. I proto dále zdokonalujeme naše recyklační procesy, a společně s partnery v odpadovém hospodářství hledáme cesty, jak udělat něco dobrého pro planetu,“ říká koordinátorka projektu a PR manažerka McDonald’s pro Česko a Slovensko Lucia Poláčeková.

Zvelebování svého okolí ale není jedinou aktivitou McDonald’s v oblasti životního prostředí. McDonald’s už od roku 2000 v českých restauracích třídí všechny obalové materiály, olej z fritéz je využíván v rámci druhotného zpracování a například biologicky rozložitelný odpad je zpracováván v kompostárnách nebo bioplynových stanicích. V příštím roce plánuje společnost nahradit všechny plastové obaly za obnovitelné, recyklované nebo certifikované materiály.

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Rusko znovu útočilo na Kyjev, v Rostově jedna oběť a ranění po ukrajinském útoku

Ruské drony během noci na dnešek zaútočily na Kyjev. Starosta hlavního města Vitalij Kličko nejprve informoval, že zásah dronu způsobil požár v jednom z bytů v šestnáctipodlažní obytné budově. Šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko ale později upřesnil, že požár s náletem nesouvisí a že příčiny se zjišťují. Ruský útok na ukrajinskou metropoli pokračoval i ráno, úřady vybízejí obyvatele, aby setrvali v úkrytech. Nálet ukrajinských dronů na Rostov na jihozápadě Ruska si vyžádal jednu oběť a čtyři raněné, oznámil gubernátor regionu.

Po pádu jeřábu na vlak zemřelo na severu Thajska 28 lidí, dalších 80 je zraněno

Nejméně 25 lidí dnes zemřelo a více než 80 dalších utrpělo zranění při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, který vykolejil a začal hořet. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na úřady, podle nichž pokračuje pátrání po dalších obětech.

EU zavádí přísnější kontrolu látek PFAS v pitné vodě

Evropská unie spouští první systematické sledování látek PFAS v pitné vodě. Tyto takzvané věčné chemikálie ohrožují zdraví lidí i přírodu, přesto se dosud běžně používaly v každodenních výrobcích. Nová pravidla mají přinést zlom.

Hrozí šok na trzích, varují odborníci. Ceny ropy rostou

Analytici a ekonomové varují před šokem na trzích z rostoucích cen ropy v důsledku geopolitického napětí. Tato komodita zaznamenala růst po americkém útoku na Venezuelu. Odborníci však mají obavy hlavně ze situace v Íránu. Pád režimu by mohl poškodit tamní produkci ropy a spustit inflační růst. Ceny ropy v posledních letech klesají kvůli nadprodukci.

Lukáš Dostál proměnil sázku z Instagramu ve splněný sen o NHL

Na začátku to vypadalo jako obyčejná internetová výzva, která má pobavit pár sledujících. Dva mladí Češi, Adam a Ondřej, si totiž vsadili na komentář od hráče NHL pod video z rozbruslení. Jenže místo rychle zapomenuté legrace z toho nakonec byla letenka, lístky na zápas a příběh, který se v hokejovém světě šíří s chutí dál.

Počet obětí protestů v Íránu roste, americký úder je na spadnutí

Masivní protesty v Íránu si vyžádaly už přes 2 500 obětí, uvedla aktivistická agentura Human Rights Activists News Agency. Hovoří se o možném pádu režimu. Americký prezident Donald Trump vyzval k pokračování protestů a prohlásil, že „pomoc už je na cestě". Teherán varoval před odvetou, Izrael je kvůli možnému americkému útoku ve stavu nejvyšší pohotovosti.

Exprezidentovi Jižní Koreje Jun Sok-jolovi hrozí trest smrti

Jihokorejští státní zástupci formálně požádali soud o uložení trestu smrti bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi. Ten stojí před soudem v Soulu a obžaloba jej viní z vedení povstání. Toho se měl dopustit, když se pokusil vyhlásit stanné právo.

Mattel představil první panenku Barbie, která přibližuje život s autismem

Do řady Fashionistas vstupuje novinka, která odráží rozmanitost dětských světů. Panenka s fidget spinnerem, sluchátky a komunikačním tabletem vznikla ve spolupráci s autistickou komunitou a má pomoci dětem připomenout, že být jiný je naprosto v pořádku.

Stovky traktorů blokovaly ulice Paříže při dalším zemědělském protestu

Okolo 350 traktorů dnes přijelo do ulic Paříže, kde francouzští zemědělci protestuj í proti dohodě Evropské unie s jihoamerickými zeměmi spolku Mercosur, která podle nich ohrozí jejich příjmy a potenciálně i dodávky potravin pro obyvatele. Farmáři v ranní špičce blokovali ulice metropole a požadovali okamžité kroky vlády ke zlepšení situace, informovala agentura AFP. Mluvčí vlády ve francouzské televizi uvedla, že kabinet brzy představí nová opatření na pomoc zemědělcům.

Americký Senát rozjíždí jednání o regulaci kryptoměn

Ve Washingtonu se znovu rozbíhá snaha nastavit jasná pravidla pro trh s kryptoměnami. Senátní bankovní výbor má v polovině ledna projednávat návrh legislativy, která má vymezit, jak se budou v USA digitální aktiva regulovat a kdo za co ponese dohled.

Ve Venezuele od čtvrtka propustili 73 politických vězňů, uvedla tamní opozice

Ve Venezuele bylo k pondělnímu večeru propuštěno 73 politických vězňů, informovala dnes tamní opozice na sociální síti X, kde zveřejnila jejich seznam. Čech Jan Darmovzal, který je ve Venezuele vězněn od předloňského září, na něm není. Aktuální informace o tomto českém občanovi ČTK zjišťuje. Venezuelská autoritářská vláda pod americkým tlakem minulý čtvrtek slíbila propustit "značný počet" politických vězňů a v pondělí uvedla, že propuštěno bylo 116 lidí vězněných za porušování ústavního pořádku; tento počet ale zatím opozice nepotvrdila.

Čtyři mrtví a šest raněných při ruském útoku na Charkov, uvedly úřady

Nejméně čtyři lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při ruském nočním útoku na předměstí Charkova, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Dříve informoval o dvou mrtvých a pěti raněných v druhém největším ukrajinském městě, ležícím na východě země. Ukrajina naopak zaútočila na přístavní město Taganrog u Azovského moře, tvrdí ruské úřady.

Íránci se po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím

Íránci se podle agentury AP po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím, nadále ale nefungují internet ani textové zprávy. Na pokračující výpadky internetu upozornila své občany také americká diplomacie, podle níž by, pokud to bude bezpečné, měli Američané zvážit odchod z Íránu přes pozemní hranice s Tureckem a s Arménií.

Grónsko a Dánsko slibují posílení bezpečnosti Arktidy

Severoatlantická aliance (NATO) a Grónsko chtějí posílit obranu dánského autonomního území v naději, že odradí amerického prezidenta Donalda Trumpa od pokusů o jeho převzetí. Šéf Bílého domu trvá na tom, že Grónsko musí být pod kontrolou USA, protože je klíčové pro národní bezpečnost.

Trump vzkázal Nejvyššímu soudu: Zrušte cla a nastane chaos

Pokud Nejvyšší soud neuzná platnost cel na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), nastane chaos a ekonomická nejistota. To na své sociální síti Truth Social prohlásil americký prezident Donald Trump. Varoval, že vrátit vybrané peníze by bylo nemožné.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama