8.7 C
Czech
Středa 29. října 2025
MagazínDevadesátiletý herec William Shatner známý ze Star Treku poletí do vesmíru

Devadesátiletý herec William Shatner známý ze Star Treku poletí do vesmíru

Kanadský herec William Shatner, který ve Star Treku ztvárnil kapitána Jamese T. Kirka, potvrdil, že se tento měsíc vydá do vesmíru. Místo lodi Enterprise však tentokrát využije kapsli, kterou raketa New Shepard společnosti Blue Origin vynese desítky kilometrů nad zemský povrch. Informovaly o tom agentura Reuters a deník The Guardian.

Během letu, který je naplánován na úterý 12. října, bude Shatner součástí čtyřčlenné posádky, uvedla v pondělí firma miliardáře Jeffa Bezose.

„O vesmíru už jsem se něco naposlouchal. Využívám této příležitosti, abych jej spatřil na vlastní oči. Je to zázrak,“ řekl herec dle prohlášení zveřejněného na stránkách Blue Origin.

V červenci raketa New Shepard úspěšně vynesla modul RSS New Step se zakladatelem Amazonu Bezosem do výšky zhruba 107 kilometrů nad texaskou pouští. Na palubě tehdy byla i dvaaosmdesátiletá pilotka Wally Funk. Průkopnice v letectví se podle Blue Origin stala nejstarší osobou, která se do vesmíru podívala. Shatner se tento rekord ve svých devadesáti letech chystá překonat, přičemž poletí jako host Blue Origin.

Shatnera v modulu doplní bývalý inženýr NASA Chris Boshuizen, podnikatel v oblasti klinického výzkumu Glen de Vries a viceprezidentka a inženýrka společnosti Blue Origin Audrey Powers.

Říjnový let bude trvat přibližně 10 minut a vynese posádku těsně za Karmánovu linii, mezinárodně uznávanou hranici vesmíru asi 100 kilometrů nad povrchem Země.

Shatner si poprvé zahrál roli kapitána Jamese T. Kirka v roce 1966 v televizní franšíze Star Trek, které mnozí astronauti NASA připisují objevení své lásky k vesmíru. Legendární postavu ztvárnil i v sedmi celovečerních filmech. Za své výkony obdržel řadu ocenění včetně Zlatého glóbu, Emmy či Saturnu.

Blue Origin čelí kritice z řad zaměstnanců

Ve čtvrtek Federální úřad pro letectví (FAA) uvedl, že přezkoumá obavy v otázce bezpečnosti, které vznesli současní i bývalí zaměstnanci Blue Origin, informovala agentura Reuters. Podle nich společnost „často upřednostňuje rychlost realizace a snížení nákladů před vhodnými zdroji k zajištění kvality“.

Blue Origin podle svého vyjádření vždy veškeré obavy svých zaměstnanců bezodkladně prošetřuje a za svým dosavadním přístupem k zajištění bezpečnosti si stojí.

Reklama

Právě se děje

PayPal se spojí s OpenAI, jeho peněženka zamíří do ChatGPT

Akcie PayPalu prudce vzrostly po oznámení nové spolupráce s OpenAI. Společnost potvrdila, že integruje svou digitální peněženku přímo do ChatGPT, čímž umožní uživatelům nakupovat a platit bez nutnosti opouštět aplikaci.

Musk by bez vysoké odměny mohl opustit Teslu, obává se šéfka představenstva

Miliardář Elon Musk by mohl odejít z automobilky Tesla, pokud akcionáři neschválí nový návrh balíčku odměn v celkové výši 1 bilionu dolarů (téměř 21 bilionů korun). V dopise akcionářům to sdělila předsedkyně představenstva Robyn Denholm. Musk má ale obavy ze svého odvolání.

Doporučujeme

PayPal se spojí s OpenAI, jeho peněženka zamíří do ChatGPT

Akcie PayPalu prudce vzrostly po oznámení nové spolupráce s OpenAI. Společnost potvrdila, že integruje svou digitální peněženku přímo do ChatGPT, čímž umožní uživatelům nakupovat a platit bez nutnosti opouštět aplikaci.

Musk by bez vysoké odměny mohl opustit Teslu, obává se šéfka představenstva

Miliardář Elon Musk by mohl odejít z automobilky Tesla, pokud akcionáři neschválí nový návrh balíčku odměn v celkové výši 1 bilionu dolarů (téměř 21 bilionů korun). V dopise akcionářům to sdělila předsedkyně představenstva Robyn Denholm. Musk má ale obavy ze svého odvolání.

Rusko tvrdí, že v noci zlikvidovalo 17 ukrajinských dronů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 38 bezpilotními letouny, z nichž 26 zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Naopak 12 úderných dronů podle něj zasáhlo čtyři blíže neupřesněná místa. Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zlikvidovala 17 ukrajinských dronů, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Už žádné hotely. Velká Británie ubytuje migranty v kasárnách

Britská vláda premiéra Keira Starmera zvažuje, že stovky žadatelů o azyl ubytuje ve vojenských zařízeních. Jedná se o dvou lokalitách – jedné ve Skotsku a druhé na jihu Anglie. Londýn tak reaguje na protesty veřejnosti proti používání hotelů jako azylových domů a na příliš vysoké náklady této politiky.

Maďarsko plánuje protiukrajinský blok s Českem a Slovenskem

Maďarsko chce spojit síly s Českem a Slovenskem a vytvořit v Evropské unii alianci skeptickou vůči Ukrajině. Napsal to dnes server Politico s odvoláním na poradce maďarského premiéra. Šéf maďarské národně-konzervativní vlády Viktor Orbán podle něj doufá, že se v tomto ohledu spojí se slovenským premiérem Roberterm Ficem a Andrejem Babišem, jehož strana ANO zvítězila v parlamentních volbách a prezident Petr Pavel ho v pondělí pověřil jednáním o sestavení vlády. Babiš o budoucí koalici jedná s SPD a Motoristy.

Trump a Takaiči podepsali dohodu o dodávkách vzácných zemin

Americký prezident Donald Trump a japonská premiérka Sanae Takaichi dnes podepsali smlouvu o dodávkách vzácných zemin a kritických nerostů. Vztahy s Japonskem budou pevnější než kdy dříve, prohlásil Trump při setkání s Takaichi. Konzervativní politička zdůraznila Trumpovu snahu o ukončování konfliktů ve světě a řekla, že doufá v nový zlatý věk vztahů obou zemí, napsala agentura Reuters.

Hurikán Melissa dorazil k Jamajce. Jde o nejsilnější bouři roku 2025

Jamajka čelí nejničivější bouři ve svých dějinách. Hurikán Melissa, který meteorologové označili za „katastrofální“ pátou kategorii, má dosahovat rychlosti větru až 280 kilometrů za hodinu. Ostrov zasáhl v noci na úterý, dále se má přesunout nad východní Kubu a Bahamy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama