menu

14.8 C
Czech
Středa 12. června 2024

Netanjahu vystoupí s projevem před americkým Kongresem v červenci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jehož země po loňském teroristickém útoku radikálního hnutí Hamás útočí v Pásmu Gazy, promluví 24. července před Kongresem Spojených států. S odvoláním na republikánského předsedu Sněmovny reprezentantů Mikea Johnsona a šéfa republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella to napsala agentura AP.

Coinbase spouští „chytré peněženky“ ve snaze zjednodušit používání kryptoměn

Coinbase představila „chytré peněženky“, jejichž cílem je usnadnit nástup do blockchainových aktivit tím, že eliminuje složité procesy a vysoké poplatky spojené s tradičními kryptopeněženkami. Tato nová nabídka se snaží zapojit více než miliardu uživatelů prostřednictvím zjednodušených transakcí bez poplatků a podpory více blockchainů.

Od lagun v bílém písku po divočinu amazonské džungle: 5 neuvěřitelných destinací v Jižní Americe

Sledujte nás na sítích

Bohaté moře Ekvádoru, posvátné údolí Inků či jeskynní malby. Tyto destinace v Jižní Americe jsou ideální pro dobrodružství, poznávání kultury i přírody.

Reklama

Ostrov Chiloé a okolní souostroví, Chile

Na jihu Chile, na pobřeží Tichého oceánu, se nachází souostroví Chiloé, které nabízí fascinující kombinaci syrové přírody a tradičního kulturního dědictví. Díky své rozmanité krajině, plážím, zátokám ve stínu kopců, hustým lesům, je rájem pro pěší turisty. Za jasného počasí můžete z východního pobřeží ostrova Chiloé dokonce spatřit zasněžené vrcholky And!

Ostrov má také úchvatné kulturní dědictví. Můžete se procházet mezi palafitos, barevnými domy na kůlech, které jsou pro tuto oblast typické, a objevit asi stovku dřevěných kostelů zapsaných na seznamu UNESCO.

Machu Picchu a Posvátné údolí Inků, Peru

Posvátné údolí Inků, které se klikatí mezi tyčícími se vrcholky hor a rozbouřenými vodami řeky Vilcanota-Urubamba severně od peruánského Cusca, je bezpochyby jedním z nejkrásnějších míst, kam se můžete v Jižní Americe vydat na trek. Hlavním důvodem k návštěvě tohoto legendárního údolí jsou však především kulturní poklady, které se zde nacházejí.

Od posvátného místa Intihuatana až po ruiny Pisacu nabízí tato oblast, kterou kdysi Inkové považovali za most mezi světem lidí a božskou říší, bohatý pohled na kulturu Inků 15. století. O několik kilometrů dále po proudu řeky se nachází Mekka všech peruánských výletů, Machu Picchu. Posvátná citadela ukrytá uprostřed závratných hor, jejíž ruiny leží v nadmořské výšce 2 400 metrů, je k vidění po dvouhodinovém výstupu do deštného pralesa.

Reklama

São Luís a národní park Lençóis Maranhenses, Brazílie

São Luís, hlavní město brazilského státu Maranhão, bylo nejprve francouzským panstvím, poté holandským a nakonec portugalským. Původně bylo vybudováno domorodým a africkým obyvatelstvem. Dnes je v jádru kosmopolitním městem.

Historické centrum, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, potěší zachovalou koloniální architekturou a domy zdobenými portugalskými azulejos. Město je však také výchozím bodem k výpravě za poznáním jednoho z nejúchvatnějších národních parků na brazilském pobřeží, Parque Nacional dos Lençóis Maranhenses.

Tento park je proslulý svými rozsáhlými dunami posetými sladkovodními lagunami a nabízí úchvatné výhledy. Zejména v období dešťů, kdy se tyto laguny naplní vodou a vytvářejí nápadný kontrast s čistým bílým pískem. Pro plný zážitek je nejlepší vydat se na pěší túru napříč parkem. Umožní vám poznat jedinečnou flóru a faunu této málo známé části brazilského pobřeží.

Guaviare, od jeskynních maleb až po divočinu amazonské džungle, Kolumbie

Skalní útvary v Puerta de Orión, barevné vodopády a přírodní jezírka v San José del Guaviare, chlorofilový prales a jeskyně v přírodní rezervaci Túneles Naturales… Tato oblast jihovýchodní Kolumbie, vzdálená pouhých 40 minut letu z Bogoty, se může pochlubit úchvatnou krajinou. V jejím srdci, v národním parku Serranía de Chiribiquete, se nachází Cerro Azul. Jde o archeologické naleziště staré několik tisíciletí, které bylo v roce 2018 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Na skalních stěnách se nacházejí stovky jeskynních maleb, jejichž stáří se odhaduje až na 12 000 let.

Guayaquil a Galapágy, rozmanitost Tichého oceánu, Ekvádor

V Guayaquilu, bývalém rybářském městečku rozkládajícím se na březích řeky Guayas, se skrývá jeden z nejpozoruhodnějších pokladů Tichého oceánu. V tomto přístavním městě středního Ekvádoru můžete objevit ikonické nábřeží Malecón 2000 se směsicí zeleně, muzeí a historických památek, stejně jako historickou čtvrť Las Peñas a kopec Santa Ana s duhovými domy.

Guayaquil je však také hlavní vstupní branou na Galapágy, jednu z největších mořských i suchozemských rezervací biologické rozmanitosti na světě. Každý z ostrovů tohoto sopečného souostroví, které se nachází 1 000 km od ekvádorského pobřeží, nabízí jedinečné zážitky. Od setkání se slavnými obřími želvami na ostrově Santa Cruz až po pozorování tučňáků na ostrově Isabela. Pro milovníky divoké přírody je to doslova ráj.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Pohádkový příběh paláce Sisi na Korfu

Řecký ostrov Korfu, lemovaný Iónským mořem, měl vše, co mohla císařovna Alžběta Rakouská potřebovat ke změně prostředí. Na konci 80. let 19. století si zde Sisi, jak se jí přezdívalo, nechala postavit honosný palác.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.

Na Ukrajině padli další dva Indové bojující na ruské straně

Na Ukrajině padli dva indičtí státní příslušníci naverbovaní ruskou armádou, upozornilo indické ministerstvo zahraničních věcí. Vyzvalo Moskvu, aby vrátila jejich těla do vlasti a propustila všechny indické občany sloužící v ruské armádě.

Izrael zabil v Libanonu nejvýznamnějšího člena Hizballáhu od října

Při izraelském vzdušném útoku na jih Libanonu byl v úterý večer zabit vysoce postavený velitel Hizballáhu a několik dalších bojovníků tohoto libanonského hnutí. Agentury Reuters a AFP s odvoláním na své zdroje uvedly, že velitel byl nejvýše postaveným členem Hizballáhu zabitým od loňského října, kdy se výrazně zintenzivnilo ostřelování na libanonsko-izraelské hranici. Izraelská armáda akci nekomentovala. Hizballáh smrt velitele potvrdil a ráno v odvetě vypálil asi stovku raket na sever Izraele.
Reklama

DOPORUČUJEME

Pohádkový příběh paláce Sisi na Korfu

Řecký ostrov Korfu, lemovaný Iónským mořem, měl vše, co mohla císařovna Alžběta Rakouská potřebovat ke změně prostředí. Na konci 80. let 19. století si zde Sisi, jak se jí přezdívalo, nechala postavit honosný palác.

V italských Dolomitech byla právě otevřena nová sedmidenní turistická stezka

Těsně před letní turistickou sezónou byla otevřena nová turistická stezka, která se vine divokou přírodní krajinou italského pohoří Dolomity. Okružní trasa je dlouhá 170 kilometrů a lze ji zvládnout za sedm dní.

Zapomeňte na Zermatt nebo Ženevu. Objevte cenově dostupná švýcarská města Lausanne a Basilej

Pravděpodobně máte na seznamu míst, která musíte navštívit ve Švýcarsku, Curych, Ženevu, Zermatt... Pokud však hodíte své cestovatelské sítě trochu dále, můžete ušetřit velké množství peněz.

Co jíst a kde nakoupit v Istanbulu

Jídlo, pití a nákupy. Tyto činnosti patří v Istanbulu k hlavním potěšením města. Vydejte se do asijské části tureckého hlavního města na výhodné nákupy a za kulinářskými specialitami.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.

Na Ukrajině padli další dva Indové bojující na ruské straně

Na Ukrajině padli dva indičtí státní příslušníci naverbovaní ruskou armádou, upozornilo indické ministerstvo zahraničních věcí. Vyzvalo Moskvu, aby vrátila jejich těla do vlasti a propustila všechny indické občany sloužící v ruské armádě.

Izrael zabil v Libanonu nejvýznamnějšího člena Hizballáhu od října

Při izraelském vzdušném útoku na jih Libanonu byl v úterý večer zabit vysoce postavený velitel Hizballáhu a několik dalších bojovníků tohoto libanonského hnutí. Agentury Reuters a AFP s odvoláním na své zdroje uvedly, že velitel byl nejvýše postaveným členem Hizballáhu zabitým od loňského října, kdy se výrazně zintenzivnilo ostřelování na libanonsko-izraelské hranici. Izraelská armáda akci nekomentovala. Hizballáh smrt velitele potvrdil a ráno v odvetě vypálil asi stovku raket na sever Izraele.

EU se chystá uvalit až 25% cla na dovoz čínských elektromobilů a riskuje obchodní válku

Očekává se, že Evropská unie (EU) bude dnes informovat Peking o svém záměru zavést až 25% cla na dovoz čínských elektromobilů. Tento krok by mohl znamenat cla přesahující 2 miliardy eur ročně a potenciálně rozpoutat obchodní válku s Čínou. Informovaly o tom deníky The Guardian a Financial Times.

Řecko a Turecko čeká silná vlna veder, teploty by mohly vystoupat na 45 stupňů

Řecko a Turecko čeká tento týden silná vlna veder. Nejtepleji má být podle předpovědí ve středu a ve čtvrtek, kdy by v některých oblastech mohly teploty vystoupat až na 45 stupňů Celsia, informovala dnes agentura DPA. Řecko chystá kvůli tomu řadu opatření, v Aténách by mohla v nejteplejších denních hodinách zavřít Akropole.
Reklama
Reklama