Reklama

Co byste neměli pít, když cvičíte

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Je obecně doporučováno zvýšit příjem tekutin při fyzické aktivitě. Zatímco voda je často tou nejlepší volbou, existují i ​​jiné možnosti. Kterým se však raději vyhnout?

Někteří odborníci naznačují, že když intenzivně cvičíte déle než hodinu nebo ve vysokých teplotách, měli byste zvážit pití sportovního nápoje. Ten nahradí ztracené elektrolyty a sůl. Některé produkty na trhu také obsahují přidané vitamíny a minerály. Nemusíte se tedy striktně držet vody. Existují ovšem určité nápoje, kterým byste se měli vyhnout před cvičením, během něj a ihned po něm.

Neošetřená voda

Voda v jezeře, potoce nebo prameni může vypadat krásně, ale neměli byste ji pít. Na mnoha místech se v „nedotčených“ vodních zdrojích vyskytují paraziti. Jedná se o parazity, které napadají lesní zvěř a ta pak vodu kontaminuje. Infekce parazity může vést k týdnům nebo dokonce měsícům léčby. Pokud se chystáte na túru a nemůžete nést dostatek vody, vezměte si vodní filtr nebo čisticí tablety a nepijte neupravenou vodu z jakéhokoli přírodního zdroje.

Alkoholické nápoje

Dát si pivo během procházky? To asi můžete. Nicméně pokud chodíte kondičně, měli byste si to rozmyslet. Alkoholické nápoje vás totiž dehydratují, místo aby doplnily potřebné tekutiny. Pití alkoholu může také narušit vaše sportovní schopnosti, koordinaci, rovnováhu a úsudek. Navíc alkohol zvyšuje riziko úpalu.

Pokud máte v plánu náročnější sportovní akci, zdržte se alkoholu i předešlou noc a schovejte si oslavný drink až po úplné rehydrataci.

Kofein

Výzkum ukázal, že kofein může zvýšit výkon při cvičení. Mezinárodní společnost pro sportovní výživu (ISSN) uvedla, že kofeinové nápoje poskytují výhody trénovaným sportovcům, pokud jsou konzumovány v množství od tří do šesti miligramů na kilogram tělesné hmotnosti.

Pití kofeinových nápojů má nicméně také nevýhody. Například budete možná muset močit častěji a můžete pociťovat gastrointestinální potíže, bolesti hlavy nebo nervozitu. Tyto nežádoucí účinky se mohou vyskytnout, pokud konzumujete větší množství kofeinu.

Mléčné výrobky

Někteří lidé nemají s mléčnými výrobky problém, jiní naopak trpí intolerancí na laktózu. I když se vás to zrovna netýká, je známo, že konzumace mléčných výrobků před nebo během tréninku způsobuje u některých sportovců žaludeční potíže. Pokud jste někdy zažili gastrointestinální potíže z mléčných výrobků, vyhýbejte se jim alespoň 12 hodin před cvičením.

Po cvičení si můžete dopřát dopřát čokoládové mléko. Studie prokázaly, že rovnováha sacharidů a bílkovin v tomto nápoji poskytuje účinnou výživu pro zotavení po tréninku.

Sycené nápoje

Sycené nápoje vám mohou při fyzické aktivitě způsobit plynatost, říhání a žaludeční křeče. Pokud však máte rádi perlivou vodu a nemá na vás žádné škodlivé účinky, tak si ji dopřejte. Pamatujte, že je třeba vzít v úvahu i praktická hlediska. Například chůze s nápojem syceným oxidem uhličitým v tašce může vést k nečekaným a nežádoucím efektům.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Modré světlo
Je pravděpodobné, že čtete tento článek na zařízení, jež vyzařuje modré světlo. Měli byste se ho obávat vzhledem k množství času, který trávíte před obrazovkami?
noční cvičení
Ranní cvičení má určitě své výhody. Stejné přínosy ale má i noční cvičení, pokud se vám lépe hodí do časového plánu. Není však pro každého. Pokud jste uvažovali o rutině nočního cvičení, tento průvodce vám pomůže zjistit, zda je pro vás to pravé.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama