menu

25.8 C
Czech
Sobota 20. července 2024

Musk chce dávat měsíčně 45 milionů dolarů organizaci usilující o zvolení Trumpa

Americký miliardář Elon Musk chce věnovat měsíčně zhruba 45 milionů dolarů (1,05 miliardy Kč) organizaci, která usiluje o zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států. Informoval o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací.

Prezident Pavel na Pražském hradě přijal wimbledonské vítězky

Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě slavnostně přivítal úspěšné české tenistky Barboru Krejčíkovou, Kateřinu Siniakovou a Janu Kovačkovou, které minulý týden triumfovaly na prestižním turnaji ve Wimbledonu. Tento ceremoniál byl příležitostí ocenit jejich mimořádný výkon a úspěšnou reprezentaci Česka na mezinárodní sportovní scéně.

Co bude po Trumpovi? Mezi republikány zuří studená válka

Sledujte nás na sítích

Republikánská strana je ve vztahu k bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi rozpolcená, píše CNN. Zatímco část jejích významných členů se chce k němu otočit zády a dokonce hlasovat pro impeachment, jiní chtějí v jeho politickém odkazu pokračovat.

Reklama

Po čtyřletém kontroverzním Trumpově mandátu není hluboce rozdělená jen americká společnost. Je to i Republikánská strana, za níž byl exprezident zvolen. Strana teď hledá způsob, jak fungovat v post-trumpovských časech a vnitřní pnutí uvnitř partaje ukazuje, že hledání nebude snadné. Někteří republikáni se od Trumpa distancují, magnát má ale stále uvnitř strany mnoho vlivných spojenců. Mnozí také uvažují, že přiklonit se k jeho politickému stylu přinese pravicové straně v příštích volbách víc hlasů.

Republikáni vstupují do divočiny a zoufale hledají viníka, na kterého by mohli ukázat,“ řekl CNN konzervativní komentátor Erick Erickson. „Budou se muset konsolidovat, jinak je Demokraté porazí v kongresových volbách,“ dodal. Tyto volby čekají USA v listopadu příštího roku, a u politických stran je to především rozpolcenost, co ve velkém odrazuje voliče. A podle Ericksona jsou republikáni právě všechno, jen ne jednotní. „Celostátní politika strany je nyní především v rukou předtrumpovského vedení, kdežto Trumpovo křídlo obsadilo jednotlivé státy. Taková strana těžko zvítězí ve volbách,“ uvedl Erickson.

A to, že strana je v hlubokém rozkolu, přiznal i jeden z čelných politiků republikánů, kongresman Adam Kinzinger. Jeden z deseti republikánů ve Sněmovně reprezentantů, který zvedl ruku pro Trumpův impeachment, uvedl, že konzervativci svádějí těžkou bitvu o svou vlastní identitu. „Myslím, že taková bitva je dokonce potřebná. Jako strana si musíme ujasnit, za čím stojíme. Není to jen o politice. Chceme skutečně žít ze strachu a rozdělování společnosti?“ řekl CNN Kinzinger.

Že Trumpovo křídlo může mít momentálně ve straně navrch, ukazují dvě oznámení z pondělka: nejprve oznámila Trumpova bývalá tisková mluvčí Sarah Huckabee Sandersová, že bude kandidovat na guvernérku Arkansasu. Sandersová vydala tiskové prohlášení, ve kterém neopomněla vyjádřit exprezidentovi oddanost. „Sarah dva a půl roku pracovala po boku prezidenta, sváděla bitvy s médii, spolupracovala se zákonodárci. Doprovázela prezidenta na všech zahraničních cestách, včetně setkání se světovými lídry,“ píše se v tiskové zprávě. Podporu jí vyjádřil i Trump. „Je to bojovnice, která se bude za lidi z Arkansasu prát a vždy udělá to, co je správné, ne politicky korektní,“ napsal v prohlášení. A ještě ten den deklaroval senátor za Ohio Rob Portman, umírněný demokratický veterán a „jestřáb“ z dob administrativy George W. Bushe, že se nebude příští rok ucházet o znovuzvolení. „Znamená to, že je přesvědčen, že republikáni v roce 2022 rozhodně většinu v Kongresu nezískají,“ citovala CNN vlivného republikánského investora pod podmínkou anonymity. Umírnění demokraté mají teď podle něj obavy, že Portmanovo křeslo v parlamentu získá zastánce konzervativního křídla.

Reklama

Trumpova nová strana? Spíše ne

Jeden z největších strašáků republikánů je hypotetická „třetí strana“, kterou by Trump mohl založit, a zcela jistě jim odloudit hlasy konzervativnějších voličů. Zdroje z Bílého domu ostatně tvrdí, že v posledních dnech svého mandátu se velmi vážně zabýval založením „Strany patriotů“. Podle aktuálních zpráv ale exprezident tuto myšlenku, od které jej téměř všichni poradci odrazovali, už zavrhl.

Ústavní žalobou na Trumpa se už začal zabývat Senát, proces samotný začne 9. února. Demokraté, kteří impeachment iniciují, budou ale potřebovat nejméně sedmnáct hlasů z řad republikánských senátorů. Zprávy ze Senátu zatím naznačují, že dvoutřetinovou většinu zastánci impeachmentu nenajdou. I tak se ale najdou vlivní senátoři za konzervativní stranu, kteří zřejmě pro impeachment ruku zvednou. Jedním z nich je i šéf republikánských senátorů Mitch McConnell, který už dříve odsoudil útok na Kapitol a ukázal na Trumpa jako na původce nepokojů, při kterých zemřelo pět lidí. Pokud by Senát Trumpa odsoudil, znamenalo by to, že už by příště nemohl do Bílého domu kandidovat.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Trump ustál impeachment, chybělo deset hlasů

Už druhý pokus amerického Senátu o impeachment bývalého prezidenta Donalda Trumpa dopadl pro Demokratickou stranu neúspěšně. Hlasy senátorů rozhodly, že Trump není vinen z podněcování násilí, které se odehrálo 6. ledna v Kapitolu. Informuje o tom CNN a další servery.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama

DOPORUČUJEME

Trump ustál impeachment, chybělo deset hlasů

Už druhý pokus amerického Senátu o impeachment bývalého prezidenta Donalda Trumpa dopadl pro Demokratickou stranu neúspěšně. Hlasy senátorů rozhodly, že Trump není vinen z podněcování násilí, které se odehrálo 6. ledna v Kapitolu. Informuje o tom CNN a další servery.

Trump nepokoje neprovokoval, hájí ho v předvečer procesu jeho právníci

Tým právníků bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa vsadil na strategii, že impeachment je protiústavní, protože Trump už není prezidentem. Demokraté podle nich hrají "politické divadlo" k prosazení vlastní agendy, popisuje CNN.

Policie obvinila muže, co vyzýval k vraždě Alexandry Ocasio-Cortéz

"Zabijte AOC," napsal na Twitter několikrát účastník útoku na Kapitol Garret Miller z Texasu. Policie rozšířila jeho obvinění o nové skutky, včetně výhrůžek smrtí, uvedla CNN.

V řadách konspirátorů zavládl zmatek. Po Bidenově inauguraci neví, co dělat

Konspirační teorie QAnon je pravděpodobně jedním z nejbizarnějších mýtů, který se v populaci šíří. Podle průzkumů je zhruba 17% Američanů přesvědčena o jeho pravdivosti. Po inauguraci Joe Bidena jsou nyní příznivci této teorie zcela zmateni, píše CNN.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.

Akcie čipů po Trumpově výroku o obraně Tchaj-wanu dále klesají

Akcie některých z největších světových výrobců čipů zaznamenaly další pokles po komentářích Donalda Trumpa, který naznačil, že Tchaj-wan, klíčový hráč v globálním průmyslu, by měl financovat svou vlastní obranu proti Číně.

Studentské protesty v Bangladéši mají 22 mrtvých, hoří budova televize

Počet mrtvých v důsledku násilností při studentských protestech v Bangladéši vzrostl na 22, uvedla dnes agentura AFP. Večer místního času (odpoledne SELČ) zapálila část demonstrantů budovu státní televizní stanice BTV, uvnitř jsou patrně uvěznění lidé. Demonstranti se v budově televize skryli před policií, uvedly zdroje AFP.
Reklama
Reklama