-11.9 C
Czech
Neděle 1. února 2026
ZprávyCNN: Izrael používá v Gaze ve velké míře hloupou munici, znepokojují se USA

CNN: Izrael používá v Gaze ve velké míře hloupou munici, znepokojují se USA

Téměř polovina munice vzduch-země použitá Izraelem v Gaze byla neřízená. Tento typ „hloupé“ munice působí kvůli své nepřesnosti větší ztráty mezi civilisty a jeho nasazení v hustě osídlených oblastech je vysoce rizikové. Exkluzivně o tom informovala americká televize CNN.  

Tohle hodnocení vypracovala americká rozvědka a vidělo ji několik anonymních zdrojů, které o tom hovořily se CNN. Izrael použil od 7. října v Pásmu Gazy celkem 29 tisíc kusů munice vzduch-země, z čehož 40 až 45 střel nebylo naváděných.

Jedná se o typ takzvaných „hloupých“ bomb. Jsou méně přesné a pro civilisty v hustě osídlených oblastech, jako je Pásmo Gazy, představují vysoké riziko. Míra, jakou Izrael tento typ munice používá, zvyšuje podle hodnocení počet civilních obětí.

Mluvčí izraelské armády Keren Hajioff uvedla, že Izrael je oddaný mezinárodnímu právu a morálnímu kodexu. K ochraně civilistů podle jejích slov věnuje obrovské prostředky a úsilí, Hamás je ale používá jako živé štíty.

„Naše válka je proti Hamásu, nikoli proti lidem v Gaze,“ dodala Hajioff. Experti ale CNN upozornili, že pokud Izrael používá nenaváděnou munici, podkopává tím vlastní tvrzení, že se snaží minimalizovat civilní oběti a chránit civilisty.

„Jsem nesmírně překvapen a znepokojen,“ přiznal Brian Castner, bývalý důstojník pro likvidaci výbušnin, který nyní vykonává funkci krizového poradce pro zbrojní a vojenské operace společnosti Amnesty International.

Bílý dům už ztrácí trpělivost

Marc Garlasco, bývalý vojenský analytik OSN a vyšetřovatel válečných zločinů, potvrdil, že používání hloupé munice v oblasti, jako je Pásmo Gazy, zvyšuje šanci na zasáhnutí nepožadovaného cíle a civilní ztráty.

Spojené státy se domnívají, že Izrael používá v Pásmu Gazy taktiku střemhlavého bombardování. Stíhačky shazují bomby po střemhlavém letu, což zvýší jejich přesnost, vysvětlil pro CNN jiný americký úředník pod rouškou anonymity.

Garlasco se však domnívá, že i přesto je volba nenaváděné munice v tomto případě špatná. Musíme podle něj počítat s mnoha proměnnými, které mohou její přesnost ovlivnit, od pádu až po zásah.

To je podle něj důvod, proč Spojené státy v posledních letech od používání tohoto typu munice upustily. USA také poskytly Izraeli asi pět tisíc kusů neřízené munice, ale dodaly ji s naváděcími systémy, řekl další americký zdroj.

V Pásmu Gazy zahynulo podle místních úřadů už přes 18 tisíc Palestinců. Americký prezident Joe Biden v úterý prohlásil, že Izrael kvůli tomu ztrácí podporu světa. Při bombardování podle něj nerozlišuje mezi Hamásem a civilisty.

Reklama

Doporučujeme

Trumpův kandidát na šéfa Fedu rozhýbal trhy

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že do čela Federálního rezervního systému chce nominovat Kevina Warshe. Trhy na zprávu zareagovaly okamžitě. Zlato i stříbro po sérii rekordů výrazně oslably, zatímco akciové indexy v USA zaznamenaly jen mírné ztráty.

U Essexu vzniká nový ptačí ostrov ze tří potopených lodí

U pobřeží Essexu roste nový kus země. Nevzniká z betonu ani z kamene, ale ze starých říčních lodí a bahna z přístavu. National Trust nechal v ústí řeky Blackwater potopit tři vyřazené nákladní čluny.

V DR Kongo se zřítil důl. Nejméně dvě stě lidí zemřelo

Při závalu dolu ve východní části Demokratické republiky Kongo zahynulo podle místních úřadů více než 200 lidí. Neštěstí se odehrálo ve městě Rubaya v provincii Severní Kivu, kde se důl zřítil v důsledku silných dešťů.

Bitcoin se propadl pod 81 000 dolarů, trhy sužuje nejistota

Bitcoin o víkendu prohloubil ztráty a propadl se pod hranici 81 000 dolarů, přičemž nízká obchodní aktivita zesílila výkyvy cen. Investoři zůstávají opatrní kvůli napětí na Blízkém východě, politické nejistotě ve Spojených státech a přetrvávajícím slabinám samotného kryptotrhu.

Protesty v Íránu podle Pezeškjána podnítili politici z EU, USA a Izraele

Protesty v Íránu podnítili americký prezident Donald Trump, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a politici z Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil íránský prezident Masúd Pezeškján. Uvedl, že demonstrace nebyly vyvolány jen sociálními problémy. Při potlačování projevů nespokojenosti s režimem, které začaly na konci prosince, zahynuly v Íránu tisíce lidí.

Prozatímní prezidentka Venezuely oznámila plán na amnestii politických vězňů

Prozatímní prezidentka Venezuely Delcy Rodríguez představila návrh zákona o amnestii, díky kterému by se mohly na svobodu dostat stovky politických vězňů, včetně opozičních předáků, novinářů a bojovníků za lidská práva. Informují o tom agentury.

Izraelské údery v Pásmu Gazy zabily 23 lidí

Izraelské údery zabily od noci v Pásmu Gazy nejméně 23 Palestinců, uvádí agentura AP v nové bilanci na základě informací od palestinských nemocnic. Dříve agentura hlásila 12 mrtvých. Stanice Al Džazíra s odvoláním na zdravotníky uvádí, že zemřelo 25 Palestinců. Podle agentury AP se jedná o jeden z nejvyšších počtů mrtvých od říjnového vyhlášení příměří. Izraelská armáda údery zatím nekomentovala

Kyjev i Moskva opět hlásí noční dronové útoky nepřítele

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 85 bezpilotními letouny. Ukrajinská protivzdušná obrana podle předběžných údajů sestřelila nebo odklonila 64 dronů Šáhed, Gerbera, Italmas a dalších typů. Na platformě Telegram to oznámilo ukrajinské letectvo. Naopak Rusko podle agentury Interfax v noci informovalo o zachycení nebo zničení 26 ukrajinských dronů. Moskva zároveň dnes oznámila dobytí dvou ukrajinských vesnic v Záporožské oblasti a Doněcké oblasti. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Novým šéfem amerického úřadu statistiky práce má být Matsumoto, oznámil Trump

Prezident Donald Trump do čela amerického Úřadu pro statistiku práce (BLS) nominuje ekonoma Bretta Matsumota. Šéf Bílého domu to oznámil na své sociální síti Truth Social. Předchozí komisařku BLS Eriku McEntarferovou prezident v srpnu z čela úřadu při ministerstvu práce odvolal, když ji bez důkazů obvinil z manipulace s daty o zaměstnanosti. Krátce poté na pozici nominoval hlavního ekonoma konzervativního think-tanku The Heritage Foundation E.J. Antoniho, jehož nominaci o necelé dva měsíce později stáhl. Jmenování podléhá schválení Senátu.

Plastový odpad zaplavuje planetu

Plasty nám usnadnily život, ale svět teď dusí jejich odpad. Každý rok skončí v oceánech miliony tun plastů a další hromady leží na souši. Problém roste rychleji než řešení a zasahuje přírodu i lidi.

Vlna veder na jihu Austrálie přinesla 50stupňové teploty i výpadky proudu

Vlna veder ve státě Jižní Austrálie přepisuje rekordy, kdy například ve městě Port Augusta dnes naměřili 50 stupňů Celsia, o půl stupně více než před šesti lety. Kvůli horku, které má příští týden polevit, postihly výpadky elektřiny za necelý týden přes 100.000 nemovitostí, napsal dnes web ABC.

Zemřela herečka Catherine O’Hara

Kanadsko americká herečka Catherine O'Hara zemřela ve věku 71 let. Diváci si ji nejčastěji vybaví jako Kate McCallister, matku Kevina z filmů Sám doma, výraznou stopu ale zanechala i v komediích a seriálech posledních let.

Americký prezident Trump tvrdí, že Írán chce se Spojenými státy uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že Írán podle něj chce uzavřít dohodu se Spojenými státy. Podle agentury Reuters však nesdělil žádné podrobnosti. Šéf Bílého domu už dříve dnes varoval, že k Íránu míří americké vojenské uskupení, které je podle něj větší než flotila vyslaná do Venezuely.

Americké ministerstvo zahájilo federální vyšetřování Prettiho smrti

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo ohledně sobotního zastřelení zdravotníka Alexe Prettiho v Minneapolisu federální vyšetřování pro podezření z porušení občanských práv. Dnes to podle agentury AP řekl náměstek ministryně spravedlnosti, která je i nejvyšší žalobkyní, Todd Blanche. Podle něj se vyšetřování zaměří i na levicové skupiny.

Trump do čela Fedu nominoval Kevina Warshe, kritika instituce a bývalého člena Rady guvernérů

Novým šéfem Federálního rezervního systému se pravděpodobně stane bývalý člen Rady guvernérů Kevin Warsh, jehož nominaci v pátek oznámil prezident Donald Trump. Americkou centrální banku by měl vést po skončení funkčního období Jeromea Powella v květnu. Častý kritik Fedu tak dostane příležitost uvést do praxe svou představu o „změně režimu“ měnové politiky v době, kdy Bílý dům usiluje o větší vliv na stanovování úrokových sazeb.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama