Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Čína popravila muže, který při online streamu upálil svou exmanželku, populární influencerku z Tibetu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V Číně byl v sobotu popraven muž, který během živého vysílání zapálil svou bývalou manželku. Tím skončil případ, který vyvolal zděšení a pobouření v celé zemi. Informují o tom čínské Global News, CNN a další servery.

  Tang Lu byl popraven v jihozápadní provincii S‘-čchuan, uvedl deník Global Times s odvoláním na Střední lidový soud tibetské a čchiangské autonomní prefektury Aba. V Číně se popravuje buď smrtící injekcí, nebo zastřelením.

  Tangovi bylo před popravou umožněno setkat se s rodinou, uvedly Global Times.

  Tangova bývalá manželka Lamu byla farmářka a živnostnice v tibetské autonomní prefektuře. Natáčela videa o životě na venkově na platformě Douyin, kde měla 75 tisíc fanoušků. Státní média uvedla, že Tang v minulosti Lamu fyzicky týral a manželé se v červnu 2020 rozvedli.

  V následujících měsících ji opakovaně vyhledal a požádal o nové manželství, ale odmítla jej, píše CNN.

  V září 2020 pak Lamu živě vysílala video, když se za ní objevil Tang, polil ji benzínem a zapálil. O dva týdny později žena, která utrpěla popáleniny na 90 procentech těla, zemřela. Tang byl brzy po útoku zatčen a v říjnu 2021 odsouzen k trestu smrti.

  Čínské právo má mezery

  Případ byl široce medializován v národních i mezinárodních médiích. Vyvolal diskusi o zneužívání a špatném zacházení se ženami v Číně. Také ale o tom, jak právní systém země často nedokáže chránit oběti, zatímco pachatele snadno omilostní.

  Až do roku 2001, kdy Čína změnila zákon o manželství, nebylo zneužívání považováno za důvod k rozvodu.

  V roce 2015 byl v Číně přijat první celostátní zákon zakazující domácí násilí. Šlo o průlomový právní předpis, který poprvé definoval tento trestný čin. Vztahuje se jak na psychické, tak na fyzické násilí.

  Kritici však tvrdí, že zákon má stále mezery – nevztahuje se na páry stejného pohlaví a nezmiňuje se o sexuálním násilí.

  Debata o násilí na ženách a genderové nerovnosti v Číně pokračuje i po smrti Lamu.

  K nedávným kontroverzím patřilo několik výbušných obvinění ze znásilnění, která se v loňském roce týkala zvučných jmen a napadení několika žen v restauraci minulý měsíc poté, co se jedna z nich bránila sexuálnímu obtěžování ze strany muže.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS