Více
  20.5 C
  Czech
  Úterý, 9 srpna, 2022

  Čínské balistické střely podle čínských médií proletěly nad Tchaj-wanem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čína v blízkosti Tchaj-wanu odpálila v rámci masivního cvičení sérii balistických raket, některé přitom podle čínských médií proletěly nad ostrovem. Manévrující lodě a letadla dvakrát překročily středovou linii v Tchajwanské úžině. Tchaj-pej uvedl do pohotovosti vlastní ozbrojené síly. Informovala o tom stanice BBC a deník The Guardian. 

  Čínská armáda vypálila poblíž Tchaj-wanu 11 balistických střel, které dopadly do vod jeho severovýchodního a jihovýchodního pobřeží, píše server BBC News. Podle státních čínských médií přitom některé rakety přelétly nad ostrovním státem.

  Podle vyjádření profesora na čínské vojenské univerzitě National Defence University Meng Xiangqinga pro Čínskou ústřední televizi (CCTV) to je poprvé, co přelétla čínská raketa přes Tchaj-wan.

  Japonské ministerstvo obrany sdělilo, že přes ostrov proletět asi čtyři střely. Tchajwanští představitelé však průlet raket nad ostrovem nepotvrdili. Japonsko zuří, neboť pět raket dopadlo do jeho výlučné ekonomické zóny.

  Balistické střely jsou odpáleny do extrémní výšky. Poté sledují trajektorii bez pohonu pouze s pomocí gravitace.

  Čínské lodě a letadla včera a dnes brzy ráno překročily střední linii v Tchajwanské úžině. Tato linie odděluje čínské výsostné vody od tchajwanských.

  Tchaj-wan připravený a v pohotovosti

  Tchajwanské ministerstvo zahraničí obvinili Čínu z toho, že se v případě odpalování raket poblíž nějakého státu vydalo cestou svého spojence Severní Koreje. KLDR přitom obvinilo z podceňování napětí v regionu opakovanými raketovými testy.

  Cvičení probíhá kolem Tchaj-wanu v šesti uzavřených zónách. Díky nim situace připomíná obklíčení ostrova. „Cvičení se zaměřují na blokádu ostrova, útoky na námořní cíle, údery na pozemní cíle a operace kontroly vzdušného prostoru,“ uvedlo velitelství Východního válčiště čínské lidové osvobozenecké armády.

  Manévry komplikují námořní a leteckou dopravu. Lodě přesměrovaly své trasy. Očekává se dopad na globální dopravní řetězce. Více než 50 letů z tchajwanského mezinárodního letiště bylo zrušeno.

  Tchaj-wan uvedl do pohotovosti lodě a stíhačky, přičemž rozmístil na souši raketové systémy, napsal deník The Guardian.

  Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v prohlášení na Twitteru ujistila, že armáda ostrova je „připravena reagovat podle potřeby“. „Naše vláda a armáda pečlivě sledují vojenská cvičení a operace informační války a jsou v případě potřeby připraveni reagovat,“ píše prezidentka. „Vyzývám mezinárodní společenství, aby podpořilo demokratický Tchaj-wan a zastavilo jakoukoli eskalaci regionální bezpečnostní situace,“ dodala.

  K Tchaj-wanu také kvůli zvýšenému napětí z Filipínského moře míří válečná amerického námořnictva USS Ronald Regan.

  Čína zahájila velké vojenské cvičení včera ve 4:00 GTM. Trvat má do neděle 4:00 GTM. Důvodem je návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosi.

  Pelosi se aktuálně nachází v Tokiu, kde prohlásila, že Čína nemůže izolovat Tchaj-wan tím, že zabrání americkým představitelům v návštěvě ostrova.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS