Reklama

Chauvin použil na Floyda nepřiměřené násilí, řekli u soudu experti na obranu a zákroky

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

V USA už druhým týdnem běží ostře sledovaný proces s bývalým policistou Derekem Chauvinem, jehož obžaloba viní ze zabití George Floyda. Odborníci na policejní obranu rozdrtili Chauvinovo tvrzení, že zákrok, který způsobil Floydovu smrt, byl přiměřený, informuje CNN a další servery. Proces má trvat celý měsíc.

Před porotu a soudní senát ve středu podruhé předstoupil trenér policejní obrany seržant Jody Stinger z policejního sboru Los Angeles (LAPD). Řekl, že Derek Chauvin použil na Floyda smrtící sílu tím, že mu devět minut klečel na krku v situaci, kdy takový zákrok rozhodně nebyl nezbytný.

Ležel na břiše, byl spoutaný. Neodporoval, nejevil známky toho, že by se snažil utéct. Tlak celého těla na jeho krku mohl způsobit poziční asfyxii, která mohla být příčinou smrti,“ uvedl u soudu Stinger. Policejní složky se podle něj o nebezpečích poziční asfyxie, tedy zadušení, učí už nejméně dvacet let. „V tomto případě neměla být užita žádná síla,“ řekl o situaci, kdy Floyda pacifikovali tři policejní důstojníci a dva další stáli vedle nich.

Expert z losangeleské policie také řekl, že dav, který se okolo mužů shromáždil, nepředstavoval pro Chauvina a ostatní policisty žádné nebezpečí. To byl právě jeden z argumentů Chauvinovy obhajoby. „Většina z nich se zajímala jen o pana Floyda, zákrok si jen natáčeli,“ řekl Stinger.

Ten také řekl, že jako expert posuzoval nejméně 2500 policejních zákroků. Podle něj měli policisté použít sílu pouze na samém začátku, kdy se George Floyd aktivně bránil zatčení a odmítal nastoupit do policejního auta. Tehdy také do policistů kopal, jak ukazují kamerové záznamy. Pak se ale situace změnila. „Jakmile byl položen na břicho na zem, pomalu se přestal bránit. V tu chvíli měli policisté úplně přestat s užitím síly,“ řekl Stinger. „Měli se snažit zklidnit situaci, což by udělal každý policista. Namísto ale pokračovali v silovém zákroku,“ uvedl expert. Ten také vzal v potaz relativně slabé Floydovo provinění, kdy se snažil v obchodě zaplatit falešnou dvacetidolarovou bankovkou.

Nesahat na krk, řekl instruktor

Výslechem odborníků na policejní zákroky se soud začal zabývat začátkem druhého týdne procesu, v tom prvním byli vyslechnuti očití svědci. V úterý před soudem mluvil instruktor sebeobrany u policejního sboru v Minneapolis (ke kterému Chauvin patřil) Johnny Mercil. „Nikdy jsme naše policisty neučili tento způsob zákroku a neděláme to ani teď,“ prohlásil Mercil. Policejní důstojníci by vždy podle něj měli použít takový zákrok, který je adekvátní k situaci.

Mercil také řekl, že podezřelí, kteří leží na břiše a ruce mají spoutané za zády, si často stěžují na dýchací obtíže. Policisté jsou vybízeni k tomu, aby v takových případech položili podezřelého co nejdřív na bok. „Říkáme policistům, aby se v každém případě vyvarovali tlačit na krk. Když už musí takový zákrok použít, tak mají tlačit na rameno,“ uvedl Mercil.

Pětačtyřicetiletý Chauvin se podle svých slov necítí vinen z vraždy druhého a třetího stupně, stejně jako z neúmyslného zabití. Jeho obhájci staví na tom, že Floyd zemřel z jiných příčin: byl zdrogovaný a nemocný, trpěl srdeční vadou. V době smrti byl rovněž pozitivní na nový koronavirus.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama