Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Británie nabídne gayům a bisexuálům vakcínu proti opičím neštovicím

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britští zdravotníci začnou nabízet vakcíny mužům, kteří jsou homosexuálové, bisexuálové nebo mají sex s muži. U těch je riziko nákazy opičími neštovicemi nejvyšší. Zdravotníci tak chtějí omezit největší výskyt této nemoci mimo Afriku. Píše o tom AP News, BBC a další servery.

  Britská agentura pro zdravotní bezpečnost v úterý ve svém prohlášení uvedla, že lékaři mohou zvážit očkování některých mužů, kteří mají sex s muži, u nichž je nejvyšší riziko nákazy. Také lidem s „více partnery, kteří se účastní skupinového sexu nebo navštěvují místa, kde se provozuje „sex na místě“, píše AP News.

  Doufáme, že rozšířením nabídky vakcíny na osoby s vyšším rizikem přerušíme řetězce přenosu a pomůžeme epidemii omezit,“ uvedla podle BBC vedoucí oddělení očkování Agentury pro zdravotní bezpečnost Mary Ramsay.

  Minulý měsíc jeden z předních poradců Světové zdravotnické organizace uvedl, že epidemie opičích neštovic mimo Afriku se pravděpodobně rozšířila sexuální aktivitou mužů na večírcích ve Španělsku a Belgii.

  Vakcíny byly dříve k dispozici pouze pro zdravotnické pracovníky, kteří se starali o pacienty s opičími neštovicemi. Dostávali je i uklízeči, kteří dezinfikovali prostory kontaminované virem. Vakcínu původně vědci vyvinuli proti příbuznému onemocnění neštovicím, ale předpokládá se, že proti opičím neštovicím je účinná asi z 85 %.

  Nemoc mužů

  K dnešnímu dni se více než 99 % případů opičích neštovic ve Velké Británii vyskytuje u mužů. Většina z nich se týká mužů, kteří jsou homosexuálové, bisexuálové nebo mají pohlavní styk s muži. Vědci varují, že nemoc ohrožuje každého, kdo je v těsném fyzickém kontaktu s osobou nakaženou opičími neštovicemi nebo s jejím oblečením či ložním prádlem. Bez ohledu na jeho sexuální orientaci.

  V současné době se ve Velké Británii eviduje 793 případů opičích neštovic z více než 2100 případů ve 42 zemích světa. Mimo Afriku na opičí neštovice nikdo nezemřel.

  Až do minulého měsíce způsobovaly opičí neštovice rozsáhlé epidemie pouze ve střední a západní Africe. Na tomto kontinentu se dosud objevilo více než 1 500 případů a 72 podezření na úmrtí v rámci samostatné epidemie. V Africe se nikdy nepoužívaly vakcíny proti této nemoci.

  Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý týden označil pokračující šíření opičích neštovic v zemích, které se s touto nemocí dříve nesetkaly, za „neobvyklé a znepokojující“.

  Tedros svolává na čtvrtek schůzku odborníků, aby rozhodl, zda je rozšiřující se epidemie opičích neštovic důvodem k vyhlášení celosvětového stavu nouze. Tím by získala stejné označení jako pandemie covid-19 a probíhající snaha o vymýcení dětské obrny.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS