Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 18 srpna, 2022

  Případů opičích neštovic mimo Afriku už je skoro 800, od minulého týdne se ztrojnásobily

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle Světové zdravotnické organizace bylo potvrzeno 780 případů opičích neštovic v zemích, kde se virus obvykle nevyskytuje. To je zhruba trojnásobek oproti 257 případům, které WHO hlásila před týdnem. Informuje o tom BBC, Medical Express a další servery.

  Tento údaj – za poslední tři týdny – je podle ní pravděpodobně podhodnocený. Úroveň celosvětového rizika i tak WHO hodnotí jako „mírnou“, píše BBC.

  Infekce má obvykle mírný průběh, ale je to poprvé, co se rozšířila ve velkém rozsahu mimo střední a západní Afriku.

  WHO uvedla, že případy byly zjištěny ve 27 zemích, kde se ještě nevyskytuje „endemicky“ – to znamená v místech, kde se očekává její výskyt.

  Většina těchto nových případů se nachází v Evropě a Severní Americe a v malém počtu také v Mexiku, Argentině, Maroku a Spojených arabských emirátech. V Česku bylo minulý týden hlášeno šest případů.

  Nejvíce případů je ve Spojeném království, a to 207, následuje Španělsko se 156 případy a Portugalsko se 138 případy.

  Ve své poslední aktualizaci WHO uvedla, že některé země hlásí, že se nové případy objevují mimo známé kontakty dříve potvrzených případů. Podle ní to naznačuje, že řetězce přenosu „chybí díky nezjištěné cirkulaci viru“. Jinak řečeno, že se nemocné lidi nedaří úspěšně trasovat a ti nemoc šíří dál.

  „Je velmi pravděpodobné, že další země identifikují případy a dojde k dalšímu šíření viru,“ dodala.

  Dosud nikdo nezemřel

  Zatímco současné riziko pro lidské zdraví pro širokou veřejnost zůstává nízké. Situace by se ale mohla zhoršit, pokud by se virus rozšířil v zemích, kde se běžně nevyskytuje, uvedl úřad. V důsledku současné epidemie nebylo hlášeno žádné úmrtí.

  WHO uvedla, že většina dosud hlášených případů se týkala mužů, kteří mají sex s muži, ale ne všechny. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se opičí neštovice přenášely pohlavním stykem. Přenášejí se při těsném kontaktu, například při dotyku.

  Organizace uvedla, že mnoho případů nemá typický klinický obraz opičích neštovic. U některých se před příznaky, jako je horečka, objevily puchýřky.

  Většina případů viru sama odezní během několika týdnů. Mezi příznaky patří horečka, bolesti hlavy, otoky, bolesti zad, bolesti svalů a také vyrážka, která prochází různými stádii.

  Opičí neštovice však mohou mít někdy závažnější průběh. V afrických zemích zemřelo podle Medical Express na opičí neštovice za poslední půlrok 66 lidí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS