-5.8 C
Czech
Úterý 17. února 2026
EkonomikaBoeing zavede kvůli stávce úsporná opatření. Zastaví nábor a zvažuje dočasné propouštění

Boeing zavede kvůli stávce úsporná opatření. Zastaví nábor a zvažuje dočasné propouštění

Amerického výrobce komerčních letadel a vojenské techniky Boeing podle AP a Mint přiměla stávka sáhnout k úsporným opatřením. Firma pozastaví nábor nových zaměstnanců, zmrazí růst mezd manažerům a vedoucím pracovníkům a zvažuje i dočasné propouštění.  

Finanční ředitel společnosti Brian West informoval zaměstnance o úsporných opatřeních vynucených stávkou na západním pobřeží USA prostřednictvím dopisu. Demonstrace trvají už čtvrtý den a účastní se jich něco kolem 30 000 zaměstnanců.

„Vím, že tato opatření vyvolají určitou nejistotu a obavy,“ napsal v dopise West. „Tato stávka významným způsobem ohrožuje naši obnovu, a proto musíme přijmout nezbytná opatření, abychom si udrželi hotovost a zajistili naši společnosti budoucnost.“

Vedení Boeingu ještě před hlasováním o stávce upozornilo členy Mezinárodní asociace strojníků a pracovníků v letectví a kosmonautice (IAM), že stávka by ohrozila snahu o růst společnosti, jež se ocitla ve finanční krizi, a jejíž pověst upadá.

West v dopise podle agentury AP vyznačil celkem deset bodů škrtů. Firma například zmrazí nábor nových zaměstnanců na všech úrovních a pozastaví zvyšování mezd pro manažery a vedoucí pracovníky. Zvažuje také dočasné propouštění.

„Zvažujeme také obtížný krok v podobě dočasných dovolených pro mnoho zaměstnanců, manažerů i vedoucích pracovníků v nadcházejících týdnech,“ napsal West, načež upozornil, že stávka dopadne i na dodavatelský řetězec výrobce.

Jednání o nové dohodě

Boeing nebude kvůli zastaveným montážním linkám vydávat většinu objednávek na nákupy pro dodavatele dílů pro výrobu modelů letadel 737, 767 a 777. Situace je pro Boeing obtížná po sérii bezpečnostních technických problémech u jeho letadel.

Firma v druhém letošním čtvrtletí propálila 1,44 miliardy dolarů (33,8 miliardy korun). Ještě před rokem přitom ztratila „jen“ 149 milionů dolarů. Od roku 2019 vykázala finanční ztráty ve výši nejméně 25 miliard dolarů, napsal server Mint.

Stávka zatížila hospodaření Boeingu. O dopadech na společnost ale rozhodne hlavně délka jejího trvání. Firma TD Cowen odhaduje, že stávka trvající asi 50 dní může Boeing připravit o tři až 3,5 miliardy dolarů. Stávka trvá čtvrtým dnem.

Během dnešního dne za přítomnosti federálních zprostředkovatelů usednou vyjednávači se zástupci Beoingu k jednacímu stolu. Členové IAM většinově odhlasovali stávku i přes snahu výrobce jí předejít a výzvy odborářů k přijetí předběžné dohody.

Výrobce zaměstnancům nabídl růst mezd o 25 procent během čtyř let a vyšší příspěvky na důchod a pojištění. Odbory označily předběžnou dohodu o kolektivní smlouvě za „historickou“, přestože požadovali růst platů o 40 procent.

Reklama

Doporučujeme

Trump říká, že se do jednání s Íránem zapojí nepřímo

Donald Trump oznámil, že se bude „nepřímo“ podílet na klíčových jednáních mezi Spojenými státy a Íránem. Rozhovory o íránském jaderném programu začnou v úterý v Ženevě. Americký prezident zároveň naznačil, že Teherán tentokrát chce dohodu.

Americká armáda se připravuje na masivní úder na Írán

Americká armáda hromadí na Blízkém východě významné letecké a námořní síly. Jejich cílem je vytváření tlaku na Írán před úterními rozhovory o jaderné dohodě, zároveň však dávají administrativě Donalda Trumpa možnost úderu ve velkém rozsahu i hluboko uvnitř islámské republiky. Satelitní snímky potvrdily polohu letadlové lodě USS Abraham Lincoln.

Poušť je pro Joshua tree čím dál nehostinnější

Oteplování, sucho a rozsáhlé požáry ničí ikonické Joshua tree v Mohavské poušti. Vědci, úřady i indiánské kmeny hledají způsoby, jak strom ochránit. Ve hře jsou klimatická útočiště, genetický výzkum i přesun stromů mimo jejich přirozený areál.

Ve věku 95 let zemřel Robert Duvall, nezapomenutelný Tom Hagen z filmu Kmotr

Hollywood přišel o jednu z nejvýraznějších hereckých osobností druhé poloviny 20. století. Robert Duvall, držitel Oscara a tvář filmů jako Kmotr nebo Apokalypsa, zemřel ve věku 95 let. Za sebou zanechal desítky rolí, které definovaly americkou kinematografii.

Karibské korálové útesy nestíhají růst a mohou zmizet

Karibské korálové útesy se rychle blíží bodu zlomu. Nová vědecká data ukazují, že přestávají růst tempem, které by stačilo držet krok se stoupající hladinou moře. Pokud se oteplení planety nezastaví pod hranicí 2 °C, většina útesů do konce století přestane růst a začne se rozpadat. Důsledky pocítí miliony lidí.

Harry Styles bude kurátorem londýnského Meltdown Festivalu

Harry Styles si přidává další roli. Popová hvězda převezme post kurátora prestižního londýnského festivalu Meltdown a zároveň na něm vystoupí. Akce se letos koná při významném výročí Southbank Centre a slibuje kombinaci velkých jmen i nových talentů.

KOMENTÁŘ: Zapomeňte na časový test. V Nizozemsku budou investice danit každý rok

Nizozemským parlamentem se protahuje zákon o dani z nerealizovaných zisků, který by způsobil, že tamní investoři budou danit své pozice i přesto, že vůbec nic neprodali. Kontroverzní myšlenka napadá samotnou podstatu investování, kdy má člověk sklízet ovoce za svou mnohaletou trpělivost.

Obama uvedl, že neviděl důkazy o kontaktu mimozemšťanů se Zemí

Bývalý americký prezident Barack Obama uvedl, že sám neviděl žádné důkazy o tom, že by mimozemšťané navázali kontakt se Zemí. Upřesňující prohlášení zveřejnil na sociální síti Instagram několik hodin poté, co vyvolal rozruch výrokem o tom, že mimozemšťané existují. Obama to řekl v rozhovoru s podcasterem Brianem Tylerem Cohenem zveřejněném v sobotu.

Budapešť požádala Chorvatsko, aby umožnilo přepravu ruské ropy do Maďarska

Budapešť požádala Chorvatsko, aby umožnilo přepravu ruské ropy přes jadranský ropovod do Maďarska. Klíčová trasa pro dodávky suroviny přes Ukrajinu totiž zůstává zablokovaná. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v neděli uvedl, že chorvatské vládě žádost zaslal společně se slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Zapomeňte na staré kariérní rady. V éře AI poroste význam literatury, tvrdí šéfka Anthropic

Prezidentka a spoluzakladatelka americké společnosti Anthropic Daniela Amodei v rozhovoru pro televizi ABC uvedla, že humanitární obory budou v době nástupu umělé inteligence (AI) mnohem důležitější než předtím. Lidský faktor podle ní zůstane klíčový. Sama si ho cení.

AfD čelí kritice kvůli termínu konání sjezdu – přesně sto let po sjezdu NSDAP

Strana Alternativa pro Německo (AfD) čelí ostré kritice kvůli výběru termínu konání svého sjezdu. V durynské metropoli Erfurtu by se měli delegáti strany, kterou úřady označily za prokazatelně pravicově extremistickou, sejít 4. a 5. července. Je to přesně 100 let po říšském sjezdu Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP), který se odehrál v nedalekém Výmaru. Kritika zazněla od politiků i historiků, AfD ji odmítá.

Kim Čong-un otevřel bytovou čtvrť pro rodiny vojáků KLDR padlých v cizině

Severokorejský vůdce Kim Čong-un otevřel v Pchjongjangu novou bytovou čtvrť pro rodiny vojáků, kteří padli při vojenských operacích v zahraničí. V noci na dnešek o tom informovala agentura Reuters.

Zelenskyj pod tlakem, Galuščenko se pokusil uprchnout z Ukrajiny

Bývalý ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko byl v neděli na žádost Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) a Speciální protikorupční prokuratury (SAPO) zadržen během pokusu o útěk z Ukrajiny. Galuščenko je podezřelý ze zapojení do korupčního skandálu, který loni otřásl vládou Volodymyra Zelenského.

Ruská Brjanská oblast zažila největší dronový ukrajinský útok, uvedl gubernátor

Ukrajinská armáda na západoruskou Brjanskou oblast v neděli podnikla nejrozsáhlejší dronový útok, jaký některý z ruských regionů zažil během jediného dne od začátku ruské invaze do sousední země v únoru 2022. Gubernátor Alexandr Bogomaz to dnes ráno napsal na telegramu. Několik obcí a část města Brjansk po nedělních útocích zůstalo několik hodin bez elektřiny a tepla. Rusko podle ukrajinského letectva k nočnímu útoku použilo kromě desítek dronů hypersonické protilodní střely.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama