Administrativa prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek uvedla, že postaví nové úseky hraniční zdi. Oproti slibům tak pokračuje v politice bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Trump učinil budování hraničních bariér ústředním principem své první prezidentské kampaně se sborovým popěvkem „Build That Wall“.
Jedním z Bidenových prvních kroků po nástupu do úřadu v lednu 2021 bylo prohlášení, v němž se zavázal, že „žádné další dolary amerických daňových poplatníků nebudou přesměrovány na stavbu hraniční zdi“. Také hovořil o přezkoumání všech zdrojů, které již byly na tento účel přiděleny.
Administrativa podle agentury Reuters uvedla, že čtvrteční prohlášení se neodchyluje od Bidenovy proklamace, protože peníze, které byly přiděleny během Trumpova funkčního období v roce 2019, musejí být utraceny nyní.
US Homeland Security Secretary Alejandro Mayorkas said that the Biden administration has no new policy regarding border wall construction following reports it will add sections to a wall to stave off record migrant crossings from Mexico https://t.co/FwceP7g4dM pic.twitter.com/hFpngkztWl
— Reuters (@Reuters) October 6, 2023
Ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas v prohlášení uvedl, že „neexistuje žádná nová politika administrativy ohledně hraničních zdí. Od prvního dne tato administrativa jasně ukazuje, že hraniční zeď není řešením“.
Trump požaduje omluvu
Mayorkas řekl, že stavební projekt byl schválen během předchozí správy a zákon vyžaduje, aby vláda finanční prostředky použila. „Opakovaně jsme žádali Kongres, aby tyto peníze zrušil, ale neučinil tak a my jsme nuceni dodržovat zákon,“ řekl.
Trump toho však využil a požaduje omluvu. „Jak jsem často uváděl, po tisíce let existují pouze dvě věci, které důsledně fungují, kola a zdi!“ napsal na sociální sítě. „Omluví se Joe Biden mně a Americe za to, že tak dlouho trvalo, než se dal do pohybu?“
Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador označil tento krok za „krok zpět“.
Přibližně 32 km nových hraničních bariér má být postaveno v Starr County, řídce osídleném úseku hranice v údolí Rio Grande. Zástupce Henry Cuellar, demokrat, jehož obvod zahrnuje okres Starr, řekl BBC, že nevěří, že jeho voliči „budou velmi spokojeni“ s oznámením.
„Stále jsem proti řešení ze 14. století zvanému ‚zeď‘ pro problém 21. století,“ řekl. „Chci vidět více personálu, více technologií.“
Imigrace jako politická otázka v předvolební kampani
Přistěhovalectví bude pravděpodobně tématem kampaně v prezidentském klání v USA. Většina Američanů (54 procent) souhlasí s prohlášením, že „imigrace ztěžuje život rodilým Američanům,“ zjistil zářijový průzkum agentury Reuters/Ipsos.
S tímto tvrzením souhlasilo přibližně 73 procent dotázaných republikánů a 37 procent demokratů.
Rozhodnutí Bidenovy administrativy pokročit s hraničními bariérami vystavilo prezidenta kritice ze strany jeho levicově orientované základny, včetně zastánců přistěhovalectví a ekologů, kteří jsou proti další výstavbě.
Členové Demokratické strany pana Bidena uvedli, že zdi nefungují, zatímco soupeřící republikáni ho obvinili z pokrytectví. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost uvedlo, že existuje „akutní“ potřeba bariér.
Americké úřady jen v tomto fiskálním roce zadržely přes 2,2 milionu migrantů, uvádí server BBC.