Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Banksyho napůl skartovaný obraz se vydražil za více než půl miliardy korun

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Za rekordních 18,6 milionu liber (zhruba 560 milionů korun) se ve čtvrtek v Londýně prodalo Banksyho dílo, které se na předešlé aukci samo částečně skartovalo. Informovala o tom agentura Reuters a stanice BBC.

  Během aukce v Sotheby’s v říjnu 2018 se obraz, který původně nesl název Dívka s balónkem, vydražil za více než milion liber (přes 30 milionů korun). V tu chvíli se však spustila skartovačka zabudovaná v rámu a z části díla zbyly jen cáry.

  „Někteří lidé si myslí, že se ve skutečnosti neskartoval. Skartoval. Někteří lidé si myslí, že v tom má prsty aukční síň. Nemá,“ napsal v té době na Instagramu britský streetartový umělec Banksy, jehož identita je přísně střeženým tajemstvím.

  Nyní se dílo s novým názvem Láska je v koši (Love is in the Bin) prodalo se za 18 582 000 liber. Jde o více než trojnásobek horní hranice odhadu ceny 4 až 6 milionů liber a aukční rekord umělce.

  „Ani nevíte, jak jsem vyděšený, že mám tím kladívkem bouchnout,“ vtipkoval licitátor aukční síně Sotheby’s Oliver Barker po 10 minutách přihazování.

  Dosavadní rekord drželo Banksyho dílo na počest britských zdravotníků, původně namalované na zdi nemocnice. V březnu se podle BBC prodalo za 16,8 milionu liber (506 milionů korun) v aukci v Christie’s.

  Banksy už se zapsal do historie umění

  Podle Sotheby’s dílo zapadá do slavné historie takzvaného antiumění. Tam podle aukční síně patří například Fontána Marcela Duchampa, porcelánový pisoár na piedestalu z roku 1917, nebo dílo Aj Wej-weje, který v sérii fotografií Dropping a Han Dynasty Urn z roku 1995 zachytil, jak úmyslně upouští a rozbíjí historický artefakt.

  „Když se u nás Dívka s balónkem ‚sama zničila‘, Banksy zažehl celosvětovou senzaci, která se mezitím stala kulturním fenoménem,“ řekl podle Reuters Alex Branczik z oddělení Sotheby’s pro moderní a současné umění.

  „Během té památné noci Banksy ani tak nezničil umělecké dílo tím, že ho skartovat, místo toho jej spíš vytvořil. Dnes je tento kousek považován za dědictví uctívaného odkazu umění namířeného proti establishmentu,“ dodal Branczik.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS