Masivní výpadek proudu, který minulý týden zasáhl velkou část Česka, dál rezonuje politikou. Šéf ANO Andrej Babiš obvinil z blackoutu „šílenou zelenou politiku“ EU a vládu Petra Fialy. Podle něj kabinet selhal, ohrozil občany a nouzový stav zneužil „účelově“. Zpochybnil i oficiální informace o technické příčině výpadku.
Babiš tvrdí, že blackout byl výsledkem přetížené evropské sítě a nedostatečné údržby. Vláda podle něj situaci nezvládla a následky nesou běžní lidé. „Ti, co uvízli ve výtazích nebo metru… A tohle se může opakovat,“ varoval.
Podle společnosti ČEPS ale blackout způsobil konkrétní technický problém – pád fázového vodiče na lince V411 v Ústeckém kraji. Ten vyřadil ze sítě část přenosové soustavy a následně i jeden z bloků elektrárny Ledvice. Výpadek se pak šířil dál, až zasáhl milion odběratelů.
Fotovoltaika za to nemůže
Někteří politici, včetně Babiše, naznačovali, že na výpadku má podíl solární energetika. Podle dat Amper Meteo to ale nesedí – výroba z fotovoltaik sice kolísala, ale nijak mimořádně. „Naměřené hodnoty nebyly natolik mimořádné, aby vedly k rozkolísání přenosové soustavy,“ uvedl expert Jan Palaščák.
Vedení čeká drahá modernizace
Linka V411, na níž výpadek vznikl, projde kompletní přestavbou. Nejde o běžnou opravu – ČEPS plánuje vybudovat nové zdvojené vedení za 1,7 miliardy korun. Stavba začne v květnu 2026 a potrvá rok. Projekt se připravuje už od roku 2016, ale kvůli povolovacím procesům se rozjíždí až teď.
Síť jede na doraz
Energetický zmocněnec Václav Bartuška připustil, že evropská síť je dlouhodobě přetěžovaná. „Propojka s Německem je poddimenzovaná. Funguje tak už patnáct let,“ řekl v České televizi. Podle něj za tím stojí i změna energetického mixu – přibývá neřiditelných zdrojů jako vítr a slunce, což zvyšuje riziko výpadků.
Další blackout? Nelze vyloučit
Bartuška varoval, že podobné výpadky se mohou opakovat. „Nemá cenu strašit, ale rozhodně se to může zopakovat,“ uvedl. Problémem je podle něj i zdlouhavé schvalování nových staveb. Například druhá linka do Rakouska se stavěla dva roky, ale povolovala deset.
Přenosová soustava tak stojí před složitým úkolem: masivně investovat, posílit kapacitu a přitom zvládnout přechod na nové zdroje. ČEPS plánuje ročně proinvestovat až deset miliard korun. Bez podpory státu to ale podle expertů nepůjde.