Více
  -0.4 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Asteya: neokrádat ostatní. Hlubší význam třetí Jamy

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  „Nekradení“ znamená ve filozofii jógy mnohem více než nepřipravit jiného o nějakou fyzickou věc. V přeneseném slova smyslu se Asteya vykládá jako morální zásada neupřednostňovat sami sebe na úkor ostatních.

  Asteya je zmíněna v mnoha indických textech. Gándhí také viděl, jak důležitá je praxe „nekradení“ a považoval to za jeden ze svých „11 slibů“.

  Základní příčina „kráděže“

  „Nejsem dost dobrý…“

  Potřeba krást v zásadě vzniká kvůli nedostatku víry v sebe, že dokážeme sami vytvořit to, co potřebujeme. V okamžiku, kdy cítíme pocit „nedostatku“ v životě, vzniká touha a chamtivost. Začneme hledat něco, co by zaplnilo onen pocit prázdna a často máme pocit, že všichni ostatní mají to, co chceme.

  V podstatě se všechno scvrkává na pocit, že něco chybí. Slovo jóga znamená „jho“, „sjednotit“, „spojit“, nebo se v podstatě stát „celistvým“, takže cvičením každého aspektu jógy na podložce i mimo ni se můžeme posunout blíže k pocitu, že máme vše, co potřebujeme.

  Asteya na jógové podložce

  Posouváte se ve své praxi za zdravé hranice, protože se bojíte, že nebudete dost dobří? Často se stává, že začneme hodinu jógy s tím nejlepším úmyslem, ale pak jsme svedeni k tomu cvičit tak, jak by to dle nás mělo vypadat, nikoli tak, jak to cítíme.

  Když se soustavně soustředíme na to, abychom dosáhli správného držení těla, nejenže se okrádáme o udržitelnou a přirozenou praxi, ale také se okrádáme o schopnost být přítomni a sami sebou.

  Pokud si dovolíme být na podložce otevření sami k sobě a přijímat naši praxi takovou, jaké v dané chvíli je, nikdy nebudeme mít pocit, že děláme něco špatně. A to ani když jsou některé ásany zatím mimo náš dosah. Naši praxi nikdy nedefinují polohy, které jsme schopni udělat, ale množství vědomí, které do nich vkládáme.

  Nepřipravte ostatní o klid a mír

  Všichni známe ty dny, kdy se zdá, že jsme se nezastavili, neustále jsme ve spěchu a pak dorazíme pozdě na svou hodinu jógy. V okamžiku, kdy vstoupíte do místnosti, vstoupíte do posvátného prostoru. Může to být jediné místo, kde někteří lidé dokážou najít mír.

  Nenarušujme proto tento klid ostatním už při vstupu do místnosti, nekraďme jim šanci plně se soustředit na svůj dech.

  Asteya mimo podložku

  Hromadění…

  Když nakupujeme více, než potřebujeme, často podvědomě hledáme „vyplnění mezery“ v našem životě. Hmotný majetek zjevně nemůže nahradit to, co naše duše skutečně potřebuje, ale znovu a znovu se dočasně uspokojujeme tím, že kupujeme ještě další a další věci.

  Pamatujte na Gándhího slova: „Lidská chamtivost a touha po umělých potřebách také krade“. Právě tyto umělé potřeby vytvářejí hromady věcí kolem nás. A přesto čím více hmotných statků kolem sebe máme, tím častěji cítíme, že hmotné věci potřebujeme.

  Věci, které si koupíme a nepotřebujeme, často může ocenit někdo jiný. Ale tím, že je zbytečně bereme pro sebe, okrádáme ostatní o možnost mít je.

  Když začneme opouštět to, co nepotřebujeme, vytvoříme prostor pro vesmír, aby nám poskytl to, co potřebujeme doopravdy. Ať už jde o fyzické vlastnictví, zážitek nebo prostě pocit pohody.

  Neokrádejte se o pocity

  V každém okamžiku máme příležitost zažít celou řadu emocí a pocitů, přesto máme tendenci lpět pouze na těch, které se zdají příjemné. Tento aspekt příliš těsného lpění na příjemných zážitcích se nazývá „raga“, a přestože samotný zážitek může být radost nebo štěstí, snaha udržet si ho vytváří nakonec z touhy více utrpení.

  Neustálé pobíhání v kruzích po zkušenostech, které nám přinášejí jen potěšení, nás drží uzavřené v cyklu chtění a touhy, který, pokud o tom přemýšlíme, nikdy ve skutečnosti nekončí…

  Když se pokoušíme cítit jen to „dobré“, úplně ignorujeme druhou polovinu života.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Óm

  Óm v józe a meditaci

  Óm je velmi jednoduchý zvuk se složitým významem. Je to celý vesmír srostlý do jediného slova, které představuje spojení mysli, těla a ducha. Je samotným srdcem jógy.
  Pozice hory

  Jak praktikovat pozici hory (Tadasana)

  Pozice hory (Tadasana) je první a základní z pozic vestoje. Budete ji často používat k přípravě na jiné ásany, ale lze ji provádět i samostatně, aby vám pomohla zlepšit držení těla.
  jógové pozice

  Jógové pozice, které byste měli praktikovat každý den – část 2

  10 až 15 minut procvičování těchto pozic každý den zlepší vaši jógovou praxi. Postupem času uvidíte pozitivní efekt, který má důsledné provádění těchto strečinků na vaše delší tréninky.
  Jóga

  Jóga může zmírnit pracovní stres

  Nový výzkum naznačuje, že zaměření jógy na dech a pohyb by mohlo být klíčem k úlevě od stresu. Další studie zjistila, že jóga může být také prospěšná pro spánek a zdravé stravování.
  Jógové pozice

  Jógové pozice, které byste měli praktikovat každý den – část 1

  Některé dny prostě není možné věnovat celou hodinu józe. Ale většina dní umožní tuto 10 až 15minutovou sekvenci, která protáhne záda, hamstringy a boky.

  Jak provést předklon vsedě (Paschimottanasana)

  Předklon vsedě je klasická póza z Hatha jógy. Poskytuje dobré protažení celé zadní části těla, od lýtek přes hamstringy (zadní strana stehen) až po páteř.
  Reklama
  Reklama
  Reklama