menu

22.9 C
Czech
Úterý 15. července 2025

Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentu

Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentu, uvádí zpráva neziskové organizace Oxfam. V Africe rostou nerovnosti rychleji než jinde ve světě a nachází se tam téměř polovina nejchudších států; sedm z deseti lidí, kteří nyní žijí v extrémní chudobě, pochází také z Afriky.

Trump je na Putina naštvaný, chce Ukrajinu vyzbrojit

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že USA pošlou Ukrajině střely systémů protivzdušné obrany Patriot. Zaplatí to Evropská unie, není však jasné, které země. O jejich nákup však projevilo zájem Německo. V pondělí se očekává Trumpovo velké prohlášení směrem k Rusku. Oznámit má nový plán na vyzbrojení Ukrajiny útočnými zbraněmi.

ANALÝZA: Ukrajinská operace v Kurské oblasti měla smysl, úspěšná však nebyla a její osud je nejistý

V britském městě se kvůli horku roztéká asfalt, silnice se mění v bažinu

Teploty ve Velké Británii byly o víkendu natolik vysoké, že se silnice ve městě Cannock v hrabství Staffordshire změnila v rozteklou bažinu. Šokovaní řidiči si stěžovali, že pneumatiky jejich aut pokrývá lepkavý asfalt. Jedna žena zrovna přecházela vozovku, když jí v rozteklém asfaltu uvízla žabka, zakopla a málem ji srazilo auto.

Téměř čtyři měsíce po překvapivém vpádu Ukrajinců do Kurské oblasti ztrácejí obránci nasazení na tomto ruském území rychle dobytou půdu a mají těžké ztráty. Jejich morálka klesá, často totiž vůbec nechápou, proč tam jsou a jaký má operace význam. Vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj nicméně upozornil, že byla nezbytná. Podle expertů stojí ukrajinské jednotky v Kurské oblasti proti těžkým výzvám a Rusové tam mají naopak výhodné postavení.

Ukrajinské jednotky překvapily v srpnu, téměř tři měsíce před americkými prezidentskými volbami, svět. A hlavně Moskvu. Nečekaně vpadli do Kurské oblasti u svých hranic a bleskově obsadili stovky kilometrů čtverečních území. Velení tam poslalo své skvěle vycvičené vojáky a západní techniku, přestože ruský tlak v Doněcké oblasti sílil, což vedlo ke spekulacím nad smyslem první invaze do Ruska od druhé světové války.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po určité době uvedl, že smyslem operace je zničit co největší potenciál ruských schopností napadat Ukrajinu. „Zejména to znamená vytvoření nárazníkové zóny na agresorově území, a to je naše operace v Kurské oblasti,“ prohlásil podle serveru CNN Zelenskyj koncem října.

Ukrajinský prezident předtím tvrdil, že cílem operace v Kurské oblasti je ochránit obce v Sumské oblasti před ostřelováním. Dalším jejím cílem bylo ulevit ukrajinské armádě na kritických úsecích fronty. Kyjev uvedl, že ruské velení skutečně stáhlo vojáky z Doněcké oblasti. Jednalo se však o příliš nízký počet, než aby to mělo nějaký významný dopad na průběh bojů.

Nejlepší proti nejlepším

Ukrajinské jednotky v Kurské oblasti dokázaly získané území držet hlavně proto, že čelily nezkušeným brancům a Rusové se zdráhaly své území bombardovat a ostřelovat. To se však změnilo – Rusko tam rozmístilo 60 tisíc vojáků (i skvěle vycvičené) a až 12 tisíc severokorejských vojáků (pravidelná armáda i elitní jednotky).

Ruské a severokorejské síly zatím nedokázaly Ukrajince vytlačit, situace však nevypadá pro Kyjev příliš dobře. Rusové začali Ukrajince bombardovat, ostřelovat a posílají na ně sebevražedné vlny lidské síly. Tlak nepřítele sílí a schopnosti ukrajinských jednotek slábnou. Kromě toho Rusové do Kurské oblasti poslali lépe vycvičené vojáky.

„Jsou to nejlepší ukrajinské síly proti nejlepším ruským silám,“ uvedl podle serveru Aktuálně jeden z ukrajinských vojáků nasazený v Kurské oblasti. Rusové podle něj nejprve útočili v dlouhých kolonách, což umožnilo Ukrajincům zničit velké množství jejich techniky. Učinili tuto chybu už na začátku války v únoru 2022, kdy postupovali z nepochopitelných důvodů v dlouhých kolonách a Ukrajinci na ně posílali drony i dělostřelecké granáty.

Ukrajina přišla o 40 procent dobytého území v Kurské oblasti, napsala 23. listopadu agentura Reuters odvolávající se na své zdroje v Kyjevě.

Neví, proč tam umírají

Boje v Kurské oblasti jsou tvrdé a ukrajinští vojáci podle serveru The Kyiv Independent nechápou, proč tam jsou a jaký má operace smysl. Zatímco na ně ruská letadla shazují bomby, dostávají se k nim zprávy o ruském postupu po celém úseku fronty, hlavně pak v Doněcké oblasti, kde je situace nejvíce kritická ve směru na Pokrovsk.

„Ani jeden voják, se kterým mluvím, nechápe, proč jsme tady,“ řekl jeden z Ukrajinců nasazených v Kursku. Dodal, že mnoho vojáků z jeho jednotky tam odmítlo být nasazeno a odešlo domů.

Jiní vojáci mají své teorie o smyslu operace a nevěří, že skončí dobře. Illia, voják z 80. brigády, se domnívá, že jejím cílem bylo odvrátit pozornost ukrajinské veřejnosti od zhoršující se situace v Doněcké oblasti. „Jsem si stoprocentně jistý, že nás z Kurské oblasti vyženou, je to jen otázka času,“ myslí si Illia. „Je opravdu škoda, že lidé umírají pro PR.“

Rozkaz byl prostý – obsaďte co největší oblast a udržte ji za každou cenu. Ukrajinci drží, ale za cenu obrovských ztrát a neví proč.

Operace byla nezbytná

Syrskyj označil letní invazi do Kurské oblasti jako nezbytnou a podle serveru iRozhlas popsal její skutečný význam. Cílem bylo zastavit ruskou ofenzívu v Charkovské oblasti, zabránit otevření nové fronty v Sumské oblasti a uvolnit část ruského tlaku na dalších úsecích fronty. To byly hlavní důvody, proč Syrskyj rozhodl udeřit na zranitelné a slabě střežené místo.

Hlavní velitel uvedl, že operace přinesla některé pozitivní výsledky. Podle něj skutečně na některých úsecích frontové linie uvolnila tlak. Výjimkou však byly boje u Pokrovsku a Kurachova, kde je situace nejobtížnější.

Boje v Kurské oblasti jsou intenzivní hlavně proto, že se obě strany snaží o co největší úspěchy před usednutím nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu. Udrží Ukrajinci své pozice navzdory obrovskému tlaku ze strany Rusů a Severokorejců?

Situaci hodnotí vojenští odborníci. Ti se shodují v tom, že ruské jednotky v Doněcké oblasti by postoupily bez ohledu na Kurskou oblast. Obrana je tam zkrátka příliš zranitelná kvůli chybějícím vojákům a munici.

Více záporů než pozitiv

Operace v Kurské oblasti má více záporů než pozitiv, Kyjev ji přitom staví ve svých prioritách velice vysoko, domnívá se například vojenský analytik Emil Kastehelmi z Black Bird Group.

Experti vidí pozitiva v tom, že Ukrajina přenesla válku na ruské území, čímž prezidentovi Vladimiru Putinovi jasně vzkázala, že Rusové nejsou nikde v bezpečí. Také posílila bezpečnost v hraničních oblastech na severu Ukrajiny – v Sumě, Charkově a Černihivském regionu.

Rusové navíc přišli na vlastním území o obrovské množství mužů a techniky. Padnout tam mělo přes 17 tisíc ruských vojáků. Tyto informace zveřejnila Ukrajina a jejich přesnost ověřit nelze.

Rusové podporovaní Severokorejci útočí na Ukrajince v malých sebevražedných vlnách s drony nad hlavami. Zajímavé je také to, že jdou po svých – nepoužívají už tolik vojenskou techniku, zejména obrněná vozidla.

Je otázka, jak dlouho mohou Ukrajinci čelit nepřátelským útokům (problém je hlavně ostřelování a bombardování). Kastehelmi spatřuje komplikaci v tom, že Ukrajinci nemají dostatečně kvalitní opevnění a nepřeje jim terén. Ten je převážně rovný a pro Rusy je tak snazší pozorovat pohyb ukrajinských sil na obsazených místech a útočit na ně.

Jak ukrajinské síly ztrácejí území, snižuje se jim i manévrovací prostor. Kastehelmi nicméně dodal, že situace v Kurské oblasti se zdá být stabilizovaná – minimálně tedy v porovnání s podzimem.

Otázka priorit

Ukrajincům mohou pomoci americké rakety ATACMS s doletem 300 kilometrů a Storm Shadows s jen o něco kratším dosahem. Už s nimi zasáhli systém protivzdušné obrany S-400 a letiště v Kurské oblasti.

Rakety ATACMS zničily také muniční sklad u města Karačev v Brjanské oblasti na západě Ruska.

Šéf kyjevského bezpečnostního centra Serhii Kuzan uvedl, že takové údery hodně pomáhají při obraně obsazeného území v Kurské oblasti. Likvidace muničního skladu podle něj zpomalila ruský postup. „Snížili jsme jejich bojovou efektivitu,“ uvedl Kuzan. „Už nemohou s tímto skladem počítat, musí se přeskupit, provést úpravy a vytvořit plány na základě nových výpočtů.“

Přestože jsou útoky raketami dlouhého doletu užitečné, situaci nijak dramaticky nezvrátí, upozorňuje Kastehelmi. Ukrajinci by museli provést rozsáhlé údery na muniční sklady, velitelská stanoviště a logistická a výcviková centra, aby tak paralyzovali celý ruský vojenský systém. Mají však jen omezený počet těchto střel.

Odborník doplnil, že úspěšnost ukrajinských jednotek ovlivní spíše to, jakou důležitost Moskva věnuje Kurské oblasti, která je strategicky naprosto bezvýznamná. To uvidíme až po začátku Trumpova funkčního období.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Zelenskyj musí udržet Trumpa na své straně, teď na tom závisí všechno  

Letecké útoky se stupňují, postup nepřátelské pěchoty na východě zrychluje, obránci jsou po třech a půl letech války vyčerpaní a všechny oči na Ukrajině i v celé Evropě se opět upírají na jednoho jediného muže. Donalda Trumpa. A prezidentovi Volodymyru Zelenskému nezbývá nic jiného, než pokračovat ve snaze vybudovat si s ním co nejlepší možný vztah.

ANALÝZA: Rusové na Ukrajině postupují pomaleji než šneci, na červenec ale něco chystají

Ukrajina má obavy z letní ofenzívy. Již před několika týdny zaznamenala zintenzivnění ruských útoků hlavně na východě a severovýchodě. Ruský postup je ale extrémně pomalý. Podle výpočtu by postupovali rychleji i šneci – navíc je vykoupený obrovskými ztrátami. Ukrajinci zastavili nepřítele v Sumské oblasti a stále se je úplně nepodařilo vytlačit z Kurské oblasti. Situace na bojišti není pro Moskvu optimální.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi, ve funkci byl od roku 2020

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle očekávání podal demisi, na sociálních sítích zveřejnil rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020, a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení nezávislosti Ukrajiny přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.

Stevie Wonder promluvil o konspiračních teoriích. Svou slepotu označil za dar

Během koncertu v Cardiffu reagoval Stevie Wonder na dlouhodobé spekulace, že ve skutečnosti svou nevidomost jen předstírá. S humorem, klidem a úctou k publiku řekl, že je čas říct pravdu. A všichni vědí, jaká ta pravda je.

V Severní Makedonii je nouzový stav kvůli požárům, MZV vyzývá k opatrnosti

V celé Severní Makedonii byl vyhlášen nouzový stav kvůli požárům v 19 lokalitách a přetrvávajícímu nebezpečí vzniku požárů nových. České ministerstvo zahraničí proto doporučilo při pobytu v zemi dbát zvýšené opatrnosti. Uvedlo to na webu. Severní Makedonie není ze strany českých turistů hojně navštěvovanou destinací, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Policie řeší krádež nevydané hudby Beyoncé

V Atlantě se z vozu choreografa a tanečníka z doprovodného týmu Beyoncé ztratily úložiště s nevydanou hudbou, podrobnými setlisty a plány k aktuální Cowboy Carter tour. Incident se stal 8. července večer, když auto parkovalo poblíž Krog Street Marketu.

Růst čínské ekonomiky předčil očekávání, realitní sektor se ale stále topí u dna

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) růstem v letošním druhém čtvrtletí předčil očekávání analytiků a zmírnil tlak na tvůrce politik, aby zaváděli stimulační opatření. Zaostává však za prvním letošním kvartálem. Očekává se, že americká cla se projeví až ve druhém pololetí.

Izraelská armáda tvrdí, že provedla údery na Hizballáh na východě Libanonu

Izraelská armáda dnes dopoledne SELČ oznámila, že provedla údery na areály využívané šíitským hnutím Hizballáh na východě Libanonu. Jednalo se o sklady zbraní a výcviková střediska speciálních jednotek Radván, píše agentura AFP. Podle izraelské armády aktivity Hizballáhu představovaly porušení listopadového příměří a mohly představovat v budoucnosti hrozbu pro Izrael.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Zelenskyj musí udržet Trumpa na své straně, teď na tom závisí všechno  

Letecké útoky se stupňují, postup nepřátelské pěchoty na východě zrychluje, obránci jsou po třech a půl letech války vyčerpaní a všechny oči na Ukrajině i v celé Evropě se opět upírají na jednoho jediného muže. Donalda Trumpa. A prezidentovi Volodymyru Zelenskému nezbývá nic jiného, než pokračovat ve snaze vybudovat si s ním co nejlepší možný vztah.

ANALÝZA: Rusové na Ukrajině postupují pomaleji než šneci, na červenec ale něco chystají

Ukrajina má obavy z letní ofenzívy. Již před několika týdny zaznamenala zintenzivnění ruských útoků hlavně na východě a severovýchodě. Ruský postup je ale extrémně pomalý. Podle výpočtu by postupovali rychleji i šneci – navíc je vykoupený obrovskými ztrátami. Ukrajinci zastavili nepřítele v Sumské oblasti a stále se je úplně nepodařilo vytlačit z Kurské oblasti. Situace na bojišti není pro Moskvu optimální.

ANALÝZA: Na Ukrajině probíhá dronová válka, významnou roli sehraje AI

Válka na Ukrajině připomíná kombinaci první a druhé světové války a současně tzv. dronové války. Přestože obrněná technika včetně tanků zůstává důležitou součástí moderních ozbrojených konfliktů, stále významnější roli hrají levné autonomní prostředky, což se odráží i v taktice obou znepřátelených stran.

ANALÝZA: Rusko se tváří jako vítěz, obrázek z bojiště ale vypadá jinak

Vyhlídky na příměří mezi Ukrajinou a Ruskem jsou špatné, naopak se zdá, že válka bude pokračovat. Ruský prezident Vladimir Putin se tváří jako vítěz, ve skutečnosti se však experti shodují, že obrázek z bojiště vypráví úplně jiný příběh. Ten navíc jasně ukazuje, že válka se Severoatlantickou aliancí (NATO) nemůže probíhat formou konvenční války v plném rozsahu. Rusko by prohrálo.

ANALÝZA: Rusko o mír nestojí, na pozadí rozhovorů v Turecku spustilo jarní ofenzívu

Minulý týden došlo k zajímavé diplomatické šachové partii mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Takzvaná "koalice ochotných" přišla s návrhem 30denního příměří, na což Putin reagoval záměrem uspořádat přímé rozhovory s Kyjevem. Jeho ukrajinský protějšek s odpovědí dlouho nečekal a rovnou ho pozval na jednání do Turecka.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kréta v plamenech. Ráj pro turisty se mění ve spálenou krajinu

Jihovýchod Kréty zasáhl rozsáhlý lesní požár, který donutil tisíce lidí k evakuaci. Hořící svahy, vítr a extrémní horko ztěžovaly zásah hasičů i záchranu majetku. Oheň ale není jen krizí jedné sezóny – je varováním, jak rychle se klima mění a co všechno je v sázce.

Bitcoin láme rekordy, ale drobní investoři zůstávají stranou

Bitcoin od začátku roku vzrostl přibližně o 24 procent a vyšplhal se na 118 000 dolarů. Hlavní hnací síla? Instituce. Zájem velkých hráčů se plně projevil po spuštění spotových ETF ve Spojených státech. Denně do nich proudí miliardy dolarů.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi, ve funkci byl od roku 2020

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle očekávání podal demisi, na sociálních sítích zveřejnil rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020, a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení nezávislosti Ukrajiny přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.

Stevie Wonder promluvil o konspiračních teoriích. Svou slepotu označil za dar

Během koncertu v Cardiffu reagoval Stevie Wonder na dlouhodobé spekulace, že ve skutečnosti svou nevidomost jen předstírá. S humorem, klidem a úctou k publiku řekl, že je čas říct pravdu. A všichni vědí, jaká ta pravda je.

V Severní Makedonii je nouzový stav kvůli požárům, MZV vyzývá k opatrnosti

V celé Severní Makedonii byl vyhlášen nouzový stav kvůli požárům v 19 lokalitách a přetrvávajícímu nebezpečí vzniku požárů nových. České ministerstvo zahraničí proto doporučilo při pobytu v zemi dbát zvýšené opatrnosti. Uvedlo to na webu. Severní Makedonie není ze strany českých turistů hojně navštěvovanou destinací, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Policie řeší krádež nevydané hudby Beyoncé

V Atlantě se z vozu choreografa a tanečníka z doprovodného týmu Beyoncé ztratily úložiště s nevydanou hudbou, podrobnými setlisty a plány k aktuální Cowboy Carter tour. Incident se stal 8. července večer, když auto parkovalo poblíž Krog Street Marketu.

Růst čínské ekonomiky předčil očekávání, realitní sektor se ale stále topí u dna

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) růstem v letošním druhém čtvrtletí předčil očekávání analytiků a zmírnil tlak na tvůrce politik, aby zaváděli stimulační opatření. Zaostává však za prvním letošním kvartálem. Očekává se, že americká cla se projeví až ve druhém pololetí.

Izraelská armáda tvrdí, že provedla údery na Hizballáh na východě Libanonu

Izraelská armáda dnes dopoledne SELČ oznámila, že provedla údery na areály využívané šíitským hnutím Hizballáh na východě Libanonu. Jednalo se o sklady zbraní a výcviková střediska speciálních jednotek Radván, píše agentura AFP. Podle izraelské armády aktivity Hizballáhu představovaly porušení listopadového příměří a mohly představovat v budoucnosti hrozbu pro Izrael.

Litva zvýší úsilí v ochraně baltských tuleňů

Litva chce usilovněji chránit populaci tuleňů v Baltském moři. Ta se sice stabilizovala, stále je však zranitelná, jelikož čelí výzvám, jako je klimatická změna nebo rybolov. Dopady klimatických změn na moře sdílené Evropou a Ruskem jsou závažné.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás