menu

7.7 C
Czech
Středa 30. dubna 2025

Rakev s tělem papeže Františka byla přemístěna do baziliky svatého Petra

Rakev s pozůstatky papeže Františka se dnes ráno vydala na cestu z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra ve Vatikánu, kde se s ním ode dneška do pátku bude moci rozloučit veřejnost. Do nejvýznamnějšího katolického chrámu byla za doprovodu švýcarské gardy přinesena krátce po 9:30.

Kyjevský starosta Kličko: Územní ústupky Rusku? Možná dočasné řešení

Starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko připustil, že mír s Ruskem by mohl za určitých okolností vyžadovat ukrajinské územní ústupky. Podle něj by sice takové řešení nebylo spravedlivé, mohlo by nicméně představovat cestu k „dočasnému míru“. Vyjádřil se tak v době pokračujících ruských útoků na Ukrajinu a rostoucího mezinárodního tlaku na dosažení příměří, včetně výzev ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

ANALÝZA: Putin reaguje na krize pomalu, můžeme to vidět i v Kurské oblasti

Ukrajinská dočasná okupace poměrně rozsáhlého území v Kurské oblasti vstupuje do čtvrtého týdne. Postup útočících obránců sice zpomaluje, avšak prezident Vladimir Putin stále nedodržel svůj slib rázné odpovědi. Čím déle přitom nepřítel v Rusku setrvá, tím slabší Putin v očích ruských elit a veřejnosti bude.

Situace v Kurské oblasti je nejasná, ale je patrné zpomalování ukrajinského postupu a soustředění se na držení již obsazených pozic. Nevíme ani nic o ztrátách na straně obránců, které jsou podle Moskvy drtivé. To ovšem nelze nezávisle ověřit.

Podle mapky zveřejněné nejvyšším velitelem ukrajinské armády Oleksandrem Syrským, jež vyobrazuje frontovou linii v Kurské oblasti, ovládají ukrajinské síly asi tisíc kilometrů čtverečních území. Na tvrdší odpor přitom očividně nenarážejí. Zatím čelí spíše špatně organizované obraně hůře vycvičených branců. Vojenští experti se shodují, že Ukrajině se nevyplatí postupovat hlouběji do ruského území kvůli logistice zásobování a možné nutnosti ústupu.

Úřady evakuovaly 85 procent obyvatel (asi 133 000 lidí) z pohraničních oblastí. Stále tam však zůstává na 20 000 lidí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyloučil možnou okupaci tohoto území. Ukrajinci tam chtějí vytvořit nárazníkovou zónu. Spojené státy stále ukrajinské strategii nerozumí a nechápou, jak může ovlivnit ukrajinské válečné snažení. Kyjev totiž vyčlenil na invazi do Ruska i zkušené elitní jednotky.

Ty aktuálně scházejí v kritických úsecích fronty. Hlavně v Doněcké oblasti, kde ruská mašinérie nezastavuje a žene před sebou prchající obyvatele města Pokrovsk. Odsud se již stahují i některé jednotky, upozornil americký Institut pro studium války (ISW). Uvedl, že stažení se týká určitých pozic jihovýchodně od města, kde hrozilo obklíčení ukrajinských sil těmi ruskými. Jejich postup v Doněcké oblasti je opravdu nebezpečný a umožňuje ho právě invaze v Kurské oblasti.

Rusko se musí v Kurské oblasti snažit víc

Ukrajinské velení muselo kvůli vpádu do Ruska vyčlenit 10 000 vojáků z Doněcké a Charkovské oblasti. Informoval o tom server Novinky s odkazem na list The Financial Times, podle něhož jejich stažení v těchto úsecích fronty přispělo k ruskému postupu.

Kyjev nasadil v Kurské oblasti zálohy určené k posílení roztříštěných řad v Doněcké a Charkovské oblasti. V těchto regionech má nedostatek mužů, zásob munice, ale i zkušených či skvěle vycvičených bojovníků.

Agentura AP hovořila s některými vojáky a veliteli na frontě, kteří uvedli, že těžkému ruskému náporu se brání hlavně vystrašení, nezkušení vojáci. Nedokážou si vyčistit, rozebrat a sestavit zbraně, koordinovat bojové pohyby a bojí se střílet na nepřítele.

Velitelé tvrdí, že nezkušení rekruti přispěli k významným územním ztrátám v Doněcké oblasti včetně kritického Pokrovsku. Pokud tohle město padne, padne i Doněcká oblast, jeden z válečných cílů Putina. To ohrozí celé obranné snažení Ukrajinců.

Nápor ruských sil v Doněcké a Charkovské oblasti je neúprosný, ale proč nevidíme drtivý ruský postup i v Kurské oblasti? Rusům se podařilo získat zpět některé obce. Mělo by tam bojovat celkem 5000 ruských vojáků a na cestě jsou další. To však nestačí.

ISW napsal, že Moskva potřebuje k znovuzískání Kurské oblasti nejméně 20 000 vojáků. Bývalý velitel amerických sil v Evropě a generál ve výslužbě Ben Hodges zase mluvil o 15 až 20 brigádách – tedy nejméně 50 000 vojácích.

Zostuzený ochránce Ruska

Hlavní problém však je, že ukrajinské síly se drží na ruském území už skoro měsíc. To je samo o sobě velkou ostudou pro Putina, ochránce Ruské federace a ruského lidu. Ochránce, který nedokáže ochránit vlastní lid.

Ostudu zveličilo ještě nedávné 81. výročí bitvy u Kurska. V červenci a srpnu 1943 se zde odehrála vojenská kampaň, během níž 13. července došlo ke střetu 1300 německých a sovětských tanků a samohybných děl.

Bitva se odehrávala často na minimální vzdálenost. Sověti dokázali s obrovskými ztrátami své území obhájit. Kursk je významnou železniční křižovatkou, jež před válkou na Ukrajině spojovala Moskvu s Krymem a prakticky s celou Ukrajinou.

Celých 24 let se Putin prezentuje jako jediná osoba schopná zaručit bezpečnost a stabilitu Ruska. Tento jeho pečlivě budovaný obraz ale od začátku války trpí. Začalo to útoky dronů na ruská města a skončilo invazí do Kurské oblasti.

Státní televize hlasitě podporují a vyzdvihují Putina, v jeho okolí mezi ruskými elitami nicméně roste napětí, upozorňuje AP. Jak uvedla Jekatěrina Šulman, ruská politoložka a publicistka, Putin je na nich značně závislý.

„Výpočet, který jim běží v hlavě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, je, zda je současný stav ku prospěchu věci nebo ne,“ řekla Šulman. Mezi elity ruské společnosti patří nejvyšší byrokraté, bezpečnostní a vojenští úředníci a vlivní podnikatelé.

O možném převratu se mluvilo již dříve. Pokud by přišel, tak od elit nebo tajných služeb (případně obojího). Nigel Gould-Davies, vedoucí pracovník Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS), okomentoval stav „ruské smetánky“ jako „nešťastnou poddajnost“. Není spokojena se současným stavem, ale pokud by se Putinovi postavila v boji o moc, není si jistá svým vítězstvím, tvrdí Gould-Davies. Ukrajinská invaze do Kurské oblasti Putina potupila a oslabila, přesto se mu však nikdo nepostaví.

Putin reaguje na krize pomalu

Čím déle se Ukrajinci na ruském území drží, tím větší výzvu jejich porážka představuje. Přesto však Putin nedávno odcestoval do Ázerbájdžánu, aniž by se o krizi nějak zmínil. Situaci v Kursku si totiž může dovolit naprosto cynicky ignorovat.

Kreml má ruská státní média v hrsti a svobodný přístup k informacím v Rusku prakticky neexistuje, vysvětlila Šulman. Je vysoce nepravděpodobné, že ukrajinská invaze do Kurské oblasti oslabí moc ruského prezidenta.

„Celý ruský politický a vojenský establishment je spoluviníkem jeho války a je za tuto katastrofu zodpovědný,“ sdělil Eugene Runer z programu Carnegie Russia Eurasia Center.  

V případě Putina nejsou pomalé reakce na důležité krize ničím nevídaným. Vzpomenout můžeme na potopení ruské jaderné ponorky Kursk v srpnu roku 2000 v Barentsově moři. Po dvou explozích klesla ke dnu s celou posádkou. Všichni na palubě pomalu umírali, zatímco Putin, čerstvě ve funkci prezidenta, byl na dovolené.

Putin reagoval pomalu i na vzpouru šéfa Wagnerovi skupiny Jevgenije Prigožina. A nyní šéf Kremlu opět řeší zásadní krizi pomalu, jistý si svým vítězstvím. Rusko je ale v dnešní době přeci jen o něco turbulentnější a ruské elitě válka spíše uškodila než přilepšila.

Nesmíme ani zapomínat na logistickou i strategickou náročnost přesunu početných sil do Kurské oblasti. Ukrajina tam vpadla doslova přes noc, zatímco ruské velení musí šachovat s dostupnými silami tak, aby neoslabilo svou „speciální vojenskou operaci“.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

Veřejnost je ke změnám klimatu apatická, přizpůsobuje se extrémům. Změňme způsob informování, navrhují vědci

Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.

Meghan otevřeně o princezně Dianě: Přála bych si ji poznat

Meghan v emotivním rozhovoru poprvé otevřeně promluvila o princezně Dianě, kterou sice nikdy osobně nepoznala, ale k níž ji princ Harry často přirovnává. Vévodkyně ze Sussexu se také podělila o osobní vzpomínky, které pár se zesnulou princeznou pojí. Pondělní rozhovor s Meghan vyšel v podcastu The Jamie Kern Lima Show, přičemž šlo o její první vystoupení tohoto druhu.

Mark Carney se stává kanadským premiérem, liberálové budou hledat podporu

Mark Carney dovedl Liberální stranu k vítězství v kanadských parlamentních volbách. Přesto zatím nemá dostatek křesel na samostatné vládnutí a bude muset hledat podporu menších stran. Carney sází na posílení mezinárodních vztahů a ostrou opozici vůči Trumpově politice.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás