menu

32.7 C
Czech
Čtvrtek 3. července 2025

Příměří v Pásmu Gazy je blízko, možná nastane už příští týden, věří Trump

Příměří v Pásmu Gazy je blízko a možná nastane už příští týden. Řekl to dnes podle agentury AFP americký prezident Donald Trump. Ten se v Oválné pracovně Bílého domu při příležitosti podpisu mírové dohody mezi Kongem a Rwandou vyjádřil optimisticky i k některým dalším problémům mezinárodní politiky. Řekl například, že vyřeší i případný konflikt se Severní Koreou.

Češi potřinácté ovládli mistrovství Evropy v softbalu

Čeští softbalisté znovu potvrdili dominanci na evropské scéně. Na domácím mistrovství Evropy v Havlíčkově Brodě získali zlato už potřinácté v historii. Finálové vítězství nad Dánskem završilo jejich dokonalou jízdu turnajem.

ANALÝZA: Íránské balistické rakety v rukou Ruska jsou problém, válku však nezvrátí

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

Nejen drony, Írán už dodává Rusku pro válku na Ukrajině i balistické střely. Potvrdily to ukrajinské a západní zdroje. Některé z nich hovoří o dramatickém vývoji z hlediska samotného konfliktu i vztahu mezi Washingtonem a Teheránem. Samotné íránské střely lze považovat za nepříjemnost, průběh války však patrně zásadním způsobem neovlivní. Otázkou nicméně zůstává, co Írán pošle ruské armádě příště.

Írán nenávidí západní společenství a USA, proto podporuje Rusko ve válce proti Ukrajině dodávkami kamikadze dronů. Ruská armáda má mnohem větší palebnou sílu než napadená země, opotřebovávací válka i západní sankce si ovšem vybírají svou daň.

Ruská strana se konkrétně potýká s nedostatkem inteligentní munice. I to je důvod dva roky trvajících rozhovorů mezi Moskvou a Teheránem o dodávkách balistických raket do Ruska. Obě strany nakonec dosáhly dohody, i když detaily rozhovorů neznáme.

Po měsících rozporuplných zpráv potvrdily 10. září první dodávku íránských balistických střel do Ruska ukrajinské i západní zdroje. V ten samý den na ni upozornil americký ministr zahraničí Antony Blinken i evropští představitelé.

„Varovali jsme Teherán veřejně, varovali jsme Teherán soukromě, že tento krok by znamenal nebezpečnou eskalaci,“ prohlásil Blinken. „A rakety nyní Rusko obdrželo.“ Spojené státy pak informovaly o dodávce evropské představitele.

Na prohlubující se spolupráci mezi Ruskem a Íránem a první dodávku střel upozornila také ukrajinská rozvědka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 11. září prohlásil, že ruská armáda zatím žádné íránské rakety na Ukrajině nepoužila.

Spolehlivost zprávy

Jeho prohlášení souvisí se zmatečnými zprávami, že Írán dodává Rusku balistické rakety už od roku 2022. Podle některých zdrojů už došlo k předání, jiné zase hovořily teprve o přípravách na dodávky. Lišily se také typy uváděných střel.

Vědecký pracovník pro obranu a vojenskou analýzu z Mezinárodního institutu pro strategická studia Fabian Hinz pro server The Kiyv Independent zmínil přesvědčení, že teď si můžeme být přesností zprávy o dodávce jistí.

„Pokud se americká vláda rozhodne oznámit něco takového, znamená to, že má velmi solidní zpravodajské informace,“ domnívá se Hinz. Oznámení ze strany USA navíc přišlo den po vyjádření mluvčího Evropské unie (EU) o přepravě munice.

Prohlubující se spolupráce mezi Moskvou a Teheránem vyvolala na Západě bouřlivé reakce. Ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení upozornilo, že to bude mít „ničivé důsledky“ pro ukrajinsko-íránské bilaterální vztahy.

Spojené státy, Velká Británie, Francie a Německo již oznámily další sankce uvalené na íránský režim. Tyto státy ve společném prohlášení uvedly, že prohloubení spolupráce mezi Íránem a Ruskem představuje hrozbu pro bezpečnost Evropy.

Typ dodaných raket

Podle zdrojů ukrajinské rozvědky obdrželo Rusko 4. září várku čítající 225 kusů balistických střel Fath-360. Dodávka proběhla po Kaspickém moři. Jedná se o rakety s krátkým doletem se 150kilogramovou hlavicí.

Dokážou tedy srovnat se zemí jakékoli domy nebo obranné opevnění. Stejně jako ostatní balistické rakety, i Fath-360 jsou vypuštěny vysoko do atmosféry, než se obloukem vrátí na zem – tedy dopadnou na požadovaný cíl.

Tento typ rakety je méně přesný než jiné balistické střely, protože je naváděn jen během počátečních fází startu. Jejich výhodou je ještě méně přesná „inerciální navigace“ fungující i v případě rušení signálu z družic.

Fath-360 sice nejsou tak přesné, jejich benefitem je ovšem vysoká rychlost letu. Po startu dosahují rychlosti až 3200 kilometrů v hodině. Celkovým problémem (nebo výhodou) balistických střel je jejich „nepolapitelnost“.

Sestřelit je mohou jen ty nejdražší a nejpokročilejší protivzdušné systémy a zrovna těch má Ukrajina nedostatek. V tomto ohledu však íránské střely nepředstavují až takový zvrat, protože Rusko má mnohem bohatší arzenál a na Ukrajině použilo už různé typy střel.

Jak Rusko rakety použije

Dosah balistických raket Fath-360 (120 kilometrů) napovídá způsob jejich použití. Jedná se o taktické střely, ruská armáda je pravděpodobně použije proti strategickým cílům v týlu nepřítele, domnívá se Hinz.

„Například pokud identifikujete logistickou základnu, skladiště nebo protivzdušné systémy obrany ve vzdálenosti 120 kilometrů od frontové linie a vy chcete okamžitě zasáhnout, pak jsou tyto typy (odpalovacích) systémů velmi užitečné,“ vysvětlil Hinz.

„Mají velmi krátkou reakční dobu,“ vysvětlil odborník s tím, že ruská armáda může s těmito raketami reagovat velmi rychle po detekci vhodného cíle. „Můžete reagovat velmi, velmi rychle, mnohem rychleji než s UAV (bezpilotní vzdušné prostředky).“

Fath-360 ve výzbroji ruské armády znamená, že si může šetřit rakety delšího doletu, jako jsou Iskander. Íránské rakety ohrozí i ukrajinská města v blízkosti ruských hranic – zejména Charkov a Sumy. Moskva je může nasadit proti civilní infrastruktuře.

USA se podle serveru Al-Džazíra domnívají, že Rusko rozmístí íránské střely tak, aby zasáhly cíle blíže k předním liniím. Rusku by to umožnilo vyhradit si své střely dlouhého doletu na údery hlouběji na ukrajinském území.

Dopad na průběh války

Více balistických střel samozřejmě představuje pro Ukrajince vážný problém. Ruská armáda bude moci íránské rakety používat podobně jako Ukrajina systémy HIMARS. Ty v létě 2022 způsobily ruské armádě vážné potíže.

Neočekává se však, že Fath-360 výrazně zvrátí průběh války. Pokud ovšem bude panovat na straně Ruska a Íránu spokojenost, dají se podle serveru Seznam Zprávy očekávat další dodávky. To by znamenalo skutečný problém, Írán totiž disponuje více typy střel.

Teherán má ve skladech například obávané balistické rakety Fateh-110 nebo Zolfaghar. Jedná se o mobilní střely s dosahem až 300 kilometrů, respektive 700 kilometrů.

Tyto střely jsou ničivé a vhodné k úderům na opevnění i elektrárny. Ruská armáda by mohla ještě zintenzivnit ostřelování i vzdálených cílů na Ukrajině a likvidovat ukrajinské sklady s municí, velitelská stanoviště, zásobovací trasy i energetickou infrastrukturu.

Írán dokáže balistické rakety vyrábět i přes sankce, což je pro Rusko s nedostatkem těchto střel dlouhého doletu klíčové. Že další dodávky íránských zbraňových systémů přijdou, naznačuje i návrh dohody o strategickém partnerství mezi Ruskem a Íránem.

Ruský prezident Vladimir Putin ho podle mediální společnosti Amwaj schválil a podle médií zahrnuje i další dodávky zbraní. Na druhou stranu se zvažuje ze strany USA povolení Ukrajině používat zbraně dlouhého dosahu proti Rusku, což by misky vah vyvážilo.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Rusové na Ukrajině postupují pomaleji než šneci, na červenec ale něco chystají

Ukrajina má obavy z letní ofenzívy. Již před několika týdny zaznamenala zintenzivnění ruských útoků hlavně na východě a severovýchodě. Ruský postup je ale extrémně pomalý. Podle výpočtu by postupovali rychleji i šneci – navíc je vykoupený obrovskými ztrátami. Ukrajinci zastavili nepřítele v Sumské oblasti a stále se je úplně nepodařilo vytlačit z Kurské oblasti. Situace na bojišti není pro Moskvu optimální.

ANALÝZA: Na Ukrajině probíhá dronová válka, významnou roli sehraje AI

Válka na Ukrajině připomíná kombinaci první a druhé světové války a současně tzv. dronové války. Přestože obrněná technika včetně tanků zůstává důležitou součástí moderních ozbrojených konfliktů, stále významnější roli hrají levné autonomní prostředky, což se odráží i v taktice obou znepřátelených stran.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Papež Lev XIV stráví léto v Castel Gandolfu. Město doufá v turistické oživení

Papež Lev XIV. se rozhodl obnovit jednu z nejstarších tradic svého úřadu. Po dvanácti letech se hlava katolické církve opět vydá na letní odpočinek do města Castel Gandolfo. Obyvatelé doufají, že návrat papeže přinese městu nejen symbolický význam, ale i více turistů.

Severně od Drážďan hoří les, hasičům se požár nedaří dostat pod kontrolu

Severně od Drážďan hoří už dva dny les a navzdory ochlazení po vlně veder se hasičům oheň nedaří dostat pod kontrolu. Informoval o tom dnes web veřejnoprávní stanice MDR. Situaci komplikuje fakt, že hoří v oblasti, která bývala vojenským výcvikovým prostorem. Kouř z požářiště vítr přinesl přes Drážďany a Saské Švýcarsko až do severních Čech.

Ve válce s Izraelem padlo 4000 bojovníků Hizballáhu

Od začátku války s Izraelem padlo 4000 členů libanonského teroristického hnutí Hizballáh, včetně řadových bojovníků, velitelů a vysoce postavených představitelů. Militantní skupina nicméně stále disponuje početnými silami. Židovský stát přitom stále útočí na jih Libanonu.

Trump oznámil obchodní dohodu s Vietnamem

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil dosažení obchodní dohody s Vietnamem. Dovoz z Vietnamu do USA bude zatížen clem ve výši 20 procent a překládka 40 procent. Původně se měly na dovoz z této země vztahovat tarify ve výši 46 procent.

U indonéského ostrova Bali se potopila loď s 65 lidmi na palubě, čtyři zemřeli

U indonéského ostrova Bali se ve středu večer místního času potopil trajekt s 65 lidmi na palubě. Čtyři osoby utonuly a po 30 dalších se pátrá, napsaly dnes zahraniční agentury. Většina přeživších pochází podle stanice BBC z východní části ostrova Jáva. Média zatím neinformovala, že by na lodi byli cizinci, píše agentura Reuters.

V ruské Lipecké oblasti zemřela žena, spadly na ni trosky ukrajinského dronu

Sedmdesátiletá žena zemřela a další dva lidé byli zraněni v západoruské Lipecké oblasti poté, co na ně spadly trosky ukrajinského bezpilotního letounu. Naopak ruské útoky na několikapodlažní obytný dům v Oděse na jihu Ukrajiny zranily pět lidí, včetně sedmiletého chlapce a devítileté dívky. Dnes o tom s odvoláním na místní úřady informovala agentura Reuters. Ukrajina čelí ruské vojenské agresi čtvrtým rokem. Obě strany konfliktu odmítají, že by útočily na civilisty, ale zabity jich byly tisíce, v drtivé většině šlo o Ukrajince.

V Řecku zuří další lesní požár. Hasiči na Krétě evakuují tisíce lidí

Letní vedra, sucho a prudký vítr. Smrtící kombinace, která ve středu odpoledne rozdmýchala masivní požár na východě Kréty. Oheň se rychle šířil a pohlcoval nejen lesy, ale i obydlené oblasti. Na útěk se dali místní i turisté. Plameny se navíc nebezpečně přiblížily k hotelovým resortům na pobřeží.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Rusové na Ukrajině postupují pomaleji než šneci, na červenec ale něco chystají

Ukrajina má obavy z letní ofenzívy. Již před několika týdny zaznamenala zintenzivnění ruských útoků hlavně na východě a severovýchodě. Ruský postup je ale extrémně pomalý. Podle výpočtu by postupovali rychleji i šneci – navíc je vykoupený obrovskými ztrátami. Ukrajinci zastavili nepřítele v Sumské oblasti a stále se je úplně nepodařilo vytlačit z Kurské oblasti. Situace na bojišti není pro Moskvu optimální.

ANALÝZA: Na Ukrajině probíhá dronová válka, významnou roli sehraje AI

Válka na Ukrajině připomíná kombinaci první a druhé světové války a současně tzv. dronové války. Přestože obrněná technika včetně tanků zůstává důležitou součástí moderních ozbrojených konfliktů, stále významnější roli hrají levné autonomní prostředky, což se odráží i v taktice obou znepřátelených stran.

ANALÝZA: Rusko se tváří jako vítěz, obrázek z bojiště ale vypadá jinak

Vyhlídky na příměří mezi Ukrajinou a Ruskem jsou špatné, naopak se zdá, že válka bude pokračovat. Ruský prezident Vladimir Putin se tváří jako vítěz, ve skutečnosti se však experti shodují, že obrázek z bojiště vypráví úplně jiný příběh. Ten navíc jasně ukazuje, že válka se Severoatlantickou aliancí (NATO) nemůže probíhat formou konvenční války v plném rozsahu. Rusko by prohrálo.

ANALÝZA: Rusko o mír nestojí, na pozadí rozhovorů v Turecku spustilo jarní ofenzívu

Minulý týden došlo k zajímavé diplomatické šachové partii mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Takzvaná "koalice ochotných" přišla s návrhem 30denního příměří, na což Putin reagoval záměrem uspořádat přímé rozhovory s Kyjevem. Jeho ukrajinský protějšek s odpovědí dlouho nečekal a rovnou ho pozval na jednání do Turecka.

ANALÝZA: Nerostná dohoda je malým vítězstvím pro Ukrajinu a velkou komplikací pro Rusko

Ukrajinský parlament ve čtvrtek ratifikoval nerostnou dohodu se Spojenými státy. Dohoda tak má zelenou. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil její podpis po usilovném jednání o finální podobě. Současná verze je pro Ukrajinu minimálně výhodnější než ty předchozí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Papež Lev XIV stráví léto v Castel Gandolfu. Město doufá v turistické oživení

Papež Lev XIV. se rozhodl obnovit jednu z nejstarších tradic svého úřadu. Po dvanácti letech se hlava katolické církve opět vydá na letní odpočinek do města Castel Gandolfo. Obyvatelé doufají, že návrat papeže přinese městu nejen symbolický význam, ale i více turistů.

Severně od Drážďan hoří les, hasičům se požár nedaří dostat pod kontrolu

Severně od Drážďan hoří už dva dny les a navzdory ochlazení po vlně veder se hasičům oheň nedaří dostat pod kontrolu. Informoval o tom dnes web veřejnoprávní stanice MDR. Situaci komplikuje fakt, že hoří v oblasti, která bývala vojenským výcvikovým prostorem. Kouř z požářiště vítr přinesl přes Drážďany a Saské Švýcarsko až do severních Čech.

Ve válce s Izraelem padlo 4000 bojovníků Hizballáhu

Od začátku války s Izraelem padlo 4000 členů libanonského teroristického hnutí Hizballáh, včetně řadových bojovníků, velitelů a vysoce postavených představitelů. Militantní skupina nicméně stále disponuje početnými silami. Židovský stát přitom stále útočí na jih Libanonu.

Evropská unie navrhla kontroverzní klimatický cíl do roku 2040

Evropská komise (EK) ve středu navrhla závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Do roku 2050 by měl blok dosáhnou uhlíkové neutrality. Řada členských států včetně Česka s ním ale nesouhlasí. Považují ho za příliš ambiciózní.

Trump oznámil obchodní dohodu s Vietnamem

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil dosažení obchodní dohody s Vietnamem. Dovoz z Vietnamu do USA bude zatížen clem ve výši 20 procent a překládka 40 procent. Původně se měly na dovoz z této země vztahovat tarify ve výši 46 procent.

U indonéského ostrova Bali se potopila loď s 65 lidmi na palubě, čtyři zemřeli

U indonéského ostrova Bali se ve středu večer místního času potopil trajekt s 65 lidmi na palubě. Čtyři osoby utonuly a po 30 dalších se pátrá, napsaly dnes zahraniční agentury. Většina přeživších pochází podle stanice BBC z východní části ostrova Jáva. Média zatím neinformovala, že by na lodi byli cizinci, píše agentura Reuters.

Teplá voda v oceánu posílila ničivou bouři na východu Austrálie

Austrálie znovu čelí extrémnímu počasí. Východní pobřeží zasáhla rychle sílící bouře, která přináší přívalové deště, silný vítr a hrozbu bleskových záplav. Vědci varují: hlavním motorem těchto událostí je klimatická změna a teplejší oceány.

V ruské Lipecké oblasti zemřela žena, spadly na ni trosky ukrajinského dronu

Sedmdesátiletá žena zemřela a další dva lidé byli zraněni v západoruské Lipecké oblasti poté, co na ně spadly trosky ukrajinského bezpilotního letounu. Naopak ruské útoky na několikapodlažní obytný dům v Oděse na jihu Ukrajiny zranily pět lidí, včetně sedmiletého chlapce a devítileté dívky. Dnes o tom s odvoláním na místní úřady informovala agentura Reuters. Ukrajina čelí ruské vojenské agresi čtvrtým rokem. Obě strany konfliktu odmítají, že by útočily na civilisty, ale zabity jich byly tisíce, v drtivé většině šlo o Ukrajince.

V Řecku zuří další lesní požár. Hasiči na Krétě evakuují tisíce lidí

Letní vedra, sucho a prudký vítr. Smrtící kombinace, která ve středu odpoledne rozdmýchala masivní požár na východě Kréty. Oheň se rychle šířil a pohlcoval nejen lesy, ale i obydlené oblasti. Na útěk se dali místní i turisté. Plameny se navíc nebezpečně přiblížily k hotelovým resortům na pobřeží.

Trump opět útočí na šéfa Fedu, chce jeho okamžitou rezignaci

Donald Trump znovu žádá, aby šéf americké centrální banky Jerome Powell odstoupil. Tentokrát mu vadí nejen vysoké úrokové sazby, ale i plánovaná rekonstrukce sídla Fedu. Prezident chce po Kongresu, aby Powella vyšetřil, a naznačuje, že má připraveného náhradníka.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás