menu

11.9 C
Czech
Pondělí 14. října 2024

Spojené státy nasadí v Izraeli obranné systémy THAAD, uvedl Pentagon

Spojené státy nasadí v Izraeli protiraketové obranné systémy THAAD i s příslušnou americkou vojenskou posádkou. Uvedl to dnes Pentagon, podle kterého tím chce Washington posílit izraelskou protivzdušnou obranu po íránských raketových útocích.

ANALÝZA: Íránské balistické rakety v rukou Ruska jsou problém, válku však nezvrátí

Nejen drony, Írán už dodává Rusku pro válku na Ukrajině i balistické střely. Potvrdily to ukrajinské a západní zdroje. Některé z nich hovoří o dramatickém vývoji z hlediska samotného konfliktu i vztahu mezi Washingtonem a Teheránem. Samotné íránské střely lze považovat za nepříjemnost, průběh války však patrně zásadním způsobem neovlivní. Otázkou nicméně zůstává, co Írán pošle ruské armádě příště.

Reklama

Írán nenávidí západní společenství a USA, proto podporuje Rusko ve válce proti Ukrajině dodávkami kamikadze dronů. Ruská armáda má mnohem větší palebnou sílu než napadená země, opotřebovávací válka i západní sankce si ovšem vybírají svou daň.

Ruská strana se konkrétně potýká s nedostatkem inteligentní munice. I to je důvod dva roky trvajících rozhovorů mezi Moskvou a Teheránem o dodávkách balistických raket do Ruska. Obě strany nakonec dosáhly dohody, i když detaily rozhovorů neznáme.

Po měsících rozporuplných zpráv potvrdily 10. září první dodávku íránských balistických střel do Ruska ukrajinské i západní zdroje. V ten samý den na ni upozornil americký ministr zahraničí Antony Blinken i evropští představitelé.

„Varovali jsme Teherán veřejně, varovali jsme Teherán soukromě, že tento krok by znamenal nebezpečnou eskalaci,“ prohlásil Blinken. „A rakety nyní Rusko obdrželo.“ Spojené státy pak informovaly o dodávce evropské představitele.

Na prohlubující se spolupráci mezi Ruskem a Íránem a první dodávku střel upozornila také ukrajinská rozvědka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 11. září prohlásil, že ruská armáda zatím žádné íránské rakety na Ukrajině nepoužila.

Spolehlivost zprávy

Jeho prohlášení souvisí se zmatečnými zprávami, že Írán dodává Rusku balistické rakety už od roku 2022. Podle některých zdrojů už došlo k předání, jiné zase hovořily teprve o přípravách na dodávky. Lišily se také typy uváděných střel.

Vědecký pracovník pro obranu a vojenskou analýzu z Mezinárodního institutu pro strategická studia Fabian Hinz pro server The Kiyv Independent zmínil přesvědčení, že teď si můžeme být přesností zprávy o dodávce jistí.

„Pokud se americká vláda rozhodne oznámit něco takového, znamená to, že má velmi solidní zpravodajské informace,“ domnívá se Hinz. Oznámení ze strany USA navíc přišlo den po vyjádření mluvčího Evropské unie (EU) o přepravě munice.

Prohlubující se spolupráce mezi Moskvou a Teheránem vyvolala na Západě bouřlivé reakce. Ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení upozornilo, že to bude mít „ničivé důsledky“ pro ukrajinsko-íránské bilaterální vztahy.

Spojené státy, Velká Británie, Francie a Německo již oznámily další sankce uvalené na íránský režim. Tyto státy ve společném prohlášení uvedly, že prohloubení spolupráce mezi Íránem a Ruskem představuje hrozbu pro bezpečnost Evropy.

Typ dodaných raket

Podle zdrojů ukrajinské rozvědky obdrželo Rusko 4. září várku čítající 225 kusů balistických střel Fath-360. Dodávka proběhla po Kaspickém moři. Jedná se o rakety s krátkým doletem se 150kilogramovou hlavicí.

Dokážou tedy srovnat se zemí jakékoli domy nebo obranné opevnění. Stejně jako ostatní balistické rakety, i Fath-360 jsou vypuštěny vysoko do atmosféry, než se obloukem vrátí na zem – tedy dopadnou na požadovaný cíl.

Tento typ rakety je méně přesný než jiné balistické střely, protože je naváděn jen během počátečních fází startu. Jejich výhodou je ještě méně přesná „inerciální navigace“ fungující i v případě rušení signálu z družic.

Fath-360 sice nejsou tak přesné, jejich benefitem je ovšem vysoká rychlost letu. Po startu dosahují rychlosti až 3200 kilometrů v hodině. Celkovým problémem (nebo výhodou) balistických střel je jejich „nepolapitelnost“.

Sestřelit je mohou jen ty nejdražší a nejpokročilejší protivzdušné systémy a zrovna těch má Ukrajina nedostatek. V tomto ohledu však íránské střely nepředstavují až takový zvrat, protože Rusko má mnohem bohatší arzenál a na Ukrajině použilo už různé typy střel.

Jak Rusko rakety použije

Dosah balistických raket Fath-360 (120 kilometrů) napovídá způsob jejich použití. Jedná se o taktické střely, ruská armáda je pravděpodobně použije proti strategickým cílům v týlu nepřítele, domnívá se Hinz.

„Například pokud identifikujete logistickou základnu, skladiště nebo protivzdušné systémy obrany ve vzdálenosti 120 kilometrů od frontové linie a vy chcete okamžitě zasáhnout, pak jsou tyto typy (odpalovacích) systémů velmi užitečné,“ vysvětlil Hinz.

„Mají velmi krátkou reakční dobu,“ vysvětlil odborník s tím, že ruská armáda může s těmito raketami reagovat velmi rychle po detekci vhodného cíle. „Můžete reagovat velmi, velmi rychle, mnohem rychleji než s UAV (bezpilotní vzdušné prostředky).“

Fath-360 ve výzbroji ruské armády znamená, že si může šetřit rakety delšího doletu, jako jsou Iskander. Íránské rakety ohrozí i ukrajinská města v blízkosti ruských hranic – zejména Charkov a Sumy. Moskva je může nasadit proti civilní infrastruktuře.

USA se podle serveru Al-Džazíra domnívají, že Rusko rozmístí íránské střely tak, aby zasáhly cíle blíže k předním liniím. Rusku by to umožnilo vyhradit si své střely dlouhého doletu na údery hlouběji na ukrajinském území.

Dopad na průběh války

Více balistických střel samozřejmě představuje pro Ukrajince vážný problém. Ruská armáda bude moci íránské rakety používat podobně jako Ukrajina systémy HIMARS. Ty v létě 2022 způsobily ruské armádě vážné potíže.

Neočekává se však, že Fath-360 výrazně zvrátí průběh války. Pokud ovšem bude panovat na straně Ruska a Íránu spokojenost, dají se podle serveru Seznam Zprávy očekávat další dodávky. To by znamenalo skutečný problém, Írán totiž disponuje více typy střel.

Teherán má ve skladech například obávané balistické rakety Fateh-110 nebo Zolfaghar. Jedná se o mobilní střely s dosahem až 300 kilometrů, respektive 700 kilometrů.

Tyto střely jsou ničivé a vhodné k úderům na opevnění i elektrárny. Ruská armáda by mohla ještě zintenzivnit ostřelování i vzdálených cílů na Ukrajině a likvidovat ukrajinské sklady s municí, velitelská stanoviště, zásobovací trasy i energetickou infrastrukturu.

Írán dokáže balistické rakety vyrábět i přes sankce, což je pro Rusko s nedostatkem těchto střel dlouhého doletu klíčové. Že další dodávky íránských zbraňových systémů přijdou, naznačuje i návrh dohody o strategickém partnerství mezi Ruskem a Íránem.

Ruský prezident Vladimir Putin ho podle mediální společnosti Amwaj schválil a podle médií zahrnuje i další dodávky zbraní. Na druhou stranu se zvažuje ze strany USA povolení Ukrajině používat zbraně dlouhého dosahu proti Rusku, což by misky vah vyvážilo.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Ruské síly mají na dosah klíč k Doněcké oblasti, ale ne k celé Ukrajině

Situace na východní Ukrajině je kritická. Ruská armáda vytrvale postupuje směrem ke klíčovému městu Pokrovsk a stihla si podmanit několik okolních měst a obcí. Obránci se obávají dalšího masivního koordinovaného útoku v tomto směru. Jestli Pokrovsk padne, Moskva bude mít na dosah celou Doněckou oblast.

ANALÝZA: Ukrajinci už často při rozeznění sirén nevyhledávají úkryt, válka je změnila

Kvílení sirén se stalo na Ukrajině stejně běžným zvukem jako zvuky hromadné dopravy či stavebních prací. Když se rozezní, pro civilisty to znamená jediné. Buď rychle vyhledají úkryt, nebo už možná nikdy svůj domov neopustí. Přesto mnoho Ukrajinců varování sirén apaticky ignoruje, nebo se snaží vyhodnotit situaci.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Íránský ministr zahraničí se v Ománu setkal s představitelem Húsíů

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí se dnes v ománském hlavním městě Maskatu setkal s hlavním vyjednavačem jemenských proíránských povstalců Húsíů Muhammadem Abdal Salámem. S...

Emirates kritizuje Boeing kvůli dalšímu zpoždění modelu 777X

Emirates, jeden z největších zákazníků Boeingu, ostře kritizuje zpoždění dodávek nového modelu 777X. Prezident aerolinek Tim Clark uvedl, že opakované problémy Boeingu přinášejí aerolinkám značné finanční ztráty a plánuje s firmou „smysluplnou diskuzi“ o dalším postupu. Emirates má objednáno 262 těchto strojů, což představuje téměř polovinu celkové objednávky.

Borrell: Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu jsou nepřijatelné

Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu (UNIFIL) jsou podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella absolutně nepřijatelné. Borrell to uvedl dnes v Lucemburku na okraj jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie. V misi má své vojáky několik zemí EU. Společné prohlášení sedmadvacítky ohledně útoků na UNIFIL bylo zveřejněno teprve v neděli večer, podle šéfa unijní diplomacie "trvalo příliš dlouho", než se představitelé zemí EU na textu shodli. Česko na dnešním jednání zastupuje mistr zahraničí Jan Lipavský.

Čína oznámila další ekonomické stimuly, nepodpořila je však čísly. Investoři tápou

Akcie čínských indexů dnes po sobotní tiskové konferenci, na níž ministr financí Lan Foan podle očekávání analytiků a investorů oznámil posílení ekonomických stimulů, opět vzrostly. Investoři ale pociťují nejistotu kvůli neuvedení konkrétních částek.

První část parlamentních voleb v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté

V nedělních parlamentních volbách v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté (SD) se ziskem 19,4 procenta hlasů. Šest politických stran si rozdělí 70 ze 141 mandátů. O zbylých 71 mandátech se hlasuje většinově, v prvním kole uspělo osm kandidátů, v 63 obvodech se bude 27. října konat druhé kolo. Šéfka SD Vilija Blinkevičiutéová už oznámila, že se pokusí sestavit vládu, informovala dnes litevská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost LRT.

Čína zahájila další vojenské manévry kolem Tchaj-wanu, vede je ze všech směrů

Čína zahájila další vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu a označila je za varování před "separatistickými činy" tohoto ostrova. Podle Reuters čínská armáda oznámila, že její lodě a letadla se k Tchaj-wanu přiblíží ze severu, jihu, východu i z Tchajwanského průlivu. Tchajwanská vláda krok označila za další provokaci ohrožující stabilitu v regionu, ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že nebude eskalovat konflikt, ale zvýšilo pohotovost. Tchajwanský prezident Laj Čching-te na dnešek svolal bezpečnostní schůzku na vysoké úrovni. Spojené státy vyjádřily znepokojení a vyzvaly Čínu ke zdrženlivosti.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Ruské síly mají na dosah klíč k Doněcké oblasti, ale ne k celé Ukrajině

Situace na východní Ukrajině je kritická. Ruská armáda vytrvale postupuje směrem ke klíčovému městu Pokrovsk a stihla si podmanit několik okolních měst a obcí. Obránci se obávají dalšího masivního koordinovaného útoku v tomto směru. Jestli Pokrovsk padne, Moskva bude mít na dosah celou Doněckou oblast.

ANALÝZA: Ukrajinci už často při rozeznění sirén nevyhledávají úkryt, válka je změnila

Kvílení sirén se stalo na Ukrajině stejně běžným zvukem jako zvuky hromadné dopravy či stavebních prací. Když se rozezní, pro civilisty to znamená jediné. Buď rychle vyhledají úkryt, nebo už možná nikdy svůj domov neopustí. Přesto mnoho Ukrajinců varování sirén apaticky ignoruje, nebo se snaží vyhodnotit situaci.

ANALÝZA: Putin reaguje na krize pomalu, můžeme to vidět i v Kurské oblasti

Ukrajinská dočasná okupace poměrně rozsáhlého území v Kurské oblasti vstupuje do čtvrtého týdne. Postup útočících obránců sice zpomaluje, avšak prezident Vladimir Putin stále nedodržel svůj slib rázné odpovědi. Čím déle přitom nepřítel v Rusku setrvá, tím slabší Putin v očích ruských elit a veřejnosti bude.

ANALÝZA: Ukrajinská invaze do Kurské oblasti může zvrátit průběh války

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února 2022. Ukrajinská invaze do Ruska začala 6. srpna 2024. Tisíce ukrajinských vojáků postupují v Kurské oblasti a Moskva se obává i rozšíření válečné vřavy do sousední Bělgorodské oblasti. Ukrajina může hodně získat i ztratit – včetně vlastní suverenity.

ANALÝZA: Vztahy USA s ostatními členy NATO jsou klíčové pro stabilitu aliance a pokračující podporu Ukrajiny

Poslední americká vojenská pomoc umožnila Ukrajině na některých úsecích frontové linie zastavit nepřítele, nebo ho alespoň zpomalit. Bez další podpory ze strany USA bude mít napadená země vážný problém. A ta vůbec není s ohledem na nadcházející americké volby jistá. Politické dění v Americe může nakonec „roztrhat“ jednotu Severoatlantické Aliance (NATO).
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Íránský ministr zahraničí se v Ománu setkal s představitelem Húsíů

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí se dnes v ománském hlavním městě Maskatu setkal s hlavním vyjednavačem jemenských proíránských povstalců Húsíů Muhammadem Abdal Salámem. S...

Emirates kritizuje Boeing kvůli dalšímu zpoždění modelu 777X

Emirates, jeden z největších zákazníků Boeingu, ostře kritizuje zpoždění dodávek nového modelu 777X. Prezident aerolinek Tim Clark uvedl, že opakované problémy Boeingu přinášejí aerolinkám značné finanční ztráty a plánuje s firmou „smysluplnou diskuzi“ o dalším postupu. Emirates má objednáno 262 těchto strojů, což představuje téměř polovinu celkové objednávky.

Změna klimatu přepíše učebnice lékařských fakult v Evropě

Klimatické změny mění svět a lékaři v Evropě se na to musí připravit. Exotické nemoci se stanou běžnými a zhorší se průběh běžných chronických chorob. V rámci evropské iniciativy se tomu přizpůsobí i lékařské fakulty. Do svých osnov zahrnou změnu klimatu a její dopad na veřejné zdraví.

Borrell: Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu jsou nepřijatelné

Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu (UNIFIL) jsou podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella absolutně nepřijatelné. Borrell to uvedl dnes v Lucemburku na okraj jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie. V misi má své vojáky několik zemí EU. Společné prohlášení sedmadvacítky ohledně útoků na UNIFIL bylo zveřejněno teprve v neděli večer, podle šéfa unijní diplomacie "trvalo příliš dlouho", než se představitelé zemí EU na textu shodli. Česko na dnešním jednání zastupuje mistr zahraničí Jan Lipavský.

Čína oznámila další ekonomické stimuly, nepodpořila je však čísly. Investoři tápou

Akcie čínských indexů dnes po sobotní tiskové konferenci, na níž ministr financí Lan Foan podle očekávání analytiků a investorů oznámil posílení ekonomických stimulů, opět vzrostly. Investoři ale pociťují nejistotu kvůli neuvedení konkrétních částek.

První část parlamentních voleb v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté

V nedělních parlamentních volbách v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté (SD) se ziskem 19,4 procenta hlasů. Šest politických stran si rozdělí 70 ze 141 mandátů. O zbylých 71 mandátech se hlasuje většinově, v prvním kole uspělo osm kandidátů, v 63 obvodech se bude 27. října konat druhé kolo. Šéfka SD Vilija Blinkevičiutéová už oznámila, že se pokusí sestavit vládu, informovala dnes litevská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost LRT.

Čína zahájila další vojenské manévry kolem Tchaj-wanu, vede je ze všech směrů

Čína zahájila další vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu a označila je za varování před "separatistickými činy" tohoto ostrova. Podle Reuters čínská armáda oznámila, že její lodě a letadla se k Tchaj-wanu přiblíží ze severu, jihu, východu i z Tchajwanského průlivu. Tchajwanská vláda krok označila za další provokaci ohrožující stabilitu v regionu, ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že nebude eskalovat konflikt, ale zvýšilo pohotovost. Tchajwanský prezident Laj Čching-te na dnešek svolal bezpečnostní schůzku na vysoké úrovni. Spojené státy vyjádřily znepokojení a vyzvaly Čínu ke zdrženlivosti.

Dronový útok na severu Izraele zabil čtyři vojáky a desítky jich zranil

Čtyři izraelští vojáci byli zabiti a přes 60 jich utrpělo zranění po dronovém útoku na vojenskou základnu na severu Izraele. Přihlásilo se k němu libanonské šíitské hnutí Hizballáh s tím, že šlo o reakci na čtvrteční izraelské údery na jihu Libanonu a v Bejrútu.
Reklama
Reklama