menu

10.2 C
Czech
Pondělí 7. října 2024

Izrael zakázal Guterresovi vstup do země kvůli reakci na íránský útok

Izraelská diplomacie zakázala generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Guterresovi vstup do země, protože podle ní jednoznačně neodsoudil úterní masivní raketový útok Íránu na Izrael. Oznámil to dnes podle agentury Reuters izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.

Mezi ruskou veřejností roste podpora ukončení války s Ukrajinou

Podpora války mezi ruskou veřejností slábne. Podle posledních průzkumů je téměř polovina obyvatel Ruska ochotna uzavřít mírovou dohodu s Ukrajinou, i když by to znamenalo nedosažení původních cílů. Tento vývoj je zvláště patrný v některých regionech, jako jsou Čečensko a Tuva, kde odpor k pokračování války roste.

Americké zbrojovky nestíhají vyrábět

Válka na Ukrajině a obrovské zvýšení zájmu o obranné systémy v krátké době vedly k maximální vytíženosti celých oborů bezpečnostního průmyslu. Velký zájem překvapil i zbrojovky, které nyní mají problémy s dodávkami. A to i ty největší – americké.

Reklama

Ministerstvo zahraničí Spojených států tak urychlilo proces schvalování prodeje vojenského vybavení spojencům. Provedené změny zahrnují rozvoj regionálního přístupu k transferům zbraní, stanovení priorit zákazníků na základě zájmů národní bezpečnosti USA a zefektivnění vnitřních procesů ministerstva zahraničí. Poskytování zbraní přátelům a spojencům slouží bezpečnostním zájmům USA. Vytváří schopnější spojence, kteří se mohou lépe bránit, a pevnější vztahy mezi Američany a jejich přáteli tím, že buduje trvalou potřebu náhradních dílů a podpory údržby.

Dokončení prodeje zbraní z americké strany bohužel obvykle trvá roky, což si země jako Ukrajina nebo například Tchaj-wan nemohou dovolit. Aby se země vyhnuly těmto dlouhým prodlevám, začaly si potřebné zbraně obstarávat jinde. Stačí se podívat do Polska, které nedávno podepsalo smlouvy s Jižní Koreou na nákup tanků a dělostřeleckých zbraní. Za normálních okolností by se prodejcem takovýchto položek staly Spojené státy, tím se Polsko nikdy netajilo.

Zjednodušení a urychlení prodeje zbraní je sice krok správným směrem, ale nevyřeší hlavní problém, který stojí za zaostáváním prodeje amerických zbraní, extrémně omezenou kapacitu americké obranné průmyslové základny.

Vzhledem k rostoucí agresivitě mocností, jako jsou Čína a Rusko, musí Spojené státy najít způsob, jak urychlit prodej zbraní svým spojencům a partnerům, a to jak ve vlastním zájmu, tak i v zájmu jejich partnerů. V prosinci loňského roku Japonsko oznámilo, že hodlá zvýšit své výdaje na obranu o 60 procent. Aby Japonsko dosáhlo svých dlouhodobých cílů, bude muset nakoupit více zbraní americké výroby, jako jsou například rakety Tomahawk. Mají-li Spojené státy tyto potřeby uspokojit, musí se situace změnit.

Deset bodů pro změnu

Cílem desetibodového plánu amerického ministerstva zahraničí je zefektivnit proces prodeje zbraní tak, aby úřady všechny prodeje schválily do 48 hodin. Za tímto účelem bude vláda USA k transferům zbraní přistupovat regionálně a upřednostní prodej na základě cílů národní bezpečnosti USA. Ministerstvo zahraničí doufá, že tímto plánem zkrátí dobu dodávek vybraným spojencům USA až o dva roky.

Zjednodušení schvalovacího procesu je však přinejlepším jen částečným řešením. I po schválení může trvat roky, než spojenci dostanou to, co si koupili. Například ačkoli Tchaj-wan před lety uzavřel smlouvu na nákup raket Javelin, střel Harpoon a stíhaček F-16, výrobce dodá zbraně přinejlepším až v roce 2026. Proč tak dlouhé čekání? Odpovědí je pomalý proces uzavírání smluv a žalostně nedostatečná průmyslová základna.

Výroba pro mír

Dnešní obrannou průmyslovou základnu manažeři dimenzovali na minimální výrobu, aby mohla vybavit primárně americkou armádu, a to na malé regionální operace. Tato úroveň výroby nestačí na to, aby mohla konkurovat čínské vojenské expanzi nebo udržet krok se spotřebou munice na Ukrajině. Například 155mm dělostřelecké granáty. Na začátku války na Ukrajině mohly americké závody vyrábět 15 000 155mm granátů měsíčně. Ukrajinské síly používají přibližně 6 000 až 8 000 těchto nábojů denně. Americká armáda plánuje zvýšit výrobu 155mm granátů o 500 procent, aby dosáhla maximálního objemu výroby 70 000 granátů měsíčně. Dostat se na tuto úroveň však bude trvat nejméně rok. A stále to pokryje jen zlomek ukrajinské potřeby.

USA změnily obrannou strategii a více ji zaměřují na rostoucí mocnosti, jako jsou Čína a Rusko. Obranné společnosti doposud nemusely rozšiřovat své výrobní kapacity. Pokud totiž mají možnost, raději vyrábějí malá množství daného zboží po dlouhou dobu, než aby rychle zvyšovaly výrobu a plnily objednávky. Koneckonců nedává obchodní smysl investovat do nových továren, vybavení a zaměstnanců jen proto, aby se po několika letech zařízení zavřela a zaměstnanci propustili. Nedostatečná výrobní kapacita však brání USA vyzbrojovat své spojence a doplňovat vlastní vyčerpané zásoby munice.

„Válečná výroba“

Existují však politické páky, které může americká vláda použít ke zvýšení obranné výrobní kapacity. Jedním z nich je hlava III zákona o obranné výrobě (DPA). Ta dává prezidentovi pravomoc rozšiřovat obrannou průmyslovou výrobu prostřednictvím půjček, úvěrových záruk a nákupních závazků. Umožňuje vrchnímu veliteli také pořizovat a instalovat zařízení v soukromých průmyslových podnicích. Nejdůležitější změnou by však bylo dát obrannému průmyslu trvalý signál poptávky. A ten by zejména zahrnoval požadavek, aby průmysl plánoval potenciální nárůst výroby.

Omezené a cílené využívání orgánů DPA a zadávání víceletých zakázek, ale také placení dodavatelům za udržení skryté výrobní kapacity jsou způsoby, jak překonat nedostatek výroby. Rostoucí mocnosti jako Rusko a Čína jsou na světové scéně stále agresivnější. Spojené státy proto musí rychle rozšířit svou průmyslovou obrannou základnu, aby zajistily dostatečné odstrašení. To jim umožní vybavit vlastní armádu i spojence a zajistit tak větší bezpečnost pro všechny členy NATO.

Patrně nejznámějším případem, kdy nedostatečná výroba připravila USA o nemalé peníze za obranné dodávky, jsou letouny pro polské letectvo. Polsko spolu s Českou republikou jako první přezbrojilo ze sovětských typů již v roce 2005. Na rozdíl od našeho letectva, které pořídilo švédské letouny Gripen, Poláci nakoupili americké F-16 Block 50.

Jaké obchody Američanům utekly?

Po okupaci Krymu, a ještě více po zahájení plnohodnotné války na Ukrajině, však Poláci začali objednávat doslova jako zběsilí. Investice do polské armády jsou už tak velké, že plánovaná velikost polských ozbrojených sil zastiňuje i tradiční evropské mocnosti. Německo, Itálii, Španělsko nebo Velkou Británii. Dala by se zmínit například objednávka 1 500 tanků K2.

Po letounech F-16 Polsko objednalo v roce 2018 také letouny F-35, jako první země bývalého východního bloku. A přestože i ty dostane se zpožděním, s provozem amerických strojů byla spokojenost. A to jak v bojovém, tak transportním (C-130 Hercules) nebo vrtulníkovém (UH-60 Black Hawk) letectvu. Proto chtěli Poláci objednat dalších několik desítek F-16, tentokrát v nejmodernější variantě Block 70. To vše v rámci dalšího posilování a postupného vyřazování zbylých sovětských strojů MiG-29 a Su-22. Ovšem výrobní linka, která se z původního závodu přesunula do nové továrny kvůli uvolnění prostorů pro výrobu F-35, najíždí pomalu. A jak to, tak příchod covidu způsobily, že má problémy s dodávkami i ostatním letectvům, například slovenskému nebo bulharskému.

Polsko nečeká

Poláci však nechtějí čekat, a tak nové F-16 oželeli. Raději kývli na jinak nevýhodné zařazení dalšího typu, korejského F/A-50. Tento stroj je bojovou odvozeninou od původně cvičného T-50. Pro Polsko je důležité, že jeho radiolokátor spolupracuje s protiletadlovými řízenými střelami řady AIM-120 AMRAAM. Právě ty tvoří hlavní leteckou výzbroj amerických bojových letounů. Koneckonců na vývoji T-50 se podílely i americké zbrojovky. Američanům tak utekl obchod za minimálně 6 miliard dolarů.

Podobně pomalá je výroba tanků Abrams. Ty v polské armádě doplní opět korejské tanky K2, na které Varšava dokonce koupila licenci. Jinde museli Poláci nakoupit i raketomety. Šlo o pořízení korejských dělostřeleckých raketometů Chunmoo. Nákup následoval po zjištění, že Lockheed Martin není schopen dostatečně rychle vyrábět požadované raketomety HIMARS. K neochotě Polska čekat také jistě přispěla dlouhá přetahovaná o možnost stavět raketomety na podvozky vlastních nákladních automobilů Jelcz. S ní Američané dlouho nesouhlasili.

Zpomalení dodávek se dotkne i nás, původní odhady počítaly s dodávkami F-35 zhruba v roce 2027, později v roce 2029. Nyní se všeobecně předpokládá, že do roku 2030 se F-35 na českém nebi neobjeví. I proto vláda jedná se švédským výrobcem letounů Gripen o prodloužení pronájmu.

Evropa, Amerika i zbytek světa již definitivně pohřbily idylické mírové doby po skončení vyčerpávající studené války. Armády NATO, budované jako expediční, generálové rychle přebudovávají zpět na teritoriální a kola výrobců zbraní se opět začínají točit. Jen to všechno trvá déle, než se čekalo.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Kazachstánu se uskutečnilo referendum o stavbě první jaderné elektrárny

V Kazachstánu se dnes uskutečnilo referendum o tom, zda má tato středoasijská země postavit svou první jadernou elektrárnu. Server Nur.kz. uvedl, že regiony budou mít po sečtení hlasů dva dny na to, aby výsledky hlasování předaly ústřední komisi, která má do sedmi dní ohlásit výsledky referenda. Kazachstán je největším producentem uranu na světě. Výstavba jaderné elektrárny je však v zemi, kde bývala hlavní sovětská jaderná střelnice, citlivou záležitostí.

Papež František jmenoval 21 nových kardinálů

Papež František dnes jmenoval 21 nových kardinálů. Výrazně tak rozšířil kolegium kardinálů, kteří jednou vyberou jeho nástupce. Slavnostní ceremoniál, známý jako konzistoř, při kterém papež předá nově jmenovaným kardinálské insignie, se bude konat 8. prosince. Hlava katolické církve to oznámil dnes při své modlitbě s poutníky a turisty.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Kazachstánu se uskutečnilo referendum o stavbě první jaderné elektrárny

V Kazachstánu se dnes uskutečnilo referendum o tom, zda má tato středoasijská země postavit svou první jadernou elektrárnu. Server Nur.kz. uvedl, že regiony budou mít po sečtení hlasů dva dny na to, aby výsledky hlasování předaly ústřední komisi, která má do sedmi dní ohlásit výsledky referenda. Kazachstán je největším producentem uranu na světě. Výstavba jaderné elektrárny je však v zemi, kde bývala hlavní sovětská jaderná střelnice, citlivou záležitostí.

Papež František jmenoval 21 nových kardinálů

Papež František dnes jmenoval 21 nových kardinálů. Výrazně tak rozšířil kolegium kardinálů, kteří jednou vyberou jeho nástupce. Slavnostní ceremoniál, známý jako konzistoř, při kterém papež předá nově jmenovaným kardinálské insignie, se bude konat 8. prosince. Hlava katolické církve to oznámil dnes při své modlitbě s poutníky a turisty.

Toyota končí s podporou LGBTQ+ akcí

Automobilka Toyota oznámila, že přestane sponzorovat LGBTQ+ akce v USA, včetně průvodů Pride. Tento krok je reakcí na rostoucí kritiku programů zaměřených na diverzitu, rovnost a inkluzi (DEI). Rozhodnutí se setkalo s různými reakcemi jak ze strany veřejnosti, tak mezi zaměstnanci a obchodními partnery automobilky.

Moskva v noci v několika vlnách zaútočila na Kyjev, Oděsu a další města

Moskva v noci podnikla několik vln úderů na Kyjev a další města. Ruské letecké útoky na Ukrajinu udržovaly východní polovinu země v leteckém poplachu více než pět hodin, uvedla dnes brzy ráno podle agentury Reuters ukrajinská armáda.

Trump se vrátil do Butleru, kde v červenci přežil pokus o atentát

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump na mítinku v Butleru v Pensylvánii, kde v červenci přežil pokus o atentát, označil atentátníka za monstrum, které se jej bezúspěšně pokusilo navždy umlčet. Uvedly to tiskové agentury.

Salač zariskoval a získal třetí místo v Japonsku

Český motocyklový závodník Filip Salač se ve Velké ceně Japonska třídy Moto2 umístil na třetím místě. Tento úspěch přišel po odvážné sázce na pneumatiky, která se mu vyplatila, když závod ovlivnil déšť. Salač si tak připsal své třetí umístění na stupních vítězů v kariéře.

Palestinci hlásí mrtvé po izraelském náletu, ten podle armády mířil na Hamás

Nejméně 24 lidí přišlo o život a 93 dalších utrpělo zranění při izraelském náletu na mešitu a bývalou školu v centrální části Pásma Gazy, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na palestinskou agenturu Wafa. Zdravotníci zprvu informovali o pěti zabitých, bilance pak začala stoupat. Izraelská armáda oznámila, že znovu zaútočila ze vzduchu na velitelská centra teroristického hnutí Hamás. Později informovala o obklíčení okolí města Džabálija, kde se podle ní opět usadili bojovníci Hamásu, píše server The Times od Israel (ToI).
Reklama

DOPORUČUJEME

V Kazachstánu se uskutečnilo referendum o stavbě první jaderné elektrárny

V Kazachstánu se dnes uskutečnilo referendum o tom, zda má tato středoasijská země postavit svou první jadernou elektrárnu. Server Nur.kz. uvedl, že regiony budou mít po sečtení hlasů dva dny na to, aby výsledky hlasování předaly ústřední komisi, která má do sedmi dní ohlásit výsledky referenda. Kazachstán je největším producentem uranu na světě. Výstavba jaderné elektrárny je však v zemi, kde bývala hlavní sovětská jaderná střelnice, citlivou záležitostí.

Papež František jmenoval 21 nových kardinálů

Papež František dnes jmenoval 21 nových kardinálů. Výrazně tak rozšířil kolegium kardinálů, kteří jednou vyberou jeho nástupce. Slavnostní ceremoniál, známý jako konzistoř, při kterém papež předá nově jmenovaným kardinálské insignie, se bude konat 8. prosince. Hlava katolické církve to oznámil dnes při své modlitbě s poutníky a turisty.

Trump se vrátil do Butleru, kde v červenci přežil pokus o atentát

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump na mítinku v Butleru v Pensylvánii, kde v červenci přežil pokus o atentát, označil atentátníka za monstrum, které se jej bezúspěšně pokusilo navždy umlčet. Uvedly to tiskové agentury.

Palestinci hlásí mrtvé po izraelském náletu, ten podle armády mířil na Hamás

Nejméně 24 lidí přišlo o život a 93 dalších utrpělo zranění při izraelském náletu na mešitu a bývalou školu v centrální části Pásma Gazy, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na palestinskou agenturu Wafa. Zdravotníci zprvu informovali o pěti zabitých, bilance pak začala stoupat. Izraelská armáda oznámila, že znovu zaútočila ze vzduchu na velitelská centra teroristického hnutí Hamás. Později informovala o obklíčení okolí města Džabálija, kde se podle ní opět usadili bojovníci Hamásu, píše server The Times od Israel (ToI).

Trump se vrací na místo nepovedeného pokusu o atentát. Vystoupí i Elon Musk

Bývalý prezident Donald Trump pořádá shromáždění v Butleru v Pensylvánii, v místě svého mítinku z 13. července. Ten skončil chaosem poté, co střelec zahájil při neúspěšném pokusu o atentát palbu na republikánského kandidáta na prezidenta.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Kazachstánu se uskutečnilo referendum o stavbě první jaderné elektrárny

V Kazachstánu se dnes uskutečnilo referendum o tom, zda má tato středoasijská země postavit svou první jadernou elektrárnu. Server Nur.kz. uvedl, že regiony budou mít po sečtení hlasů dva dny na to, aby výsledky hlasování předaly ústřední komisi, která má do sedmi dní ohlásit výsledky referenda. Kazachstán je největším producentem uranu na světě. Výstavba jaderné elektrárny je však v zemi, kde bývala hlavní sovětská jaderná střelnice, citlivou záležitostí.

Papež František jmenoval 21 nových kardinálů

Papež František dnes jmenoval 21 nových kardinálů. Výrazně tak rozšířil kolegium kardinálů, kteří jednou vyberou jeho nástupce. Slavnostní ceremoniál, známý jako konzistoř, při kterém papež předá nově jmenovaným kardinálské insignie, se bude konat 8. prosince. Hlava katolické církve to oznámil dnes při své modlitbě s poutníky a turisty.

Toyota končí s podporou LGBTQ+ akcí

Automobilka Toyota oznámila, že přestane sponzorovat LGBTQ+ akce v USA, včetně průvodů Pride. Tento krok je reakcí na rostoucí kritiku programů zaměřených na diverzitu, rovnost a inkluzi (DEI). Rozhodnutí se setkalo s různými reakcemi jak ze strany veřejnosti, tak mezi zaměstnanci a obchodními partnery automobilky.

Moskva v noci v několika vlnách zaútočila na Kyjev, Oděsu a další města

Moskva v noci podnikla několik vln úderů na Kyjev a další města. Ruské letecké útoky na Ukrajinu udržovaly východní polovinu země v leteckém poplachu více než pět hodin, uvedla dnes brzy ráno podle agentury Reuters ukrajinská armáda.

Trump se vrátil do Butleru, kde v červenci přežil pokus o atentát

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump na mítinku v Butleru v Pensylvánii, kde v červenci přežil pokus o atentát, označil atentátníka za monstrum, které se jej bezúspěšně pokusilo navždy umlčet. Uvedly to tiskové agentury.

Salač zariskoval a získal třetí místo v Japonsku

Český motocyklový závodník Filip Salač se ve Velké ceně Japonska třídy Moto2 umístil na třetím místě. Tento úspěch přišel po odvážné sázce na pneumatiky, která se mu vyplatila, když závod ovlivnil déšť. Salač si tak připsal své třetí umístění na stupních vítězů v kariéře.

Palestinci hlásí mrtvé po izraelském náletu, ten podle armády mířil na Hamás

Nejméně 24 lidí přišlo o život a 93 dalších utrpělo zranění při izraelském náletu na mešitu a bývalou školu v centrální části Pásma Gazy, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na palestinskou agenturu Wafa. Zdravotníci zprvu informovali o pěti zabitých, bilance pak začala stoupat. Izraelská armáda oznámila, že znovu zaútočila ze vzduchu na velitelská centra teroristického hnutí Hamás. Později informovala o obklíčení okolí města Džabálija, kde se podle ní opět usadili bojovníci Hamásu, píše server The Times od Israel (ToI).

Trump se vrací na místo nepovedeného pokusu o atentát. Vystoupí i Elon Musk

Bývalý prezident Donald Trump pořádá shromáždění v Butleru v Pensylvánii, v místě svého mítinku z 13. července. Ten skončil chaosem poté, co střelec zahájil při neúspěšném pokusu o atentát palbu na republikánského kandidáta na prezidenta.

Mark Zuckerberg předběhl Jeffa Bezose a stal se druhým nejbohatším člověkem světa

Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta, předběhl bývalého šéfa Amazonu Jeffa Bezose a stal se druhým nejbohatším člověkem na světě. K tomuto vzestupu přispěl rychlý růst akcií Meta a jejich významné úspěchy v oblasti umělé inteligence a rozšířené reality.

Rusové zabili na bojišti 93 ukrajinských válečných zajatců, tvrdí Kyjev

Ukrajinské úřady mají informace o tom, že ruští vojáci přímo na bojišti zabili nejméně 93 ukrajinských válečných zajatců, uvedl dnes v televizi Jurij Belousov z ukrajinské generální prokuratury, kde vede odbor zabývající se válečnými zločiny. Čtyři z pěti uvedených případů byly zaznamenány v letošním roce, uvedl Belousov podle ukrajinských médií.
Reklama
Reklama