Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  FDA schválil první dlouhodobě působící injekci k prevenci HIV, podává se každé dva měsíce

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Virus HIV, jež způsobuje onemocnění AIDS, je v hledáčku vědců a výzkumníků již několik desetiletí. Přestože vakcinaci doposud není možné podstoupit, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nyní schválil injekci, jenž funguje jako dlouhodobá prevence proti viru lidské imunitní nedostatečnosti. Informuje o tom vědecký server Live Science.

  FDA v pondělí oznámil, že schválil první injekční lék na světě ke snížení rizika nakažení virem HIV. Přípravek má název Apretude (cabotegravirová injekční suspenze s prodlouženým uvolňováním) a je alternativou k pilulkám, které jsou již nějakou dobu na trhu.

  Zmíněné pilulky, které mohou být až z 99 % účinné při prevenci sexuálního přenosu HIV, mají ale svou nevýhodu. Je totiž potřeba užívat je každý den.

  V případě injekčního léku pacienti nejprve dostanou dvě dávky v odstupu jednoho měsíce. Poté se injekce podává každé dva měsíce. Před každou injekcí navíc dochází k testování, aby se předešlo riziku rozvoje viru HIV rezistentního na léky, uvádí Live Science.

  Tato injekce, podávaná každé dva měsíce, bude zásadní pro řešení epidemie HIV v USA, včetně pomoci vysoce rizikovým jedincům a určitým skupinám, kde dodržování léků na denní bázi bylo velkou výzvou nebo nebylo realistickou možností,“ uvedla v prohlášení doktorka Debra Birnkrant z FDA Center for Drug Evaluation and Research.

  Mimo to úřad doufá, že by to mohlo zvýšit počet lidí z vysoce rizikových skupin, kteří budou mít o tuto „léčbu“ zájem. V USA má totiž tyto léky doporučeno užívat asi 1,2 milionu lidí. Pouze čtvrtina z nich si ale dostala recept. Úřad proto uvádí, že je zde značný prostor ke zlepšení.

  Klinické studie naznačují vyšší účinnost než v případě pilulek

  Kromě výhody v podobě dlouhodobého účinku, dvě klinické studie naznačují, že přípravek Apretude snižuje riziko infekce HIV účinněji než jedna z pilulek zvaná Truvada. První studie se zúčastnilo téměř 4600 cisgender mužů a transgender žen, kteří mají pohlavní styk s muži, uvádí Live Science. Ti, kteří užívali přípravek Apretude, měli o 69 % nižší riziko nakažení virem HIV než účastníci, kteří užívali přípravek Truvada.

  V případě druhé studie, které se zúčastnily pouze cisgender ženy, se ukázalo, že měly o 90% nižší riziko nakažení HIV ve srovnání s ženami, které užívaly Truvadu.

  Co by ale mohlo potenciální zájemce odradit, je množství vedlejších účinků. Oproti Truvadě zažili účastníci studie více vedlejších účinků, a to jak bolesti hlavy, horečky, únavu, tak i bolesti zad a reakce v místě vpichu.

  Jedna injekce se pohybuje za cenu přes 80 tisíc korun

  Ne každý ale na lék dosáhne, je schválen pouze pro rizikové dospělé a dospívající s váhou alespoň 35 kilogramů. Jeho cena je navíc 3 700 dolarů (82 166 korun) za dávku (nebo 22 200 dolarů za rok, za šest dávek).

  Před samotnou léčbou mohou pacienti zkusit užívat perorální formu, nazývanou Vocabria, aby zjistili, jak dobře lék snášejí.

  V červenci pak federální vláda nařídila, že většina amerických pojišťoven musí pokrýt léky Truvadu a Descovy, laboratorní testy i klinické návštěvy kvůli receptům. Co se týče Apretude, je to zatím nejasné, dodává vědecký server.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozitivní výsledek

  Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

  Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Reklama
  Reklama
  Reklama