Věda a TechnikaAlergie na penicilin by mohla souviset s jedním genem imunitního systému

Alergie na penicilin by mohla souviset s jedním genem imunitního systému

Alergie jsou v populaci velmi časté, ať už se jedná o alergii na pyl, nebo potraviny. K přehnané reakci imunitního systému ale může dojít i v případě léčiv. Alergie na penicilin by dle vědců mohla souviset s jedním genem imunitního systému.

Penicilin je léčivo účinné proti mnohým bakteriálním infekcím. Je často antibiotikem první linie. Jedná se ale také o jednu z nejčastějších příčin alergií na léky. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA přibližně 10 % lidí tvrdí, že mělo alergickou reakci na penicilin.

Nyní se vědcům podařilo najít genetickou souvislost s touto přecitlivělostí. U alergií na léky se totiž stejně jako v případě jiných alergií jedná o nepřiměřenou reakci našeho imunitního systému. Alergie na penicilin obvykle začínají v dětství, ale mohou časem ubývat.

Lidé s alergií na penicilin by mohli mít dle studie genetickou změnu v genu imunitního systému, který pomáhá tělu rozlišovat mezi našimi vlastními buňkami a škodlivými bakteriemi a viry. Jedná se o gen histokompatibilního komplexu HLA-B, uvedla výzkumnice Kristi Krebs na virtuálním setkání American Society of Human Genetics 2020.

Již několik předchozích studií spojilo změny v genech HLA se špatnými reakcemi na konkrétní léky. Například jedna varianta genu HLA-B byla spojena s nežádoucími reakcemi na léčbu HIV/AIDS zvanou abakavir.

Pro tuto studii prohledal tým zdravotnické záznamy, které obsahovaly genetické informace lidí, kteří sami nahlásili alergii na penicilin. Pomocí několika genetických nástrojů objevili vědci konkrétí místo na chromozomu 6 (variantu nazvanou HLA-B*55:01), které by s tímto zdravotním problémem mohlo souviset.

Problémem této studie ale je, že alergii nahlásili lidé sami a nebyla potvrzena testem, je tedy možné, že někteří účastníci byli nesprávně klasifikováni.

Dle předchozí studie totiž přibližně 90% pacientů, kteří tvrdí, že jsou alergičtí na penicilin, může léčivo bezpečně užívat.

Reklama

Doporučujeme

V Íránu počet obětí války přesáhl 3000, uvedl dnes Teherán

Počet obětí války přesáhl v Íránu od zahájení americko-izraelských úderů 3000. Podle agentury Reuters to dnes médiím řekl šéf íránského orgánu forenzní medicíny.

Čtyři migranti zahynuli při pokusu o přeplutí v Lamanšského průlivu

Čtyři lidé dnes ráno zahynuli v Lamanšském průlivu při pokusu o nalodění do člunu s migranty, kteří měli namířeno do Británie. Oznámily to dnes podle agentury AFP francouzské úřady.

Británie a Francie naléhají na úplné otevření Hormuzského průlivu

Britská ministryně zahraničí Yvette Cooper naléhá na úplné otevření Hormuzského průlivu i na to, aby lodě v něm mohly proplouvat bez nutnosti platit poplatky. Tato výzva od šéfky britské diplomacie podle BBC zazní v jejím projevu, v němž později během dneška představí priority britské zahraniční politiky. Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot dnes odsoudil izraelské útoky na Libanon.

Příměří nepříměří, doprava v Hormuzském průlivu drhne

Doprava v Hormuzském průlivu se po vyhlášení dvoutýdenního příměří nezměnila. Denně touto důležitou vodní trasou pro přepravu ropy propluje kolem deseti až jedenácti plavidel, což je hluboko pod hodnotami z předválečného období. Kontrolují ji totiž Íránské revoluční gardy. USA jsou na tom nyní hůře než před začátkem války, upozornil bývalý představitel americké bezpečnosti.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Jednu oběť na životě a šest raněných si vyžádaly ruské útoky na jihovýchodě Ukrajiny za uplynulou noc, uvedly místní úřady. Ruské drony opět zaútočily na kritickou infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu země. O jednom mrtvém a jedné zraněné při útocích ukrajinských dronů informují také ruské úřady.

USA na odchodu z NATO? Rutte po schůzce s Trumpem naznačil napětí

Americký prezident Donald Trump je zjevně zklamán odmítnutím spojenců ze Severoatlantické aliance (NATO) podpořit ho ve válce s Íránem. V rozhovoru se CNN to po soukromé schůzce s Trumpem ve Washingtonu uvedl generální tajemník NATO Mark Rutte. O tom, zda hovořili o možném americkém vystoupení z aliance, se však nezmínil.

George Clooney ostře kritizuje Donalda Trumpa kvůli Íránu

Hollywoodská hvězda znovu vstupuje do politiky. George Clooney se pustil do ostré kritiky Donalda Trumpa a jeho výroků o Íránu. Tentokrát ale nejde jen o osobní spor.

Král Karel a Cartier dávají šanci nové generaci hodinářů

Luxusní značka šperků a hodinek a královská nadace spojují síly. Vzniká program, který otevírá dveře do světa precizního řemesla a dává šanci těm, kteří chtějí tvořit skutečné hodinářské umění.

Medveděv se v Monte Carlu zhroutil a utrpěl nejhorší porážku kariéry

Daniil Medveděv zažil v Monte Carlu jeden z nejhorších dnů své kariéry. V utkání proti Matteo Berrettini naprosto odešel. Prohrál 0:6, 0:6 a poprvé v životě inkasoval takzvaný double bagel.

Migrující sladkovodní ryby mizí rekordním tempem

Populace migrujících sladkovodních ryb po celém světě se od roku 1970 propadly zhruba o 81 procent. Jde o jeden z nejprudších poklesů mezi obratlovci. Ryby, které jsou závislé na dlouhých a propojených říčních systémech, narážejí na stále větší množství překážek a jejich přirozené tahy se rychle rozpadají.

Řecko už příští rok zakáže sociální sítě dětem pod patnáct let

Řecko hodlá už příští rok zakázat přístup k sociálním sítím dětem mladším 15 let. Zařadilo se tak mezi rostoucí počet evropských zemí, které se snaží omezit vliv online platforem na mladistvé.

Příměří mezi USA a Íránem uvítali šéf OSN či Německo, vyzvali k trvalému míru

Generální tajemník OSN António Guterres uvítal dvoutýdenní příměří mezi USA a Íránem, uvedl podle agentury AFP jeho mluvčí. Šéf OSN zároveň vyzval všechny strany konfliktu, aby pracovaly na dosažení trvalého míru na Blízkém východě. Příměří vítá také německý kancléř Friedrich Merz, podle něhož je nyní nutné vyjednat trvalý mír.

KLDR odpálila několik balistických střel, uvedl Soul

Severní Korea dnes a v úterý odpálila několik blíže nespecifikovaných balistických střel směrem k Japonskému moři, uvedla jihokorejská armáda. O jaký typ střel šlo, nyní analyzují jihokorejské a americké zpravodajské služby. Informovaly o tom světové agentury.

Ceny ropy klesají. Ale na jak dlouho?

Cenové šoky na trhu s ropou v posledních dnech ve středu vystřídala úleva. Ceny ropy Brent i WTI klesly pod 100 dolarů za barel poté, co americký prezident Donald Trump souhlasil s dvoutýdenním příměřím.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama