Reklama
15.4 C
Czech
Pondělí 9. března 2026
ZprávyPožáry devastují druhý největší ostrov Řecka. „Je to jako v hororu,“ zoufají...

Požáry devastují druhý největší ostrov Řecka. „Je to jako v hororu,“ zoufají si místní

Řeckým ostrovem Euboia se dál šíří ničivé lesní požáry, které obyvatele přinutily k útěku po moři. Úřady již evakuovaly přes 2000 lidí, přičemž starší obyvatele odvezly do bezpečí trajekty, informovaly agentura Reuters a stanice BBC.

Požár na druhém největším řeckém ostrově Euboia se rychle rozšířil na několik front, zpustošil tisíce hektarů lesa v severní části a k evakuaci dohnal desítky vesnic. Plameny zachvátily domy v pěti vesnicích, plný rozsah škod však momentálně není známý.

„Je to jako v hororu,“ řekla osmatřicetiletá těhotná žena, která se představila jako Mina, když nastoupila na záchranný trajekt v městečku Pefki, kde padající popel pohltil celý přístav. „Ale teď to není film, tohle je skutečnost, tohle je hrůza, ve které žijeme poslední týden,“ uvedla pro agenturu Reuters.

Podle místních úřadů nebyla do boje s požáry vyslána dostatečná pomoc. Starosta obce Istiaia v severní části ostrova Giannis Kontzias řekl místním novinám: „Už je pozdě, oblast byla zničena.“ Zároveň požádal o další pomoc hasicích letounů. Šéf civilní ochrany Nikos Hardalias však prohlásil, že letadla čelí řadě potíží včetně špatné viditelnosti.

Nejhorší vlna veder za tři desítky let

Řecko zažívá největší vlnu veder za posledních 30 let, přičemž teploty se vyšplhaly na 45 stupňů Celsia. Lesní požáry se objevily napříč zemí, oheň zničil desítky domů i podniků.

Od úterý pobřežní stráž evakuovala více než 2000 osob z různých částí ostrova, který je s pevninou propojený mostem. Záchranné operace na moři probíhaly pod noční oblohou zbarvenou apokalyptickou červení.

Guvernér centrálního Řecka Fanis Spanos konstatoval, že situace na severu ostrova je „velmi obtížná“ téměř týden. „Požáry jsou obrovské, plocha spálené půdy je obrovská,“ řekl pro Skai TV.

„Ztratila jsem domov… druhý den už nic nebude jako dřív,“ řekla obyvatelka ostrova, která se identifikovala jako Vasilikia. „Je to katastrofa. Obrovská. Naše vesnice jsou zničené, z našich domovů nezbylo nic, z našeho majetku nezbylo nic. Nic,“ řekla zdrcená žena.

Řecko na pomoc v boji proti požárům vyslalo armádu. Pomoc zemi poskytlo také několik států včetně Francie, Německa, Švýcarska, Španělska nebo Egypta.

Reklama

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.

Zemřel Joe McDonald, hlas Woodstocku a protiválečné generace

Hudební svět přišel o jednu z výrazných osobností americké kontrakultury 60. let. Joe McDonald se proslavil jako autor protiválečné hymny, která se stala symbolem protestů proti válce ve Vietnamu. Jeho jméno ale zůstává spojené i s legendárním festivalem Woodstock a celou generací, která tehdy hledala vlastní hlas.

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow je uzavřeno kvůli požáru

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow, které patří k největším v Británii, je uzavřeno na dobu neurčitou kvůli rozsáhlému požáru v jeho blízkém okolí. Uvedl to dnes ráno web BBC News. Budova, kde vypukl požár, se částečně zřítila. Není zcela jasné, jaké škody oheň způsobil v nádražní budově a na infrastruktuře. Nejsou informace o zraněných či mrtvých.

Írán má nového duchovního vůdce. Trumpovi se to líbit nebude

Modžtaba Chameneí, druhorozený syn zabitého ajatolláha Alího Chameneího, byl íránským Shromážděním znalců vybrán za nového duchovního vůdce islámské republiky. Hovoří se o muži držícím se v ústraní, který však získával moc „v zákulisí“ íránské politiky.

Čínské ceny rostly nejrychleji za víc než tři roky

Čínské spotřebitelské ceny v únoru zrychlily růst na 1,3 procenta meziročně a dostaly se nejvýš od ledna 2023. Pomohly jim oslavy lunárního nového roku, dražší ropa i silnější poptávka po elektronice spojené s umělou inteligencí. Zároveň se mírně zmírnil i tlak na průmyslovou deflaci, která čínskou ekonomiku svírá už déle než tři roky.

Poprvé od ruské invaze. Ceny ropy překonaly 100 dolarů za barel

Ceny ropy v neděli pokračovaly v rekordním růstu kvůli více než týden trvající izraelsko-americké válce proti Íránu. Poprvé od útoku Ruska na Ukrajinu v roce 2022 překročily hranici sta dolarů za barel. Pokud boje neskončí v průběhu března, uvidíme rekordní zdražování této komodity, varují analytici.

Rostlinná mléka mají menší ekologickou stopu než kravské

Stále více lidí sahá po rostlinných náhradách mléka. Důvody jsou různé. Někdo řeší klima, jiný zdraví nebo chuť. Nabídka je dnes široká. Na trhu najdeme sójové, ovesné, mandlové, rýžové i kokosové nápoje. Otázka ale zůstává stejná. Jsou opravdu šetrnější k planetě než klasické kravské mléko?

Americký úder na loď v Pacifiku zabil šest lidí

Americká armáda v neděli zaútočila na loď ve východní části Tichého oceánu a zabila šest lidí. Šlo o další zásah v kampani namířené proti plavidlům, která Washington spojuje s pašováním drog po moři. Počet obětí těchto útoků tím vzrostl na více než 150.

Quentin Tarantino připravuje svou první divadelní hru

Quentin Tarantino se pouští do nového projektu, který tentokrát nebude patřit filmovému plátnu. Slavný režisér připravuje vlastní divadelní hru, jež má podle dostupných informací čerpat z tradice britské komedie. Pokud vše půjde podle plánu, jeho první divadelní počin by mohl zamířit na londýnské jeviště.

USA a Izrael zaútočily na íránské ropné sklady a zařízení, čtyři mrtví

Spojené státy a Izrael v Íránu zaútočily na čtyři ropné sklady a logistické středisko pro přepravu ropných produktů, přičemž zabily čtyři lidi, oznámil podle agentury AFP íránský představitel ve státní televizi. V důsledku úderů na ropná zařízení v sobotu pozdě večer Teheránem a nedalekým Karadžem otřásly výbuchy a objevily se obrovské ohnivé koule, napsal deník The New York Times (NYT).
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama