Na samotném okraji Sluneční soustavy objevili astronomové těleso, které se vymyká všemu, co dosud znali. Malý ledový svět s označením 2023 KQ14, přezdívaný Ammonite, má tak neobvyklou oběžnou dráhu, že zpochybňuje i slavnou hypotézu o Planetě devět.
Objekt leží daleko za oběžnou dráhou Pluta a podle vědců obíhá Slunce už více než 4 miliardy let. Jeho dráha je extrémně protáhlá a stabilní, a co je nejdůležitější, zcela odlišná od ostatních známých těles stejného typu. Právě proto přitahuje tolik pozornosti.
Fosilie ze začátků Sluneční soustavy
2023 KQ14 patří do miniaturní skupiny tzv. sednoidů. Jde o mimořádně vzácná tělesa, která zůstávají daleko za Neptunem a nikdy se k němu nepřiblíží. Do letoška jsme takové znali jen tři. A teď přibyl čtvrtý – se zcela jinou trajektorií.
Objev potvrdily i starší archivní snímky a následná pozorování z roku 2024. Díky tomu mohli astronomové zpětně zmapovat jeho pohyb v průběhu 19 let. Výsledky počítačových simulací navíc ukazují, že Ammonite obíhá v podstatě nezměněně od vzniku Sluneční soustavy.
Planeta devět? Možná spíš planeta duchů
Sednoidy byly jedním z hlavních důkazů, proč vědci věřili v existenci skryté, obří planety daleko za Plutem. Objev Ammonitu však tuto domněnku zpochybňuje. „Současná dráha neodpovídá ostatním sednoidům, což snižuje pravděpodobnost existence Planety devět,“ říká astronom Yukun Huang.
Podle něj je možné, že v dávné minulosti Sluneční soustavy existovala jiná planeta, která ale byla později vyhozena pryč – a právě to mohlo narušit dráhy těchto vzdálených objektů.
Co se v minulosti odehrálo?
Ammonite obíhá v oblasti, kam už gravitace Neptunu nedosáhne. Přesto má výrazně protáhlou dráhu s velkým přiblížením ke Slunci. Naznačuje to, že v rané historii Sluneční soustavy došlo k událostem, které zatím neumíme přesně vysvětlit.
„Přítomnost objektů s takto vzdálenými drahami ukazuje, že se tehdy muselo stát něco mimořádného,“ uvedla Fumi Yoshida. Co přesně to bylo, zůstává zatím záhadou, ale právě díky objevům jako je Ammonite se vědci k odpovědi pomalu přibližují.
Subaru pátrá po stopách pradávného vesmíru
Teleskop Subaru je jedním z mála přístrojů na Zemi, které dokážou podobné objekty zachytit. Projekt FOSSIL, který za objevem stojí, má za cíl hledat stopy po formování vnější části Sluneční soustavy, a Ammonite je zatím jeho největším úlovkem.
Astronomové doufají, že podobných „kosmických fosilií“ najdou víc. Každý takový objev může přinést nový dílek do skládačky toho, jak vlastně Sluneční soustava vznikla a jaký neklid v ní zpočátku vládl.