Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Včely mrchožroutky? Střevní bakterie některým včelám umožňují jíst hnijící maso

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ne všechny druhy včel preferují pyl a nektar, některé si pochutnávají i na hnijícím mase. K tomu jim pomáhají speciální mikroorganismy, díky kterým se potravou neotráví. Na základě studie z mBio o tom informuje server ScienceNews.

  Při slově včela se vám již od mala vybaví malá chlupatá stvoření létající z květu na květ a vytvářející med. Včely žijící v džunglích Střední a Jižní Ameriky se ale rozhodly pro jiné stravovací návyky.

  Podivíni včelího světa,“ říká o nich dle vědeckého serveru ScienceNews bioložka Jessica Maccaro z University of California.

  Vědci si lámali hlavu, proč tyto včely rodu Trigona spp. preferují mršiny téměř čehokoliv včetně ještěrů a hadů, oproti sladkému nektaru, uvádí server. Maccaro se tak spolu se svými kolegy rozhodla podívat do útrob těchto masožravých včel.

  V kostarické džungli jim připravili návnadu, a to kuřecí maso, které připevnili na větve stromů. Protože by to ale  mohlo přilákat i jiné živočichy, například mravence, potřeli provázek, kterým to připevnili, vazelínou.

  Vtipné je, že jsme všichni vegetariáni. Bylo pro nás docela nechutné porcovat kuře, “ říká pro vědecký server entomolog Quinn McFrederick. Maso navíc v horké a vlhké džungli brzy změnilo svou strukturu.

  Díky návnadě se vědcům podařilo odchytit asi 30 těchto včel. Mimo to odchytili také jeden druh tamních včel, který se specializuje pouze na květiny, a jeden druh, který nepohrdne jak hnijícím masem tak květinami.

  Více střevních mikroorganismů i různé typy

  Následná analýza poté ukázala, že včely živící se hnijícím masem mají mnohem více střevních bakterií produkujících kyseliny než včely, které se živí nektarem a pylem a ty, které masu holdují příležitostně. A to o až 30-35 %.

  Některé typy mikroorganismů se navíc objevily pouze u výhradně masožravých včel, dodává vědecký server.

  Ukázalo se také, že se jedná o podobný typ bakterií, jaký chrání mrchožrouty (jako jsou například hyeny) před otravou. Tak by tomu mohlo být i u včel dle vědců.

  Evoluční ekolog David Roubik pro ScienceNews dále dodává, že včely část masa společně s některými bakteriemi vyvrhují a ukládají do svých hnízd, kde slouží jako potrava pro mladé včely.

  Dle Maccaro je těžké určit, co se vyvinulo dříve, jestli tyto bakterie nebo schopnost včel jíst maso. Podle ní se však včely pravděpodobně nejprve rozhodly pro maso, neboť v džungli soupěřily o potravu, dodává server.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozitivní výsledek

  Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

  Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Reklama
  Reklama
  Reklama