menu

13.8 C
Czech
Čtvrtek 10. července 2025

Slonice v Zambii zabila dvě turistky

Dvě ženy přišly o život poté, co je během pěšího safari v jihozápadní Zambii napadla slonice s mládětem. Tragédie se odehrála v národním parku South Luangwa, jednom z nejznámějších afrických útočišť pro slony a jinou divokou zvěř.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Česko je podle Fialy připravené na obě varianty výsledku voleb v USA

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

Bez ohledu na vítěze prezidentských voleb ve Spojených státech bude muset Evropa přijmout větší zodpovědnost za svoji bezpečnost. Před dnešním odletem do Srbska to novinářům řekl český premiér Petr Fiala (ODS). V zájmu Česka je podle něj mít co nejlepší vztahy s USA, ať už se prezidentem stane republikán Donald Trump, nebo demokratka Kamala Harrisová. Podobně se v České televizi v pořadu Interview dnes v podvečer vyjádřil i ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).

Američané ve volbách rozhodují, zda se Harrisová stane první prezidentkou v amerických dějinách, nebo se do čela země po čtyřleté pauze vrátí Trump. „Česká republika počítá s oběma variantami,“ uvedl dnes Fiala. Dodal, že se Česko v obou případech bude snažit o co nejlepší vztahy se Spojenými státy.

Bez ohledu na výsledek prezidentských voleb v USA bude muset Evropa do budoucna přijmout mnohem větší zodpovědnost za svoji bezpečnost, domnívá se Fiala. „Bude v tom muset udělat mnohem víc, než v minulosti udělala,“ uvedl. Řada lídrů evropských zemí si to podle něj uvědomuje. V této souvislosti zmínil, že Česko dává na obranu konečně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). „Další státy se k tomu přidávají, ale budeme v tom muset pokračovat bez ohledu na to, jestli budou mít Spojené státy prezidenta nebo prezidentku,“ uvedl Fiala.

Podobně smýšlí i šéf české diplomacie. „Já myslím, že jednoznačné je, že to bude vyžadovat více odpovědnosti od nás, ať už se stane vítězem demokratka, nebo republikán. A když mluvím o odpovědnosti, tak mluvím hlavně o schopnosti zajistit obranu Evropy,“ řekl. Česko se podle něj připravuje na obě varianty. Podotkl, že úlohou vlády a úlohou ministerstva zahraničí je pracovat na vztahu obou zemí, což je něco, co přesahuje volební cyklus. „Musíme si najít to pozitivní, musíme si najít soulad zájmů Spojených států a Česka a udělat maximum, aby se vztahy dál úspěšně rozvíjely,“ dodal.

Lipavský rovněž zmínil výdaje dvou procent HDP na obranu a věří, že Česko dostojí svým závazkům. „Spojené státy, ať už bude vítězem kdokoliv, budou klást více důrazu na bezpečnost v Indo-Pacifiku,“ míní. Uvedl také, že v NATO už zaznívá mnoho hlasů, že dvě procenta HDP na obranu možná stále není dost.

V letošním státním rozpočtu je poprvé od vstupu ČR do NATO na obranu vyčleněna částka přesahující dvě procenta HDP. Rozpočet ministerstva obrany na letošní rok činí 151,2 miliardy korun, spolu s výdaji na obranu v dalších kapitolách rozpočtu ve výši 8,6 miliardy korun dosáhla částka bezmála 160 miliard korun. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) ale není jistota, že všechny položky zahrnuté do obranných výdajů NATO uzná. I tak se ale podle ní rozpočet za rok 2024 bude přibližovat ke dvěma procentům HDP, uvedla v polovině října.

Fiala dnes odletěl z Prahy na návštěvu Srbska, na které ho doprovází podnikatelská delegace. Ve středu se český premiér setká se svým protějškem Milošem Vučevičem i prezidentem Aleksandarem Vučičem. Jednat budou mimo jiné o hospodářské spolupráci, navýšení českých investic či řešení nelegální migrace. V Bělehradě Fiala také zahájí česko-srbské obchodní fórum, zúčastní se slavnostního otevření Českého domu a navštíví filmové ateliéry Avala Studios.

Ve čtvrtek se český premiér zúčastní summitu Evropského politického společenství (EPC) v Budapešti. Hlavními tématy budou bezpečnostní výzvy, migrace a hospodářská bezpečnost. V pátek na summit v Budapešti naváže neformální jednání Evropské rady. Hlavy států a předsedové vlád členských států Evropské unie se na něm budou věnovat především posílení konkurenceschopnosti.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Babiš viní vládu a Brusel z blackoutu, experti mluví o technické závadě

Masivní výpadek proudu, který minulý týden zasáhl velkou část Česka, dál rezonuje politikou. Šéf ANO Andrej Babiš obvinil z blackoutu „šílenou zelenou politiku“ EU a vládu Petra Fialy. Podle něj kabinet selhal, ohrozil občany a nouzový stav zneužil „účelově“. Zpochybnil i oficiální informace o technické příčině výpadku.

Na D2 se převrátil autobus. Policie podezřívá řidiče z mikrospánku

V pondělí brzy ráno havaroval mezi Podivínem a Hustopečemi polský autobus s 19 lidmi na palubě. Vjel do příkopu a převrátil se na bok. Zraněno bylo šest cestujících, jedna žena musela být letecky přepravena do nemocnice. Policie pracuje s verzí, že řidič usnul za volantem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nvidia jako první na světě překonala tržní hodnotu čtyř bilionů dolarů

Americká technologická jednička Nvidia přepsala historii. Ve středu se jako první firma vůbec dostala přes hranici čtyř bilionů dolarů v tržní kapitalizaci. Na burze NASDAQ akcie společnosti krátce po otevření přidávaly přes dvě procenta a vyšplhaly se až k ceně 164,42 dolaru.

Joao Pedro zařídil Chelsea postup do finále MS klubů

První start v základní sestavě Chelsea, dva góly a postup do finále. Útočník Joao Pedro prožil večer snů. V semifinále mistrovství světa klubů skolil dvěma trefami Fluminense, svůj bývalý klub, a výrazně si řekl o pevné místo v týmu.

Antisemitismus a chvála Hitlera? Muskův chatbot Grok čelí kritice, v Turecku ho zakázali

Chatbot Grok, vyvinutý společností xAI Elona Muska a provozovaný na platformě X, čelí ostré kritice. A to kvůli sérii kontroverzních výroků, včetně antisemitismu a urážek světových politiků. V Turecku je už jeho provoz oficiálně zakázán.

Jako hračka pro psa. Matka spoutala svého syna a sledovala, jak mu pitbul trhá hrdlo

Angelina Williams (28 let) si u soudu v Ohiu vyslechla tvrdý rozsudek. Svého syna na zahradě spoutala, neboť odmítl holýma rukama sbírat psí exkrementy. Poté ho napadl agresivní pitbul, který mu vážně pokousal krk. Žena svazováním a poutáním trestala i svou dceru. Dostala 19 let za mřížemi. Chlapec je fyzicky v pořádku, do života si však nese psychické následky.

Propouštění ve federálních agenturách může pokračovat, rozhodl Nejvyšší soud

Americký Nejvyšší soud vydal v úterý kontroverzní příkaz umožňující prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho administrativě propouštět zaměstnance federálních agentur. Tohle rozhodnutí může vést ke ztrátě desítek tisíc pracovních míst. Nařízení ruší rozhodnutí nižšího okresního soudu, který se postavil proti tomuto propouštění.

O pozastavení dodávek zbraní na Ukrajinu rozhodl Hegseth, Trumpa o tom neinformoval

Americký ministr obrany Pete Hegseth o zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu předem neinformoval Bílý dům. To poukazuje na chaotičnost administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Analýza zadaná vysokými vojenskými důstojníky zjistila, že USA mohou vojensky podporovat Ukrajinu, aniž by byla ohrožena jejich obranyschopnost.

Trump uvedl, že dnes oznámí obchodní plány s nejméně sedmi zeměmi

Americký prezident Donald Trump dnes zveřejní informace týkající se obchodu s nejméně sedmi zeměmi. Napsal to v příspěvku na své sociální síti Truth Social. Neupřesnil ale, zda oznámí obchodní dohody nebo další dopisy zemím, na které chce uvalit clo.
Reklama

DOPORUČUJEME

Babiš viní vládu a Brusel z blackoutu, experti mluví o technické závadě

Masivní výpadek proudu, který minulý týden zasáhl velkou část Česka, dál rezonuje politikou. Šéf ANO Andrej Babiš obvinil z blackoutu „šílenou zelenou politiku“ EU a vládu Petra Fialy. Podle něj kabinet selhal, ohrozil občany a nouzový stav zneužil „účelově“. Zpochybnil i oficiální informace o technické příčině výpadku.

Na D2 se převrátil autobus. Policie podezřívá řidiče z mikrospánku

V pondělí brzy ráno havaroval mezi Podivínem a Hustopečemi polský autobus s 19 lidmi na palubě. Vjel do příkopu a převrátil se na bok. Zraněno bylo šest cestujících, jedna žena musela být letecky přepravena do nemocnice. Policie pracuje s verzí, že řidič usnul za volantem.

Z metra k výslechu. Požár na Staroměstské má první konkrétní podezřelé

Požár eskalátoru ve stanici metra Staroměstská má první konkrétní podezřelé. Policie oznámila, že už zná totožnost čtyř mužů zachycených na kameře. Po dalších dvou dál pátrá. Škodu vyčíslila na milion korun, případ řeší jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Turek měl v mailech přiznat násilí na expartnerce

Filip Turek, poslanec Evropského parlamentu a kandidát do Poslanecké sněmovny za stranu Motoristé sobě, čelí opět závažným obviněním. Webová stránka Page Not Found zveřejnila e-mailovou korespondenci, v níž autor popisuje fyzické a psychické násilí vůči své bývalé partnerce. Použité adresy naznačují, že autorem byl sám Turek.

Kriminalisté vyšetřují masivní úhyn ryb v Dyji

V řece Dyji mezi Novými Mlýny a Břeclaví uhynuly desítky tun ryb. Podle předběžných zjištění je příčinou kombinace tropických teplot, přemnožených sinic a kritického nedostatku kyslíku. Voda v řece se prakticky stala smrtící pastí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Tam, kde odpočívají lidé, ožívá příroda. Hřbitov ve Vídni se stal domovem divoké fauny

V srdci Vídně se skrývá přírodní rezervace, kterou by nikdo nečekal. Obří městský hřbitov se změnil v útočiště pro vzácná zvířata i rostliny. Pomáhají vědci, zahradníci i obyčejní návštěvníci.

Nvidia jako první na světě překonala tržní hodnotu čtyř bilionů dolarů

Americká technologická jednička Nvidia přepsala historii. Ve středu se jako první firma vůbec dostala přes hranici čtyř bilionů dolarů v tržní kapitalizaci. Na burze NASDAQ akcie společnosti krátce po otevření přidávaly přes dvě procenta a vyšplhaly se až k ceně 164,42 dolaru.

Bitcoin stagnuje, firmy přesto masivně investují

Bitcoin po červnovém růstu stagnuje. Cena nejvýznamnější kryptoměny se i nadále drží pod historickým maximem. O výrazném obratu zatím nemůže být řeč. Přesto se k Bitcoinu obracejí další velcí hráči z tradičního byznysu.

Joao Pedro zařídil Chelsea postup do finále MS klubů

První start v základní sestavě Chelsea, dva góly a postup do finále. Útočník Joao Pedro prožil večer snů. V semifinále mistrovství světa klubů skolil dvěma trefami Fluminense, svůj bývalý klub, a výrazně si řekl o pevné místo v týmu.

Antisemitismus a chvála Hitlera? Muskův chatbot Grok čelí kritice, v Turecku ho zakázali

Chatbot Grok, vyvinutý společností xAI Elona Muska a provozovaný na platformě X, čelí ostré kritice. A to kvůli sérii kontroverzních výroků, včetně antisemitismu a urážek světových politiků. V Turecku je už jeho provoz oficiálně zakázán.

Jako hračka pro psa. Matka spoutala svého syna a sledovala, jak mu pitbul trhá hrdlo

Angelina Williams (28 let) si u soudu v Ohiu vyslechla tvrdý rozsudek. Svého syna na zahradě spoutala, neboť odmítl holýma rukama sbírat psí exkrementy. Poté ho napadl agresivní pitbul, který mu vážně pokousal krk. Žena svazováním a poutáním trestala i svou dceru. Dostala 19 let za mřížemi. Chlapec je fyzicky v pořádku, do života si však nese psychické následky.

Ikonické útesy na jihu Británie se drolí. Silnice se nebezpečně přibližuje k okraji

Jedna z nejmalebnějších britských silnic se dostává na hranici přežití. Pobřežní útesy ji kvůli erozi každým rokem přibližují k moři. Místní varují před rizikem ohrožujícím život, radnice počítá náklady – a čas běží.

Propouštění ve federálních agenturách může pokračovat, rozhodl Nejvyšší soud

Americký Nejvyšší soud vydal v úterý kontroverzní příkaz umožňující prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho administrativě propouštět zaměstnance federálních agentur. Tohle rozhodnutí může vést ke ztrátě desítek tisíc pracovních míst. Nařízení ruší rozhodnutí nižšího okresního soudu, který se postavil proti tomuto propouštění.

O pozastavení dodávek zbraní na Ukrajinu rozhodl Hegseth, Trumpa o tom neinformoval

Americký ministr obrany Pete Hegseth o zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu předem neinformoval Bílý dům. To poukazuje na chaotičnost administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Analýza zadaná vysokými vojenskými důstojníky zjistila, že USA mohou vojensky podporovat Ukrajinu, aniž by byla ohrožena jejich obranyschopnost.

Trump uvedl, že dnes oznámí obchodní plány s nejméně sedmi zeměmi

Americký prezident Donald Trump dnes zveřejní informace týkající se obchodu s nejméně sedmi zeměmi. Napsal to v příspěvku na své sociální síti Truth Social. Neupřesnil ale, zda oznámí obchodní dohody nebo další dopisy zemím, na které chce uvalit clo.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás