2.9 C
Czech
Neděle 21. prosince 2025
ZprávyIzraelské údery na různé cíle v západní Sýrii si vyžádaly nejméně 14...

Izraelské údery na různé cíle v západní Sýrii si vyžádaly nejméně 14 mrtvých

Série izraelských útoků na různé cíle v syrské provincii Hamá si vyžádala 14 mrtvých. Dalších 43 lidí utrpělo zranění, informovala dnes syrská státní agentura SANA. Izrael v neděli večer podnikl útoky na řadu vojenských objektů, včetně vědeckého výzkumného střediska.

„Počet mučedníků v důsledku izraelské agrese na několika místech v okolí Masjáfu stoupl na 14 a počet zraněných na 43,“ uvedl podle SANA ředitel jedné z nemocnic v regionu.

Od roku 2011, kdy vypukla v Sýrii občanská válka, provedl Izrael stovky úderů zaměřených na síly prezidenta Bašára Asada a na proíránské skupiny, které v zemi působí a podporují Asadův režim. Teherán je věrným Asadovým spojencem a do Sýrie posílá své vojenské poradce, poznamenala AFP.

Nedělní útok zničil vojenské budovy a střediska v okolí Masjáfu v provincii Hamá. V této oblasti se nacházejí vědecká výzkumná centra, „v nichž jsou přítomny proíránské skupiny a odborníci na vývoj zbraní“, uvedla nevládní Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). SOHR, která sídlí v Londýně, upřesnila, že zaznělo 13 „silných výbuchů“.

Agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje z místních zpravodajských kruhů napsala, že zasaženo bylo opakovaně významné vojenské výzkumné centrum pro výrobu chemických zbraní. Také podle Reuters zde sídlil tým íránských vojenských expertů, kteří se na výrobě těchto zbraní podílejí.

Zpravodajský web The Times of Israel napsal, že oblast Masjáfu byla v posledních letech opakovaně terčem Izraeli přisuzovaných útoků a nachází se zde Středisko vědeckých studií a výzkumu, známé pod zkratkami CERS či SSRC, které podle Izraele využívají íránské síly k výrobě naváděných raket země-země.

„V neděli kolem 23:20 (22:20 SELČ) uskutečnil izraelský nepřítel vzdušnou agresi, jejímž cílem bylo několik vojenských objektů v centrálním regionu,“ citovala SANA svůj vojenský zdroj. „Naše protivzdušná obrana některé z raket sestřelila,“ dodal tento zdroj. Syrská státní média rovněž informovala, že v důsledku úderů vypukly dva rozsáhlé požáry.

Izrael zprávy o jednotlivých útocích na území Sýrie obvykle nekomentuje a ani k nedělním úderům se bezprostředně nevyjádřil. Od loňského útoku palestinského teroristického hnutí Hamás, podporovaného Íránem, Izrael vedle odvetné války proti Hamásu a jeho spojencům v Pásmu Gazy. Vystupňoval také údery na proíránské ozbrojené skupiny a s nimi spojené cíle na území Sýrie i jinde v regionu. Některé izraelské útoky míří i na syrskou protivzdušnou obranu a některé síly režimu prezidenta Bašára Asada.

Na konci srpna úder dronu na automobil poblíž libanonské hranice zabil tři členy teroristické organizace Palestinský islámský džihád a jednoho příslušníka libanonského šíitského hnutí Hizballáh. K tomuto úderu se izraelská armáda přihlásila, což je u útoků na území Sýrie poměrně vzácné.

Reklama

Doporučujeme

Francouzský prezident Macron oznámil zahájení výstavby nové letadlové lodi

Francie se rozhodla zahájit výstavbu nové letadlové lodi. Na setkání s francouzskými vojáky na základně ve Spojených arabských emirátech (SAE) to dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Nové plavidlo nahradí stávající letadlovou loď Charles de Gaulle. Macron představil některé podrobnosti o plánu na novou letadlovou loď už před pěti lety. Mimo jiné tehdy uvedl, že nové plavidlo bude mít stejně jako loď Charles de Gaulle jaderný pohon.

Rychlík v Indii zabil sedm slonů, když přecházeli přes koleje

Vysokorychlostní osobní vlak v Indii narazil do rozsáhlého stáda slonů přecházejících přes koleje. Následkem srážky zahynulo sedm dospělých slonů a jedno slůně bylo zraněno. Neštěstí se odehrálo ve státě Ásám na severovýchodě země, který je známý vysokou koncentrací volně žijících slonů.

Rusové vyvezli do Ruska 50 Ukrajinců ze vsi v Sumské oblasti, tvrdí Ukrajinci

Ruští vojáci vstoupili do příhraniční vesnice v ukrajinské Sumské oblasti a na území Ruska odtamtud odvezli asi 50 civilistů. Podle serveru Suspilne to uvedla starostka obce Hrabovske Larysa Kremeznová. Rusko se k těmto obviněním bezprostředně nevyjádřilo, jednotlivá tvrzení znepřátelených stran ve válečných podmínkách nelze bezprostředně a nezávisle ověřit. Hrabovske leží těsně u hranice s ruskou Belgorodskou oblastí.

Putin je připraven jednat s Macronem o válce na Ukrajině, uvedl mluvčí Kremlu

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven jednat s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem, pokud k tomu bude oboustranná vůle. Podle textu, který dnes zveřejnila ruská agentura RIA Novosti, to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Elysejský palác toto oznámení přivítal, informuje agentura AFP.

Austrálie uctila památku 15 obětí střelby na pláži Bondi Beach z minulé neděle

Australané drželi den smutku a rozjímání, aby uctili památku 15 obětí střelby proti židovské komunitě, která se stala před týdnem na pláži Bondi Beach v Sydney. Po celé zemi se dnes držela minuta ticha, kdy se kvůli pietě zastavilo i televizní a rozhlasové vysílání. Země se zároveň chystá prověřit pravomoci policie, uvedla agentura Reuters.

FBI podle nových spisů ignorovala varování před Epsteinem už v roce 1996

Nově zveřejněné dokumenty k případu Jeffrey Epstein znovu otevírají otázku, proč úřady nezakročily dřív. Mezi materiály se objevila zpráva z roku 1996, v níž Maria Farmer popsala Epsteinův zájem o fotografie nezletilých dívek a tvrdila, že jí zmizely intimní snímky jejích sester. Z dostupných informací nevyplývá, že by FBI tehdy rozjela vyšetřování.

Kreml: Změny, které v návrzích USA k Ukrajině učinili Evropané, mír nepřiblížily

Změny, které v amerických návrzích ohledně ukončení války na Ukrajině učinili Evropané a Kyjev, šanci na mír nezlepšily. Řekl to zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov, informuje dnes agentura Interfax. Přímá třístranná jednání mezi Rusy, Ukrajinci a Američany se podle Ušakova zatím neuskuteční.

Noční útok v taverně u Johannesburgu má nejméně devět obětí

V jihoafrickém městečku Bekkersdal, západně od Johannesburgu, v noci někdo spustil palbu na hosty v licencované taverně. Na místě zemřelo nejméně devět lidí a další utrpěli zranění. Policie po útočnících pátrá a zatím neví, co je k útoku vedlo.

Turecko našlo na svém území další dron, tentokrát neznámého původu

V Turecku byl dnes asi tři hodiny cesty od Istanbulu nalezen dron neznámého původu, informuje agentura AFP. Jde o druhý ohlášený dron za posledních 24 hodin. V pátek turecké úřady oznámily, že na severozápadě země byl objeven havarovaný bezpilotní letoun pravděpodobně ruské výroby.

Nově zveřejněné spisy o Epsteinovi zmiňují Trumpa, Clintona nebo Jacksona

V první várce dokumentů týkajících se odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, figuruje podle BBC několik známých osobností. Kromě amerického prezidenta Donalda Trumpa, jednoho z jeho předchůdců Billa Clintona a bratra britského krále Karla III. Andrewa Mountbattena Windsora zahrnuje seznam i zpěváka kapely Rolling Stones Micka Jaggera a popovou ikonu Michaela Jacksona.

Ester Ledecká byla šestá ve sjezdu ve Val d’Isère

Ester Ledecká zajela ve Val d’Isère šesté místo a zapsala nejlepší výsledek sezony ve sjezdu Světového poháru. Od třetí příčky ji dělilo jen jedenáct setin. Vítězství brala Rakušanka Cornelia Hütter.

Švédsko odmítlo vyšetřovat udělení Nobelovy ceny Machado, jak žádal Assange

Švédská policie v pátek oznámila, že nezahájí vyšetřování zhruba třiceti osob spojených s Nobelovou nadací, na které tento týden podal trestní oznámení zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange. Podle něj se dopustili zpronevěry a napomáhání k válečným zločinům, když udělili Nobelovu cenu za mír lídryni venezuelské opozice Maríi Corině Machado. Informovala o tom agentura AFP.

Rusko v noci proti Ukrajině odpálilo tři rakety, uvedlo ukrajinské letectvo

Rusko v noci na dnešek proti Ukrajině odpálilo tři balistické rakety Iskander-M, informovalo letectvo napadené země ve svém pravidelném hlášení. Podle ukrajinských záchranářů ruská armáda podnikla rozsáhlý dronový útok na Mykolajiv na jihu země a šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim uvedl, že část tohoto regionu je bez dodávek proudu.

Tchajwanské úřady vyšetřují plánovaný útok v centru Tchaj-peje

Tchajwanské úřady uvedly, že muž, který v Tchaj-peji zabil několik lidí a další zranil při útocích nožem a kouřovými granáty, jednal podle předem připraveného plánu. Po sérii útoků v rušné části města skočil z budovy obchodního domu a zemřel.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama