Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Švýcarští vědci umí vyrobit uhlíkově neutrální palivo ze slunečního záření a vzduchu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vědci ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETH Zurich) provozují továrnu, jež je schopna vyrobit kapalné palivo ze slunečního záření a vzduchu. Rádi by ho v budoucnu vyráběli průmyslově a dosáhli konkurenceschopnosti, uvádí server ScienceDaily, který o studii z časopisu Nature informuje.

  Švýcarští výzkumníci společně s Johanem Lilliestamem z univerzity v německé Postupimi představili nový solární reaktor, jež dokáže přeměnit sluneční záření a vzduch na uhlíkově neutrální palivo.

  Toto kapalné palivo při spalování uvolňuje tolik CO2, kolik se ho dříve při jeho výrobě extrahovalo ze vzduchu. To je zásadní pro udržitelnost letectví a námořní dopravy, dodává server ScienceDaily.

  CO2 a voda se získávají přímo z okolního vzduchu a jsou štěpeny pomocí solární energie. Tento postup se tak tak trochu inspiroval fotosyntézou. Výsledkem procesu ale není cukr, nýbrž takzvaný synplyn. Ten tvoří vodík a oxid uhelnatý.

  Synplyn se pak posléze zpracovává na petrolej, metanol či jiné uhlovodíky, dodává vědecký server.

  V malém provedení zařízení vědci postavili na střeše jedné z budov vysoké školy. Tým výzkumníků pod vedením profesora Alda Steinfelda z ETH Zurich ji provozuje již dva roky.

  Toto zařízení úspěšně demonstruje technickou proveditelnost celého termochemického procesu přeměny slunečního záření a okolního vzduchu na paliva typu drop-in,“ uvádí Steinfeld pro server ScienceDaily. Dodává, že se ukázalo, že systém funguje stabilně v reálných solárních podmínkách. To tak poskytuje prostor pro další výzkum a vývoj.

  Následná analýza ukázala, že by palivo stálo 1,2 až 2 eura za litr, tedy kolem 30,5 do 51 korun. A to v případě, že by výroba probíhala v průmyslovém měřítku.

  Velkou výhodu oproti biopalivům je dle Johana Lilliestama to, že nekonkuruje produkci potravin nebo krmiva pro dobytek. Jako výrobní místa se totiž nabízí vyprahlé pouště.

  Vysoké počáteční náklady

  Problémem jsou však vysoké počáteční náklady a tak bude potřeba získat politickou podporu, aby mohlo takové palivo vstoupit na trh.

  Stávající podpůrné nástroje Evropské unie – obchodování s emisemi a kompenzace – nejsou dostatečné pro stimulaci tržní poptávky po solárních palivech. Vzhledem k tomu navrhujeme přijetí evropského technologicky specifického systému kvót pro letecké palivo. Ten by vyžadoval, aby letecké společnosti získávaly určitý podíl paliva ze solárních zdrojů, vysvětluje pro ScienceDaily Lilliestam.

  Co se týče onoho podílu, autoři studie uvádějí, že by to zpočátku v případě paliva ze slunečního záření a vzduchu mělo být pouze 0,1 procenta. Cena totiž bude zpočátku vysoká a nebude dostatek paliva. To by se ale v budoucnu mohlo změnit.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Mise DART: NASA testuje planetární obranu

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama