11.9 C
Czech
Pátek 7. listopadu 2025
Protext ČTKNovinky na nestátních památkách sdružených do celorepublikového projektu Objevuj památky (2024)

Novinky na nestátních památkách sdružených do celorepublikového projektu Objevuj památky (2024)

Praha 2 dubna 2024 (PROTEXT) – Právě začala turistická sezona na hradech, zámcích i dalších kulturních a technických památkách. Přinášíme vám přehled zajímavých novinek, které pro vás připravily nestátní památky zapojené do 7. ročníku projektu Objevuj památky (www.objevujpamatky.cz + časopis Objevuj památky – Dovolená s nápadem).

Blansko – zámek – Muzeum Blanenska: výstava Apolenka z modrotisku.

Blovice – zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska: od 1. 5. do 29. 9. výstava „Dotkněte se středověku“, která prostřednictvím ukázek různých řemesel přiblíží každodenní život lidí od doby vlády Lucemburků.

Bor – zámek: výstava dobových kostýmů ve Velkém sále.

Brno – letohrádek Mitrovských: první komiks na památkových objektech v ČR „Z historie letohrádku Mitrovských“, který ilustroval Dalibor Nesnídal. Do 28. 4. trvá jedinečná výstava Záhady světa, které fascinují, od 7. 5. začne interaktivní dětská výstava Nejkrásnější pohádky a v závěru roku – od 30. 11. – se uskuteční výstava Zahraniční a exotické betlémy.

Brno – Augustiniánské opatství – Mendlovo muzeum: od léta nové zážitkové prohlídky, ve kterých se vrátíme do doby královny Elišky Rejčky.

Čechy p. Kosířem – zámek: QR stezka Zámek Čechy p. Kosířem ve starých fotografiích.

Červená Řečice – zámek: výstavy Planeta malého prince (léto), České korunovační klenoty na dosah (podzim).

Červený Hrádek – zámek: oprava fasády zámku, získání hodin z původního mobiliáře zámku.

Český Dub – Podještědské muzeum: prohlídka Johanitské komendy je do odvolání možná, z technických důvodů se však návštěvníci nedostanou do nejspodnější části objektu.

Dalešice – pivovar: multimediální prohlídka muzea výroby piva.

Dobrohoř – zámek: divadelní přestavení pro děti i dospělé.

Havlíčkův Brod – Galerie výtvarného umění: letní výstava o vývoji památkové péče v českých zemích a osobě Z. Wirtha „Památky a jejich lidé – boj o malé město“.

Hošťálkovy – zámek: další rozšíření zámecké expozice.

Chlumec n. Cidlinou – zámek Karlova Koruna: prohlídkový okruh Kopytem sem, kopytem tam v nově opravené jízdárně, konírně a kočárovně.

Kašperk – hrad: nový komentovaný okruh, nové prohlídky pro děti, divadlo Král Lear.

Klenová – hrad a zámek: na purkrabství jsou zpřístupněny dvě nové místnosti.

Kolín – Bartolomějské návrší: výstava fotografií z cyklu „Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně“ od Jaromíra Funkeho (od května v horním patře zvonice u chrámu sv. Bartoloměje v bývalém bytě zvoníka). Jeruzalém na Labi: v kolínské synagoze se představí 2 nové výstavy „Ve službách spravedlnosti. Kolínští židovští právníci v 19. a 20. století“ a „Antonín Kalina a děti Buchenwaldu“ (od 26. 4.).

Kostelec n. Orlicí – Nový zámek: komentované prohlídky zaměřené na architekturu „Perla aristokratického klasicismu a měšťanského biedermeieru rodiny Kinských“. Besedy s Fr. Kinským a historiky Z. Hazdrou a J. Županičem „Modrá krev na křižovatkách 20. století“.

Kozí hrádek u Sezimova Ústí – zřícenina hradu: v červnu představíme novou QR hru O poklad Kozího hrádku, během které se návštěvníci dozví buď krátké informace spojené s konkrétním místem, kde právě stojí, nebo delší zapomenuté příběhy a zajímavosti, vztahující se k celému objektu, v červenci uctíme výročí upálení mistra Jana Husa, letos spojené s oslavami 100 let Sokolské mohyly.

Kravaře – zámek: večerní kostýmované prohlídky.

Kroměříž – Arcibiskupský zámek a zahrady: zpřístupnění dosud nepřístupných prostor nejstarší části zámku s pozdně středověkou síťovou klenbou – zejména prostoru tzv. „Klenotnice“ se čtyřmi obrazy renesančního malíře Lucase Cranacha st. a sbírkou starých tisků, medailí, mincí, ale také drobných uměleckořemeslných prací zastoupených sakrálním uměním.

Lešany – zámek: výstava rytin spojená s prodejem historických bankovek.

Loket – hrad: změna data tradiční akce Středověké slavnosti purkrabího Půty, které se budou letos konat již v červnu a to 8. – 9. 6. na hradě i v podhradí.

Mariánská Týnice – poutní místo – Muzeum a galerie severního Plzeňska: Muzeum všemi smysly – interaktivní expoziční linka pro děti i slabozraké návštěvníky.

Náměšť na Hané – zámek: dva koncerty na nádvoří zámku – skupina FRAGILE (30. 6. od 17 hodin), v rámci Květin pro zámeckou paní pak 17. 8. od 17 hodin duo KAMELIE.

Nový Hrad v Jimléně – zámek: Unikátní záchrana malovaných stropů metodou termosanace.

Ostrov – zámek: historická expozice o významném rodu Šliků získala nové exponáty – historické zbraně, královské karty a jiné zajímavé artikly.

Plzeň – Masné krámy – Západočeská galerie: Od června bude k vidění mimořádná výstava s mezinárodním přesahem, připravovaná u příležitosti 100. výročí úmrtí Franze Kafky, která mapuje vztah Franze Kafky k vlastní kreslířské tvorbě, k přátelům malířům a malířkám, a k výtvarnému umění obecně.

Pohansko – zámeček: od 2.4. startuje návštěvnická sezóna s novou multimediální expozicí o životě na velkomoravském hradisku a archeologických vykopávkách.

Polička – rodná světnička B. Martinů + muzeum: Zažít Martinů – víkendový festival (srpen).

Praha – Chvalský zámek: výstavy – Helena Zmatlíková, Trnkova zahrada, Život k sežrání.

Račice – zámek: v letošním roce probíhá dokončení rekonstrukce vnější fasády zámku a předzámčí, zámecký areál tudíž bude již brzy lákat návštěvníky nejen na zajímavý a komfortní interiér, ale zároveň zaujme i svým vnějším reprezentativním vzhledem.

Světlá n. Sázavou – zámek: oranžerie s exotickým ptactvem.

Svijany – zámek: pro letošní sezónu jsme vylepšili interaktivní expozici Neolitu a E. Štorcha a instalovali novou Led obrazovku, na které se promítá podoba bojovníka z doby bronzové a do budoucna by obrazovka měla soužit jako možnost dalšího promítání či prostoru pro přednášky.

Šumperk – Pavlínin dvůr – Vlastivědné muzeum: interaktivní výstava pro děti – s Muzejíčkem kolem světa.

Tasice – sklárna, Huť Jakub: cyklus víkendů s ukázkovou výrobou skla v průběhu celé turistické sezóny.

Turnov – synagoga: komentovaná prohlídka Za židovstvím v Turnově.

Úsov – zámek: výstava pohádek, podkrovní expozice Safari na Úsově.

Valdštejn – hrad: speciální dětské prohlídky s čertem (léto).

Velké Opatovice – zámek – Moravské kartografické centrum: Kartograficko – geodetické dny (září).

Vyškov – zámek – Muzeum Vyškovska: na podzim zpřístupní novou stálou expozici Pravěk a středověk Vyškovska, za pozornost stojí také výstava 100. výročí narození rodáka Karla Kachyni, věnovaná životu a dílu významného filmového režiséra. V kapli svaté Anny je do konce roku k vidění výstava Musil mnoha tváří, která připomíná tuto mimořádnou regionální osobnost, jejíž význam přesahuje hranice ČR.

Žďár n. Sázavou – zámek: rekonstrukce bývalého konventu na kulturní a kreativní centrum Vysočina (dokončení 2025).

 

Kontakt:

Mgr. P. Lukas, Objevuj památky, lukas@objevujpamatky.cz

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

Meghan se po osmi letech vrací k herectví

Vévodkyně ze Sussexu po několikaleté herecké pauze míří zpět na filmová plátna. Čtyřiačtyřicetiletá Meghan, známá především ze seriálu Suits, získala menší roli ve filmu Close Personal Friends.

EK bude jednat s Belgií o reparační půjčce pro Ukrajinu ve výši 140 miliard eur

Evropská komise se snaží zintenzivnit jednání s belgickou vládou o zajištění takzvané reparační půjčky ve výši 140 miliard eur pro Kyjev, čas se totiž krátí a Ukrajině na jaře dojdou peníze, napsal bruselský server Politico. Belgický premiér Bart De Wever se proto dnes schází s vysokými úředníky Evropské komise, kteří se ho budou snažit ujistit, že veškerá finanční a právní rizika spojená s použitím zmrazených ruských aktiv pro půjčku Ukrajině jsou vyřešena.

Letiště v belgickém Lutychu bylo uzavřeno kvůli dronům, podruhé v tomto týdnu

Letiště v belgickém Lutychu dnes dočasně přerušilo provoz kvůli zpozorovaným dronům. Je to už druhý podobný incident tento týden. Informovala o tom agentura Belga s odvoláním na společnost Skeyes, která zajišťuje v Belgii letový provoz.

USA zabily tři muže při úderu na další loď v Karibiku údajně pašující drogy

Americká armáda ve čtvrtek zabila tři muže při úderu na loď, která údajně pašovala drogy v mezinárodních vodách v Karibském moři. Na sociální síti to v noci na dnešek oznámil americký ministr obrany Pete Hegseth, který zabité označil za "narkoteroristy". Podle agentury AP jde již o sedmnáctý úder, který USA od září podnikly proti plavidlům u pobřeží Venezuely a poslední dobou také ve východní oblasti Tichého oceánu. Počet obětí podle AP čtvrtečním útokem stoupl nejméně na 69.

Policie v německém Hanau zadržela Rumuna podezřelého z pomalování aut krví

Německá policie dnes zadržela 31letého Rumuna, kterého podezřívá, že pomaloval téměř 50 aut, několik poštovních schránek a několik domů v hesenském městě Hanau lidskou krví. Na mnoha místech přitom nakreslil hákové kříže. Policie o tom informovala v tiskové zprávě.

Nancy Pelosi oznámila svůj odchod z politiky. Příští rok už kandidovat nebude

Nancy Pelosi, první a dosud jediná žena v čele Sněmovny reprezentantů USA a jedna z nejvýraznějších postav Demokratické strany, odchází do politického důchodu. Oznámila, že po téměř čtyřech desetiletích v Kongresu už nebude znovu kandidovat.

Královna deblu Siniaková slaví pátý titul světové jedničky

Kateřina Siniaková potvrdila pozici světové jedničky. Po dvou výhrách na Turnaji mistryň v Rijádu má jisté semifinále i trofej pro nejlepší deblistku sezony. WTA jí k tomu uspořádala slavnostní ceremoniál. „Tohle je pro mě úžasné. Jsem moc šťastná, že jsem to znovu dokázala,“ řekla česká hráčka.

Varování před COP30: Chudší země stále nemají dostatečný přístup k ochraně v oblasti klimatu

Do brazilského města Belém se sjíždějí světoví lídři, aby se zúčastnili klimatické konference COP30. Jedním z hlavních témat bude opět financování boje proti klimatické krizi. Problémem je zejména obtížný přístup rozvojových států k prostředkům.

Trump v nejistotě. Soudci jsou skeptičtí ohledně legitimity cel

Ve středu začal Nejvyšší soud projednávat jeden z největších právních sporů administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Soudci se snaží vyložit znění zákona z roku 1977 o mezinárodních mimořádných ekonomických pravomocích (IEEPA), použitého k uvalení rozsáhlých tarifů na celý svět, a rozhodnout o jejich legitimitě.

Letiště v německém Hannoveru muselo kvůli dronu přerušit provoz

Letiště v Hannoveru na severozápadě Německa muselo ve středu pozdě večer přerušit provoz kvůli neznámému dronu. Informovala o tom dnes agentura DPA. Letiště bylo uzavřeno tři čtvrtě hodiny, na jiných místech kvůli tomu musela přistát tři letadla.

Stažení amerických sil z Rumunska neoslabuje východní křídlo NATO, uklidňuje Rutte

Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Mark Rutte se během návštěvy Bukurešti snažil zmírnit obavy z oznámeného stažení amerických vojáků z Rumunska. Trval na tom, že Washington nadále bude bránit zájmy východního křídla aliance. Odmítl také strach z toho, že tohle rozhodnutí vysílá Moskvě „nebezpečný signál“.

V ruském Volgogradu při dronovém útoku zemřel jeden člověk, uvedl gubernátor

Jeden člověk přišel o život při dronovém útoku na jihoruský Volgograd, informoval podle telegramového kanálu Astra gubernátor Volgogradské oblasti Andrej Bočarov. Hořelo v průmyslové zóně u města, kde se nachází rafinérie státního ropného koncernu Lukoil. Cílem útoku se stala také velká tepelná elektrárna v Kostromské oblasti ležící na severovýchod od Moskvy.

Princ William předal cenu Earthshot Prize 2025. Ocenil projekty, které dávají planetě naději

Rio de Janeiro se na jeden večer proměnilo v hlavní město ekologie. Princ William zde vyhlásil pět vítězů prestižní ceny Earthshot Prize, kteří podle něj dokazují, že řešení klimatické krize je stále možné. Každý z oceněných projektů získal milion liber na rozvoj svých nápadů.

Tajfun na Filipínách připravil o život 114 lidí, prezident vyhlásil stav nouze

Počet obětí, které si vyžádalo řádění tajfunu Kalmaegi na Filipínách, vzrostl na 114, píše agentura AP s odvoláním na filipínské úřady. Dalších 127 lidí se pohřešuje, mnoho z nich v centrální provincii Cebu poničené při nedávném zemětřesení. Agentura AFP informuje o 140 obětech na životě. Filipínský prezident Ferdinand Marcos mladší kvůli této přírodní katastrofě v zemi vyhlásil stav nouze.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama