menu

21.3 C
Czech
Pondělí 20. května 2024

Saúdská Arábie uspořádala první módní přehlídku plavek

Saúdská Arábie v pátek uspořádala první módní přehlídku plavek. Podle agentury AFP šlo o nevídanou událost v zemi, kde ještě před méně než deseti lety ženy musely nosit islámský oděv abája zakrývající celé tělo.

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Putinovi pretoriáni dostanou moderní tanky

Sledujte nás na sítích

Ruská národní garda, známá také jako Rosgvardija, je vnitrostátní vojenská organizace v Ruské federaci, kterou založil v dubnu 2016 prezident Vladimir Putin. Je to jedna z největších vojenských organizací v Rusku se zhruba 340 000 vojáky. Nově dostane do své výzbroje těžkou techniku, což připomíná stav před pádem Sovětského svazu.

Reklama

Rosgvardiji tvoří několik různých bezpečnostních a vnitrostátních silových struktur, včetně vnitrostátních vojsk Ministerstva vnitra, speciálních policejních jednotek (OMON) a bezpečnostních jednotek (SOBR). Jejím hlavním úkolem je ochrana veřejného pořádku, boj proti terorismu a extremismu a ochrana státních hranic.

Od svého založení v roce 2016 se Rosgvardija stala významným nástrojem pro udržení vnitřní stability v Rusku. Kritika na ní dlouhodobě padá za případy násilí a tvrdého zacházení, zejména během masových protestů. Její vznik lze ovšem prezentovat i jako krok k centralizaci a efektivitě bezpečnostních sil v zemi.

Rosgvardiju vede přímo prezident Ruské federace, což vede k dalším otázkám ohledně její role a vlivu na ruskou politiku. Její existenci a úlohu lze také vnímat jako součást širšího trendu militarizace společnosti a politiky v Ruské federaci.

Jak informoval ruský list Kommersant, prezident Putin schválil předchozí aktivitu tří poslanců Státní dumy ze strany Jednotné Rusko, Andreje Kartapolova, Vasilije Piskareva a Alexandra Chinštejna, dát Národní gardě Ruské federace právo mít ve výzbroji těžkou vojenskou techniku. Ve stávajícím zákoně se navrhuje nahradit pojem „zbraň“ (zařízení a předměty určené ke zničení živého nebo jiného cíle) pojmem „zbraně“ (soubor zbraní a technických prostředků jejich použití).

Reklama

Šéf Rosgvardije Viktor Zolotov 27. června oznámil, že jeho oddělení bude mít brzy těžkou techniku včetně vlastních moderních tanků. O této otázce podle svých slov jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neuvedl však přibližná data, kdy by jednotky měly zbraně obdržet.

Ruský tank T-80BVM

Poté, co se tato informace provalila, se na kanálech Telegram objevily zprávy o možném převodu vybavení Wagnery skupiny do Rosgvardije. Alexander Chinštejn však tuto informaci popřel a objasnil, že vybavení pro potřeby oddělení organizace pořídí v rámci státního obranného příkazu.

Vzpomínky na Sovětský svaz

Vnitřní jednotky Ministerstva vnitra SSSR a poté Ruské federace obdržely tanky, OT, BVP a dělostřelectvo v roce 1989. Poté, během formování 100. operační divize vnitřních jednotek Ministerstva vnitra SSSR v Novočerkassku (Rostovská oblast) na základě rozpuštěné 14. tankové divize ozbrojených sil SSSR, do nové divize převedli vybavení jednoho z tankových pluků. Šlo o asi 100 tanků T-62 různých modifikací, z nichž následně v rámci 100. operační divize jednotek MV vytvořili tankový prapor.

Ministerstvo obrany zároveň předalo Ministerstvu vnitra více než 100 lehkých obojživelných tanků PT-76, na jejichž základě vznikly dva tankové prapory v rámci Vnitřních vojsk, jeden jako součást Samostatné motostřelecké divize zvláštního určení pojmenované po F. E. Dzeržinském v Balašichě u Moskvy a jeden v 8. samostatné operační brigádě v Nalčiku. Tanky T-62 100. divize a PT-76 8. brigády se pak zúčastnily první čečenské války v letech 1994 až 1996.

V roce 1998 došlo k jejich sloučení do nově vzniklého 93. mechanizovaného pluku 100. operační divize, dislokovaného v Kadamovskoje. Na začátku druhé čečenské války v roce 1999 měl 93. pluk 69 tanků T-62 a asi 50 tanků PT-76 a aktivně se účastnil bojů.

V roce 2004 lehké tanky PT-76 z výzbroje vnitřních jednotek definitivně vyřadili. V souvislosti s tím také rozpustili jejich prapory v rámci Dzeržinského ODONu a 93. mechanizovaného pluku 100. divize. Roku 2006 velení rozpustilo i 100. operační divizi a na jejím základě vytvořilo 50. samostatnou operační brigádu. Nakonec z vnitřních jednotek Ministerstva vnitra RF stáhli i tanky T-62 a převedli je pod Ministerstvo obrany. Mohly se tak stát součástí tankových jednotek 42. gardové motostřelecké divize dislokované v Čečensku.

Doba potíží

Vybavení vnitřních jednotek ministerstva vnitra tanky bylo tedy jedním z projevů „doby potíží“ přelomu 80. a 90. let. Návrat k této problematice ve vztahu k národní gardě je tak symptomatický. Z praktického hlediska je vznik a růst stavu paralelních armád s těžkými zbraněmi samozřejmě negativní. Ukazuje totiž na vážné problémy v oblasti národní bezpečnosti a vojenského rozvoje. Je zřejmé, že hlavním úkolem těchto armád a jejich těžkých zbraní je vytvářet protiváhu ostatním mocenským strukturám státu.

Pro ruské obyvatelstvo, které je hlavním cílem zájmů Rosgvardije, to zároveň nevěstí nic dobrého. Režim, který se s neúspěchy na Ukrajině a po šokujícím pochodu soukromé vojenské skupiny Wagner z Rostova na Donu až k branám Moskvy zdá být slabší než kdy dříve, reaguje jako každá podobná diktatura. Utáhne šrouby vyzbrojením věrných.

Vladimir Putin, který Rosgvardiji stvořil jako svou pretoriánskou gardu, se tak pomalu uzavírá v okruhu svých nejbližších. A my na Západě musíme sledovat, jakým směrem to v Rusku půjde dál.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Lavrov a Putin označili zemřelého prezidenta Íránu za skutečného přítele Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kondolovali Íránu k úmrtí jeho prezidenta a ministra zahraničí. Prezident Ebrahím Raísí a šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján byli podle Lavrova opravdovými, spolehlivými přáteli Ruska. Putin v kondolenčním telegramu napsal, že Raísího osobní přínos pro vztahy mezi Moskvou a Teheránem je neocenitelný.

Nový tchajwanský prezident Lai Ching-te vyzývá k míru uprostřed rostoucího napětí s Čínou

Nově inaugurovaný tchajwanský prezident Lai Ching-te ve svém prvním projevu od nástupu do funkce v pondělí 20. května vyzval k míru a dobré vůli vůči Pekingu. Prezidentova výzva přichází v době, kdy Čína nadále zvyšuje vojenský a politický tlak na samosprávný ostrov.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rodri z City vysvětluje, proč Arsenalu chybí mentalita potřebná k vítězství v Premier League

Manchester City získal čtvrtý titul v Premier League v řadě díky velkolepému vítězství nad West Hamem a upevnil si tak pozici jednoho z fotbalových velikánů pod vedením Pepa Guardioly. Záložník City Rodri přičítá tento historický úspěch jedinečné mentalitě a hladu po úspěchu, což jsou vlastnosti, které tým odlišují od jeho konkurentů, zejména Arsenalu. Navzdory silné sezóně Arsenalu Rodri poukázal na jeho mentalitu jako na důvod, proč neuspěl, a ukázal tak, jak zásadní roli hraje psychická odolnost při dosahování úspěchů v nejvyšší soutěži.

Lavrov a Putin označili zemřelého prezidenta Íránu za skutečného přítele Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kondolovali Íránu k úmrtí jeho prezidenta a ministra zahraničí. Prezident Ebrahím Raísí a šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján byli podle Lavrova opravdovými, spolehlivými přáteli Ruska. Putin v kondolenčním telegramu napsal, že Raísího osobní přínos pro vztahy mezi Moskvou a Teheránem je neocenitelný.

Čína uvalila sankce na americké zbrojovky kvůli vojenské pomoci Tchaj-wanu

Čínské ministerstvo obchodu uvalilo sankce na obrannou divizi společnosti Boeing a další dva klíčové americké zbrojní dodavatele. Důvodem je výroba zbraní pro Tchaj-wan, samozvaný demokratický ostrov. Oznámení přišlo v den slavnostní přísahy nového tchajwanského prezidenta Laj Čching-tea, který slíbil, že bude stát chránit před čínskými hrozbami.

Nový tchajwanský prezident Lai Ching-te vyzývá k míru uprostřed rostoucího napětí s Čínou

Nově inaugurovaný tchajwanský prezident Lai Ching-te ve svém prvním projevu od nástupu do funkce v pondělí 20. května vyzval k míru a dobré vůli vůči Pekingu. Prezidentova výzva přichází v době, kdy Čína nadále zvyšuje vojenský a politický tlak na samosprávný ostrov.

Íránský prezident a ministr zahraničí zemřeli, nepřežili nehodu vrtulníku

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán, potvrdila íránská státní média. Na palubě se nacházel i ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. S pátráním po havarovaném stroji pomáhali záchranáři z Ruska i Turecka.

Jessica Biel boří tabu: Svou knihou pro děti se snaží normalizovat konverzaci o menstruaci

Jessica Biel se vydává do světa dětské literatury s cílem změnit způsob, jakým se mluví o menstruaci. Její nová kniha A Kids Book About Periods se pokouší prolomit tabu a kulturní stigma spojené s periodou a podpořit otevřené a pozitivní rozhovory mezi dětmi a dospělými.

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší média po oznámení o zničení minolovky

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší dnes ukrajinská média po oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec v noci na dnešek. Námořnictvo se zdrželo podrobností, podobně i ukrajinský generální štáb, který se o zničení lodi zmínil v situačním přehledu, a ukrajinské ministerstvo obrany poblahopřálo bojovníkům, kteří se postarali o "další špatný den Černomořské flotily". Ruská strana se nevyjádřila, což však v podobných případech bývá obvyklé.
Reklama

DOPORUČUJEME

Lavrov a Putin označili zemřelého prezidenta Íránu za skutečného přítele Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kondolovali Íránu k úmrtí jeho prezidenta a ministra zahraničí. Prezident Ebrahím Raísí a šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján byli podle Lavrova opravdovými, spolehlivými přáteli Ruska. Putin v kondolenčním telegramu napsal, že Raísího osobní přínos pro vztahy mezi Moskvou a Teheránem je neocenitelný.

Nový tchajwanský prezident Lai Ching-te vyzývá k míru uprostřed rostoucího napětí s Čínou

Nově inaugurovaný tchajwanský prezident Lai Ching-te ve svém prvním projevu od nástupu do funkce v pondělí 20. května vyzval k míru a dobré vůli vůči Pekingu. Prezidentova výzva přichází v době, kdy Čína nadále zvyšuje vojenský a politický tlak na samosprávný ostrov.

Íránský prezident a ministr zahraničí zemřeli, nepřežili nehodu vrtulníku

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán, potvrdila íránská státní média. Na palubě se nacházel i ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. S pátráním po havarovaném stroji pomáhali záchranáři z Ruska i Turecka.

Jednou z verzí vyšetřování atentátu na Fica je, že útočník nebyl sám

Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica také s verzí, že střelec nejednal zcela sám. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a náměstka civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara. Dříve právě ministr vnitra hovořil o podezřelém jako o útočníkovi, který neměl při činu komplice. Gašpar na tiskové konferenci také řekl, že na Slovensku byl zadržen podezřelý, jenž v zemi chystal podobný útok, jakým byla loňská střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Íránský prezident a nejvyšší představitelé jsou po havárii vrtulníku nezvěstní

Íránský prezident Ebrahim Raisi údajně přežil havárii vrtulníku v odlehlé severní oblasti Íránu. K incidentu došlo v provincii Východní Ázerbájdžán poblíž pohraničního města Džolfa. Státní média označila událost za „tvrdé přistání“, což naznačuje, že prezident je naživu, ačkoli žádné další podrobnosti nebyly poskytnuty.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rodri z City vysvětluje, proč Arsenalu chybí mentalita potřebná k vítězství v Premier League

Manchester City získal čtvrtý titul v Premier League v řadě díky velkolepému vítězství nad West Hamem a upevnil si tak pozici jednoho z fotbalových velikánů pod vedením Pepa Guardioly. Záložník City Rodri přičítá tento historický úspěch jedinečné mentalitě a hladu po úspěchu, což jsou vlastnosti, které tým odlišují od jeho konkurentů, zejména Arsenalu. Navzdory silné sezóně Arsenalu Rodri poukázal na jeho mentalitu jako na důvod, proč neuspěl, a ukázal tak, jak zásadní roli hraje psychická odolnost při dosahování úspěchů v nejvyšší soutěži.

Lavrov a Putin označili zemřelého prezidenta Íránu za skutečného přítele Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kondolovali Íránu k úmrtí jeho prezidenta a ministra zahraničí. Prezident Ebrahím Raísí a šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján byli podle Lavrova opravdovými, spolehlivými přáteli Ruska. Putin v kondolenčním telegramu napsal, že Raísího osobní přínos pro vztahy mezi Moskvou a Teheránem je neocenitelný.

Čína uvalila sankce na americké zbrojovky kvůli vojenské pomoci Tchaj-wanu

Čínské ministerstvo obchodu uvalilo sankce na obrannou divizi společnosti Boeing a další dva klíčové americké zbrojní dodavatele. Důvodem je výroba zbraní pro Tchaj-wan, samozvaný demokratický ostrov. Oznámení přišlo v den slavnostní přísahy nového tchajwanského prezidenta Laj Čching-tea, který slíbil, že bude stát chránit před čínskými hrozbami.

Nový tchajwanský prezident Lai Ching-te vyzývá k míru uprostřed rostoucího napětí s Čínou

Nově inaugurovaný tchajwanský prezident Lai Ching-te ve svém prvním projevu od nástupu do funkce v pondělí 20. května vyzval k míru a dobré vůli vůči Pekingu. Prezidentova výzva přichází v době, kdy Čína nadále zvyšuje vojenský a politický tlak na samosprávný ostrov.

Íránský prezident a ministr zahraničí zemřeli, nepřežili nehodu vrtulníku

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán, potvrdila íránská státní média. Na palubě se nacházel i ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. S pátráním po havarovaném stroji pomáhali záchranáři z Ruska i Turecka.

Jessica Biel boří tabu: Svou knihou pro děti se snaží normalizovat konverzaci o menstruaci

Jessica Biel se vydává do světa dětské literatury s cílem změnit způsob, jakým se mluví o menstruaci. Její nová kniha A Kids Book About Periods se pokouší prolomit tabu a kulturní stigma spojené s periodou a podpořit otevřené a pozitivní rozhovory mezi dětmi a dospělými.

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší média po oznámení o zničení minolovky

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší dnes ukrajinská média po oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec v noci na dnešek. Námořnictvo se zdrželo podrobností, podobně i ukrajinský generální štáb, který se o zničení lodi zmínil v situačním přehledu, a ukrajinské ministerstvo obrany poblahopřálo bojovníkům, kteří se postarali o "další špatný den Černomořské flotily". Ruská strana se nevyjádřila, což však v podobných případech bývá obvyklé.

Manchester City se čtvrtým titulem v Premier League v řadě zapsal do historie

Manchester City se zapsal do historie jako první tým, který získal titul v Premier League čtyřikrát za sebou. Tým si v neděli vítězstvím 3:1 nad West Hamem zajistil titul pro sezónu 2023/24 a podruhé za sebou tak zmařil naděje Arsenalu.

Jednou z verzí vyšetřování atentátu na Fica je, že útočník nebyl sám

Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica také s verzí, že střelec nejednal zcela sám. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a náměstka civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara. Dříve právě ministr vnitra hovořil o podezřelém jako o útočníkovi, který neměl při činu komplice. Gašpar na tiskové konferenci také řekl, že na Slovensku byl zadržen podezřelý, jenž v zemi chystal podobný útok, jakým byla loňská střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Hudební magnát Diddy se omlouvá za „neomluvitelné“ chování při napadení v roce 2016

Hudební magnát Sean „Diddy“ Combs se veřejně omluvil za své „neomluvitelné“ chování poté, co se objevil záznam z bezpečnostních kamer z roku 2016, na kterém údajně napadl svou bývalou přítelkyni Cassie Ventura. Incident se údajně odehrál v dnes již uzavřeném hotelu InterContinental v Los Angeles, jak vyplývá ze žaloby, kterou Ventura dříve podala.
Reklama
Reklama