Nevyzpytatelné stravovací návyky mohou způsobit, že vaše tělo bude postrádat některou důležitou živinu. Proto mnoho lidí považuje multivitaminy za záložní plán nebo pojistku, aby se ujistili, že mají dostatek všech vitaminů a minerálů.
Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o multivitaminech a o tom, co výzkum říká o jejich užívání.
Co jsou multivitaminy
Multivitamin je doplněk stravy, který obsahuje kombinaci různých základních vitamínů a minerálů. Na pultech obchodů je obrovské množství multivitaminů a jsou k dispozici v různých formách, včetně kapslí, tablet, žvýkacích, gumových či tekutých skupenstvích.
It’s the age-old debate: Do multivitamins actually work? And can they help prevent dementia? This new study out of the Wake Forest University School of Medicine is trying to find out. https://t.co/ipDjGwl7bJ
— Seasons (@Seasons_Connect) October 8, 2022
Přesné živiny a množství každé živiny se liší podle značky, takže neexistuje jednoznačná odpověď na to, co je uvnitř. Některé z nich obsahují základní vitamíny a jen nízké dávky, zatímco jiné mají mnohem větší dávky jednotlivých živin.
Živiny nalezené v multivitaminech
Většina multivitaminů bude mít nějakou kombinaci následujících:
- vitamíny B (B1, B2, B3, B5, B6, B12 a folát)
- vápník
- železo
- hořčík
- vitamín A
- vitamín C
- vitamín D
- vitamín E
- vitamín K
- zinek
Mohou také obsahovat stopové prvky jako je selen, měď, mangan, molybden a chrom.
Některé multivitaminy také obsahují přidané bylinky, probiotika, antioxidanty nebo glukosamin. Jsou i takové, které jsou určeny konkrétní skupině populace, například ženám či seniorům.
Co říká výzkum
Centers for Disease Control and Prevention uvádí, že multivitaminy jsou nejběžnějším typem doplňku stravy, který používají všechny věkové skupiny. Jsou ale multivitaminy nutné? Studie ukazují, že pro zdravé dospělé, kteří jedí vyváženou a pestrou stravu, nemají mnoho přínosů.
Někteří lidé se rozhodnou užívat multivitaminy pro prevenci onemocnění, ale studie toto spojení nepodporují. Metaanalytická revizní studie zjistila nedostatečné důkazy pro podporu jakýchkoli přínosů multivitaminů, které by pomohly předcházet srdečním onemocněním nebo rakovině u zdravých dospělých s pestrou stravou. Další studie sledovala duševní fungování po dobu 12 let u lidí užívajících multivitaminy a nezjistila žádné snížení mentálního úpadku či ztráty paměti.
Kdo může mít prospěch z multivitaminů?
Multivitaminy se často doporučují lidem s rizikem nedostatku živin, včetně:
- žen těhotných či plánujících početí
- kojících matek
- lidí, kteří mají omezenou stravu, špatnou chuť k jídlu nebo mají omezený přístup k různým potravinám
- lidí se stavem, který omezuje vstřebávání živin, jako je celiakie nebo kolitida
Namísto užívání multivitaminů vám lékař může poradit, abyste užívali jednotlivé živiny, které vašemu tělu chybí. Například starší dospělí nemusí absorbovat vitamín B12. Menstruace může způsobit nadměrné ztráty železa.
Potenciální nebezpečí
I když je to technicky zbytečné, užívání základního nízkodávkového širokospektrálního multivitaminu by mělo být bezpečné pro většinu zdravých lidí. Některé multivitaminy však obsahují jednotlivé živiny v dávkách, které jsou vyšší, než je doporučeno pro zdraví. Tyto multivitaminy jsou často označovány jako vysoce účinné a mohou překročit adekvátní úroveň příjmu nebo horní tolerovatelnou úroveň příjmu pro to, co je považováno za bezpečné.
Rizika spojená s vysokými dávkami
Užívání vysokých dávek určitých živin může být škodlivé nebo toxické. Například:
- nadbytek vitaminu A během těhotenství může zvýšit riziko vrozených vad u kojenců
- příliš mnoho vitaminu D může vést k hyperkalcémii (vysoká hladina vápníku), která může způsobit zvracení, svalovou slabost, psychické poruchy a ledvinové kameny
- nadbytek vitaminu E může přispět ke vzniku hemoragických mrtvic
- příliš mnoho hořčíku může způsobit průjem, nevolnost a břišní křeče
- velmi vysoký příjem vápníku může zvýšit riziko rakoviny prostaty a srdečních onemocnění
Promluvte si s vaším lékařem, abyste zjistili, které jednotlivé vitamíny nebo minerály můžete potřebovat, nebo zda je nutný multivitamin. Před užitím jakýchkoli doplňků byste se také měli poradit s lékárníkem, abyste se ujistili, že vaše vitamíny neinterferují s léky na předpis.
Multivitaminy vs. jídlo
Zdravotníci doporučují raději přijímat živiny z potravy než se obracet na doplňky stravy. Jak již název napovídá, multivitaminy mají vyváženou stravu doplňovat, nikoli ji nahrazovat.
Pokud máte potíže s uspokojením svých potřeb vitamínů a minerálů pouze prostřednictvím jídla, multivitaminy vám mohou pomoci, ale nemohou nahradit vyváženou a pestrou stravu. Pamatujte, že jídlo poskytuje více než jen vitamíny a minerály. Potraviny také obsahují vlákninu, tekutiny a fytonutrienty, jež jsou také důležité.