Více
  18.8 C
  Czech
  Úterý, 9 srpna, 2022

  Ozdobte pomazánku čerstvou pažitkou. Dodá chuť a téměř žádné kalorie

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pažitka je skvělá bylinka, kterou seženete v téměř každém supermarketu. Na zahrádce v podstatě sama. V kuchyni má široké využití, dochutit jí můžete cokoliv.

  Pažitka (Allium schoenoprasum) je jedlým členem rodu Allium, kvetoucí rodiny rostlin, která zahrnuje česnekovou šalotku, pórek a jarní cibulku. Spodní stonky a cibulky této byliny mají jemnou, čistou, cibulovou chuť. Často se používá k ozdobení jídel, jako jsou pečené brambory nebo čerstvá vejce.

  Výhody pro zdraví Pažitka se nejčastěji používá k dochucení pokrmů. Ale někteří lidé pažitku užívají i jako přírodní lék.

  Nejběžnějším způsobem, jak lidé používají pažitku v přírodní medicíně, je léčba parazitických červů. Vědci zkoumali roli mnoha různých přírodních produktů při léčbě parazitů, včetně citronové trávy a česneku. Není však dostatek důkazů, které by podporovaly používání pažitky k léčbě parazitů.

  Někteří lidé také používají pažitku ke snížení rizika infekce, snížení objemu vody v těle nebo jako stimulant. V současné době neexistuje dostatek důkazů, které by tyto přínosy pro zdraví podpořily.

  Výživové hodnoty

  Jedna polévková lžíce čerstvé, syrové pažitky poskytuje méně než 3 kalorie, z nichž většina pochází ze sacharidů (vláknina) a bílkovin.

  Minerály v pažitce zahrnují vápník (3 mg), fosfor (1,7 mg) a draslík (8,9 mg). Ale konzumace porce pažitky výrazně nepřispěje k vašemu příjmu vitamínů.

  Mezi vitamíny v pažitce patří vitamín A (3 % doporučeného denního příjmu), vitamín C (3 %), vitamín K (8 %) a folát (1 %).

  V supermarketech můžete najít i pažitkový olej. Někteří kuchaři si ho dokonce vyrábějí doma. Mějte na paměti, že olej s příchutí pažitky obsahuje výrazně více kalorií, protože se obvykle jedná o kombinaci oleje na vaření (jako je řepkový olej) a extraktu z čerstvé pažitky.

  Výběr, příprava a skladování

  Téměř v každém obchodě s potravinami najdete čerstvou syrovou pažitku v sekci zeleniny. Obvykle je balena ve svazcích a bývá k dispozici po celý rok.

  Při výběru té nejlepší pažitky hledejte plné stonky, které jsou jasně zelené a rovnoměrně zbarvené. Vyhněte se pažitce, která vadne nebo začíná žloutnout, protože je starší a nevydrží tak dlouho.

  Když si pažitku přinesete domů, nekrájejte ji, dokud nebudete připraveni ji použít. Zabalte ji do papírové utěrky a chlaďte, dokud ji nebudete potřebovat. Měla by vydržet asi týden.

  Chcete-li pažitku použít, nasekejte ji ostrým nožem nebo ji pomocí kuchyňských nůžek nastříhejte na krátké kousky.

  Někteří lidé také kupují a používají lyofilizovanou pažitku, neboť vydrží déle. Protože je však čerstvá pažitka snadno dostupná a obecně levná, většina kuchařů dává přednost čerstvé.

  Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si pažitku vychutnat, je na pečených bramborách s dalšími přísadami, jako je máslo nebo zakysaná smetana. Pokud si hlídáte svou váhu, pažitka samotná je skvělým způsobem, jak přidat chuť, aniž byste zároveň přidali kalorie.

  Pažitka také doplní smetanový sýr, vejce, zelené saláty, majonézové saláty a dobře slouží jako ozdoba na pomazánky. Pažitku nakrájejte těsně před použitím, protože její jemná chuť rychle vyprchá.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS