menu

12.3 C
Czech
Pátek 9. května 2025

Spojené státy začaly vybírat 25procentní clo na dovoz některých autodílů

Ve Spojených státech vstoupilo v platnost 25procentní clo na dovoz některých automobilových dílů. Agentura DPA píše, že úlevu dostali výrobci, kteří provádějí konečnou montáž vozidel na americkém území, část poplatku si mohou nechat vrátit. Zavádění cel na dovoz zboží z desítek zemí světa je patrně nejviditelnější součástí hospodářské strategie amerického prezidenta Donalda Trumpa, která má podle něho přivést výrobu do USA a vyrovnat americký obchodní deficit.

Zelenskyj: Kyjev nemůže zajistit bezpečnost účastníků oslav konce války v Moskvě

Ukrajina nemůže zajistit bezpečnost politiků, kteří se 9. května v Moskvě zúčastní oslav vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Podle agentury AFP to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Západní politici do Ruska na připomínkové akce ke konci druhé světové války kvůli ruské invazi na Ukrajinu nejezdí, letos však má cestu do Moskvy naplánovanou mimo jiné slovenský premiér Robert Fico.

Smrtící vedra doprovázená vlhkem budou stále častější, v ohrožení je i Česko

Pokud bude globální oteplování pokračovat, vedra neslučitelná se životem pocítíme stále častěji a bude přibývat úmrtí na tepelný stres. Nejvíce ohroženými regiony jsou Blízký východ, Indie, Čína a střední Evropa. Městská infrastruktura není na podobné podmínky připravena. Na rozsáhlou studii upozornil list The Guardian.

Udržování optimální tělesné teploty navzdory okolním podmínkám je nezbytnou funkcí teplokrevných živočichů včetně člověka. Lidské tělo si udržuje teplotu 36 až 37 stupňů. Většina našich orgánů vyžaduje teplotu 37 stupňů.

Lidský organismus si udržuje stabilní teplotu tím, že přenáší teplo na povrch kůže, kde se odpaří potem. Při vysoké vlhkosti se ale nemůže pot dobře vypařovat. Tělesná teplota pak může vlivem horka růst.

Člověk může přežít maximálně 35 stupňů šest hodin bez chlazení. Jakmile dosáhne tato teplota 42 stupňů, začne termoregulace lidského organismu selhávat. Dochází k tepelnému stresu, jehož důsledkem může být kolaps a smrt i u mladších lidí.

V případě starších a chronicky nemocných osobo může dojít ke smrti ještě dříve. Bez studené vody, ventilátorů či klimatizace nastává smrt během několika hodin. Klimatičtí vědci se rozhodli určit, v jakých regionech k tomu již došlo a bude docházet v budoucnu.

Tým z Woodwellova centra pro výzkum klimatu v USA ve spolupráci s kolegy z britského Institutu pro změnu životního prostředí analyzoval data z tisíců meteorologických stanic po celém světě a k predikcím použil klimatické modely.

Střední Evropa se bude smažit

Podmínky neslučitelné s lidskými možnostmi přežití již podle studie publikované v časopise Science Advances nastaly v oblastech Blízkého a Středního východu, Perského zálivu, Rudého moře a severoindické nížiny.

Vědci následně nakrmili daty z meteorologických stanic klimatický model a podle několika scénářů vycházejících z nárůstu globálních teplot vytvořili předpovědi. Všechny scénáře počítají s výrazným rozšířením vlhka a nesnesitelného vedra.

V případě nárůstu globálních teplot o dva stupně by zaznamenalo takové podmínky o 25 procent více regionů jednou za deset let. V Evropě se objeví smrtící vedra v důsledku oteplení o jeden stupeň jednou za sto let asi na třech procentech stanic.

Mezi ohrožené regiony patří východní pobřeží a středozápad USA, Čína, Indie a střední Evropa, kam patří Česko, Polsko, Německo či Maďarsko. Černý scénář popisuje oteplení o 3,5 stupně, což by vedlo k nesnesitelným podmínkám na 43 procentech stanic.

K nim by docházelo nejméně jednou za deset let, píše The Guardian. I tyto smrtící teploty by zaznamenaly hlavně stanice na Balkáně a ve střední Evropě včetně Švýcarska a části Itálie. V Evropě budu tyto podmínky větší problém než na Blízkém východě.

Městská infrastruktura na ně totiž není připravena. Vědci upozorňují, že to povede k nárůstu počtu úmrtí na tepelný stres. Prevencí jsou jedině zmíněné metody chlazení včetně výsadby zeleně a stavby budov nepropouštějících teplo.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Život se nedokáže dost rychle přizpůsobit změně klimatu, ukázal výzkum na horských rostlinách

Vědci dosud předpokládali, že horské rostliny se dokážou přizpůsobit zrychlujícím se klimatickým změnám. Když teploty rostou, přesunou se do vyšších nadmořských výšek, kde je větší zima. V horách se dá překonat významný výškový rozdíl snáze než v nížinách, takže by to neměl být problém. Výzkum odborníků z několika amerických univerzit však ukázal něco jiného.

Trump oslepil USA před přírodními katastrofami, bude mít na svědomí lidské životy

Rozsáhlé škrty v rozpočtu na zvládání katastrof administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa bude USA stát lidské životy, řekla expertka na řízení krizí Samantha Montano. Odliv mozků z klíčových federálních agentur podle ní ochromí systémy včasného varování před přírodními katastrofami.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Královna Markéta II. skončila v nemocnici kvůli nachlazení

Bývalá dánská panovnice královna Markéta II., která letos v dubnu oslavila 85. narozeniny, byla ve čtvrtek hospitalizována kvůli nachlazení. Královský dvůr potvrdil, že byla přijata na pozorování do kodaňské nemocnice Rigshospitalet. Její veřejná vystoupení naplánovaná na tento týden byla zrušena.

Ve Vatikánu se koná mše za nového papeže Lva XIV., který promluvil anglicky

V Sixtinské kapli se dnes dopoledne koná mše za nového papeže Lva XIV. Obřadu se účastní jak on sám coby hlava katolické církve, tak také kardinálové, kteří ho ve čtvrtek zvolili, ukazují záběry z Vatikánu. Modlit se budou za jednotu církve, nového papeže i za vymizení nenávisti a zášti z lidských srdcí. Papež poprvé na veřejnosti po svém zvolení promluvil anglicky.

Celé Rusko podle Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině

Celé Rusko podle Vladimira Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině. Ruský prezident to dnes řekl na vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě, kde také vyjádřil vděk generaci, která před 80. lety zničila nacismus a zajistila svobodu. Ocenil i spojence, kteří tehdy pomohli k vítězství nad nacistickým Německem.

USA a Británie uzavřely obchodní dohodu. Obě strany si ji pochvalují, experti jsou skeptičtí

Spojené státy a Velká Británie ve čtvrtek dosáhly obchodní dohody, napsal na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Ta zahrnuje snížení cel na dovoz automobilů a odstranění poplatků zatěžujících ocel a hliník. Britský trh se zase více otevře americkým zemědělským produktům. Obě strany prezentují dohodu jako významný krok, její dopad je ovšem sporný.

Moskva si vojenskou přehlídkou připomněla 80. výročí konce války

Na Rudém náměstí v Moskvě se dnes uskutečnila vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jí ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, v Moskvě je také slovenský premiér Robert Fico. Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi na Ukrajině chybí.

Katastrofa na obzoru? Indie zmařila odvetné pákistánské údery, je pozorována aktivita v Arabském moři

Indické síly ve čtvrtek večer zmařily útok pákistánské armády na severu a západě země. Podle ní reaguje na odvetné akce Pákistánu indické námořnictvo, které operuje v Arabském moři. Není jasné, zda provedlo nějaké údery. Jde o další eskalaci napětí mezi oběma znepřátelenými národy.

USA a Čína míří k jednacímu stolu. Trump připouští snížení cel

Americký prezident Donald Trump vyslal signál, že by vysoká cla na čínský dovoz mohla brzy klesnout. Týden před klíčovým setkáním zástupců USA a Číny označil současnou výši 145 procent za neudržitelnou.
Reklama

DOPORUČUJEME

Život se nedokáže dost rychle přizpůsobit změně klimatu, ukázal výzkum na horských rostlinách

Vědci dosud předpokládali, že horské rostliny se dokážou přizpůsobit zrychlujícím se klimatickým změnám. Když teploty rostou, přesunou se do vyšších nadmořských výšek, kde je větší zima. V horách se dá překonat významný výškový rozdíl snáze než v nížinách, takže by to neměl být problém. Výzkum odborníků z několika amerických univerzit však ukázal něco jiného.

Trump oslepil USA před přírodními katastrofami, bude mít na svědomí lidské životy

Rozsáhlé škrty v rozpočtu na zvládání katastrof administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa bude USA stát lidské životy, řekla expertka na řízení krizí Samantha Montano. Odliv mozků z klíčových federálních agentur podle ní ochromí systémy včasného varování před přírodními katastrofami.

Vzdor vůči pokroku: Nejstarší strom světa přežil civilizace, teď čelí novému nebezpečí

Říše vzkvétaly a padaly, jazyky se rodily a byly zapomínány, ale tento strom ve zkoušce času obstál. Gran Abuelo (španělsky Pradědeček) je starý 5 400 let, ale teď ho ohrožuje lidský pokrok. Nejstarší strom světa vyrůstající v deštném pralese chilského národního parku Alerce Costero přitom není jen symbolem odolnosti přírody, ale i „klimatickou encyklopedií“.

Veřejnost je ke změnám klimatu apatická, přizpůsobuje se extrémům. Změňme způsob informování, navrhují vědci

Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot.

Tak rozsáhlé bělení korálů jsme ještě nikdy neviděli, varují vědci před katastrofou

Od začátku roku 2023 se bělení rozšířilo na více než 80 procent korálových útesů po celém světě, varuje nová zpráva amerických vědců. Bylo nejhorší v historii. Tyto ekosystémy, na nichž je závislý i člověk, se už nestíhají vzpamatovat z tepelného stresu, protože extrémní vlny veder jsou stále častější a delší.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Královna Markéta II. skončila v nemocnici kvůli nachlazení

Bývalá dánská panovnice královna Markéta II., která letos v dubnu oslavila 85. narozeniny, byla ve čtvrtek hospitalizována kvůli nachlazení. Královský dvůr potvrdil, že byla přijata na pozorování do kodaňské nemocnice Rigshospitalet. Její veřejná vystoupení naplánovaná na tento týden byla zrušena.

Ve Vatikánu se koná mše za nového papeže Lva XIV., který promluvil anglicky

V Sixtinské kapli se dnes dopoledne koná mše za nového papeže Lva XIV. Obřadu se účastní jak on sám coby hlava katolické církve, tak také kardinálové, kteří ho ve čtvrtek zvolili, ukazují záběry z Vatikánu. Modlit se budou za jednotu církve, nového papeže i za vymizení nenávisti a zášti z lidských srdcí. Papež poprvé na veřejnosti po svém zvolení promluvil anglicky.

Celé Rusko podle Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině

Celé Rusko podle Vladimira Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině. Ruský prezident to dnes řekl na vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě, kde také vyjádřil vděk generaci, která před 80. lety zničila nacismus a zajistila svobodu. Ocenil i spojence, kteří tehdy pomohli k vítězství nad nacistickým Německem.

USA a Británie uzavřely obchodní dohodu. Obě strany si ji pochvalují, experti jsou skeptičtí

Spojené státy a Velká Británie ve čtvrtek dosáhly obchodní dohody, napsal na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Ta zahrnuje snížení cel na dovoz automobilů a odstranění poplatků zatěžujících ocel a hliník. Britský trh se zase více otevře americkým zemědělským produktům. Obě strany prezentují dohodu jako významný krok, její dopad je ovšem sporný.

Moskva si vojenskou přehlídkou připomněla 80. výročí konce války

Na Rudém náměstí v Moskvě se dnes uskutečnila vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jí ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, v Moskvě je také slovenský premiér Robert Fico. Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi na Ukrajině chybí.

Katastrofa na obzoru? Indie zmařila odvetné pákistánské údery, je pozorována aktivita v Arabském moři

Indické síly ve čtvrtek večer zmařily útok pákistánské armády na severu a západě země. Podle ní reaguje na odvetné akce Pákistánu indické námořnictvo, které operuje v Arabském moři. Není jasné, zda provedlo nějaké údery. Jde o další eskalaci napětí mezi oběma znepřátelenými národy.

USA a Čína míří k jednacímu stolu. Trump připouští snížení cel

Americký prezident Donald Trump vyslal signál, že by vysoká cla na čínský dovoz mohla brzy klesnout. Týden před klíčovým setkáním zástupců USA a Číny označil současnou výši 145 procent za neudržitelnou.

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV.

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás