menu

7.3 C
Czech
Sobota 22. března 2025

Bruselská konference poskytne Sýrii pomoc ve výši 5,8 miliardy eur

Mezinárodní společenství přislíbilo na dárcovské bruselské konferenci Sýrii pomoc ve výši 5,8 miliardy eur (145 miliard korun). Celkem 2,5 miliardy eur poskytne Evropská unie (EU). Spojené státy žádnou konkrétní částku neoznámily, ale upozornily členské státy, že ponesou větší zátěž než v minulosti. Ty přitom plně nahradit USA nemohou, protože musí dávat více finančních prostředků na obranu.

Mír podle Putina? Souhlasil, že nebude útočit na energetiku a infrastrukturu. Pak udeřil drony

Svět v úterý se zatajeným dechem prožíval telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten nakonec skončil dohodou o 30denním zastavení útoků na energetickou infrastrukturu a shodou na důležitosti normalizovat americko-ruské vztahy. O pár hodin později udeřily na několika místech Ukrajiny drony.

Agresivita, horší soustředění, stres aneb dopady vedra na duševní zdraví

Přímé sluneční záření, dehydratace, úpal… Fyzické dopady vlny veder na lidské tělo jsou dobře známé. O vlivu vysokých teplot na duševní zdraví se ale mluví o poznání méně. Vědci varují, že i tato rizika bychom měli brát vážně. Zejména proto, že s klimatickými změnami budou vlny veder stále častější. Extrémní horko způsobuje u lidí větší agresivitu, snižuje schopnost soustředit se nebo vyvolává obavy, napsal zpravodajský web stanice BFM TV.

NÁRŮST AGRESIVITY

Nejviditelnějším příznakem našich přehřátých mozků je bezpochyby nárůst agresivity. Je to jev, který pozoruje mnoho profesionálů přicházejících do styku s veřejností, například policisté a zdravotníci.

„Po prvních 48 hodinách horkého počasí pozorujeme nárůst agrese, který může přerůst až ve fyzické násilí,“ uvedl vědec a psychiatr v nemocnici v Marseille Guillaume Fond. „Naštěstí se to netýká celé populace. Ale lidé, kteří mají sklony k agresi, v teplých dnech snáze přejdou od slov k činům,“ dodává Fond.

Míra agresivity je jen těžko měřitelná, vědci přesto potvrdili vyšší počet násilných trestných činů v horkých dnech. Tento závěr potvrzují například studie z Finska, Spojených států nebo Jihoafrické republiky.

Analýza zveřejněná v odborném časopise Science a shrnující více než 60 studií na toto téma dospěla k závěru, že počet lidských konfliktů všeho druhu roste v případě vysokých teplot i při jiných významných klimatických výkyvech.

MÉNĚ SOUSTŘEDĚNÍ STUDENTI

Teplo nás také rozptyluje od soustředění se, zhoršuje naši paměť a obecně naši schopnost zpracovávat informace. Nejlépe je to poznat na studentech a jejich učení se.

Vědci analyzovali výsledky milionů studentů v testech PSAT, které předcházejí přijímacím zkouškám na vysoké školy v USA. „Bez klimatizace, pokud je ve školním roce o jeden stupeň Fahrenheita víc (zhruba 0,5 stupně Celsia), schopnost učit se klesá o jedno procento,“ shrnuli vědci závěry svého bádání v analýze zveřejněné v roce 2020 v časopise American Economic Journal.

Horko dopadá i na nejmenší děti. „Vlny veder ovlivňují schopnost dětí soustředit se a učit se, což ohrožuje jejich vzdělávání,“ varovala loni v červenci zpráva UNICEF.

KORTIZOL, HORMON STRESU

Vliv horka na naši mysl lze vysvětlit několika způsoby, jedním z nich je chemie. „Mozek je stejně jako celé lidské tělo z 80 procent tvořen vodou a trpí horkem,“ vysvětluje Jérôme Palazzolo, psychiatr a výzkumný pracovník na univerzitě v Nice. „V reakci na snížení zavodnění mozku tělo aktivuje adaptační mechanismus, jehož výsledkem je zvýšená sekrece kortizolu a adrenalinu, hormonů, které nás uvádějí do stavu extrémní ostražitosti. To u některých lidí vede ke stresu nebo dokonce k úzkosti,“ vysvětluje Palazzolo.

Horko ovlivňuje náš spánek, a tak nepřímo dopadá i na naši mysl. „Horko brání v kvalitním spánku. Budí nás a narušuje naše spánkové cykly (lehký, hluboký, REM…). A už dlouho víme, že spánek ovlivňuje náš duševní stav,“ uvádí Palazzolo.

„Nejde ani tak o vedra, jako o noční teploty,“ zdůrazňuje Fond. „Pokud je (teplota) příliš vysoká, zhoršuje to naši schopnost regenerace,“ dodává.

EKOLOGICKÁ ÚZKOST

K těmto fyzickým reakcím na vedro se v poslední době přidal další fenomén: ekologická úzkost. Tento termín, který se poprvé objevil kolem roku 2020, je definován jako utrpení a úzkost pociťované v souvislosti se změnou klimatu a kvůli ničení biologické rozmanitosti člověkem.

„Ekoúzkost vzniká v důsledku prudkého uvědomění si klimatické situace v kombinaci se silným pocitem bezmoci,“ popisuje psychiatr Fond, který zdůrazňuje, že se „v žádném případě nejedná o psychickou poruchu“. „Ve skutečnosti jde spíše o zdravou reakci,“ zdůrazňuje tento člen výzkumné komise pro zdraví a klima při nemocnici v Marseille.

Pro lidi, kteří trpí ekologickou úzkostí, nejsou horka synonymem prázdnin a odpočinku. S množícími se vlnami veder a každoročním překonáváním rekordů je pro ně těžké nemyslet na globální oteplování.

„Není to důvod ke konzultaci, ale je to něco, o čem hodně mladých pacientů mluví,“ říká Fond.

Všechny tyto faktory dohromady pak vytvářejí léto, které pro některé lidi opravdu není jednoduché. Někteří psychiatři, jako například Američanka Cynthia Rosenthalová, jdou tak daleko, že hovoří o sezonní depresi. Vedle zimních depresí by se tak teď stále častěji mohly objevovat i deprese letní.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Pravidelné darování krve může prospět zdraví i snížit riziko leukémie

Darování krve je často vnímáno jako čistě altruistický čin, který pomáhá zachraňovat životy druhých. Nové vědecké studie však naznačují, že může mít pozitivní účinky i na samotné dárce. Podle nejnovějšího výzkumu by pravidelné darování krve mohlo pomáhat nejen s obnovou krevních buněk, ale dokonce i snižovat riziko vzniku leukémie.

Důležitá a přesto tak opomíjená. Máte dostatek vlákniny?

Vláknina. Většina z nás o ní slyšela, ale ruku na srdce – kolik z nás doopravdy ví, proč je tak důležitá? Navíc se o ní mluví jako o něčem nudném a málo atraktivním, což může být důvod, proč ji většina lidí přehlíží. Přitom právě tento "zapomenutý" nutrient může doslova změnit naše zdraví.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael po měsících příměří čelil přeshraničnímu útoku z Libanonu, reagoval údery

Izraelská protivzdušná obrana dnes ráno sestřelila na severu země tři rakety odpálené z území Libanonu, armáda krátce nato odpověděla dělostřeleckou palbou a leteckými údery v jižním Libanonu. Podle izraelských médií jde o první takový přeshraniční útok od vyhlášení příměří mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh na konci loňského listopadu. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, oběti nejsou hlášeny. Informují o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na vyjádření armády a libanonská státní média.

Sudánská armáda ovládla centrální banku i prezidentský palác

Sudánská armáda zaznamenala výrazné úspěchy v pokračujícím konfliktu s polovojenskými jednotkami RSF. V hlavním městě převzala kontrolu nad centrální bankou a den předtím obsadila prezidentský palác. Boje trvají už téměř dva roky a hrozí, že rozdělí zemi na dvě části.

Po chaosu způsobeném výpadkem proudu obnovilo letiště Heathrow provoz

Londýnské letiště Heathrow v sobotu obnovilo plný provoz. O den dříve požár vyřadil z provozu dodávky elektřiny a uzavřel nejrušnější evropské letiště, což způsobilo celosvětový cestovní chaos.

Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki začala chrlit popel, narušila lety

Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki za poslední den třikrát vybuchla a vyvrhla sloup popela vysoký osm kilometrů. Informovala o tom zahraniční média. Aerolinky musely zrušit několik mezinárodních letů, další spoje měly zpoždění. Evakuovány byly podle agentury AFP tisíce lidí.

Kdo bude s Íránem jednat ve zlém, dostane facku, řekl vůdce Chameneí

Výhrůžkami vůči Íránu Spojené státy ničeho nedosáhnou, řekl dnes íránský duchovní vůdce Alí Chameneí. Zároveň varoval, že na případný vojenský útok Írán tvrdě odpoví, píše agentura AFP. Americký prezident Donald Trump tento měsíc zaslal Chameneímu dopis vyzývající k uzavření nové jaderné dohody. Dopis byl podle Íránu spíše výhrůžkou a odpověď na něj teprve připravuje. Moskva mezitím dala najevo, že uznává íránské právo na mírové využití jaderné energie

Potřebujeme více času. Evropská komise odkládá odvetná cla vůči USA

Evropská komise (EK) odložila do poloviny dubna zavedení odvetných cel naplánovaných k uvalení na americký dovoz. Chce tak získat čas na jednání s USA i mezi členskými státy Evropské unie (EU) a pochopit dopad recipročních cel. Očekává se, že americký prezident Donald Trump je oznámí 2. dubna.

Súdánská armáda dobyla prezidentský palác v Chartúmu

Súdánská armáda dnes dobyla prezidentský palác v Chartúmu, který byl poslední významnou baštou polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF) v hlavním městě, píše agentura AP. Téměř dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF mezinárodní organizace označují za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.
Reklama

DOPORUČUJEME

Pravidelné darování krve může prospět zdraví i snížit riziko leukémie

Darování krve je často vnímáno jako čistě altruistický čin, který pomáhá zachraňovat životy druhých. Nové vědecké studie však naznačují, že může mít pozitivní účinky i na samotné dárce. Podle nejnovějšího výzkumu by pravidelné darování krve mohlo pomáhat nejen s obnovou krevních buněk, ale dokonce i snižovat riziko vzniku leukémie.

Důležitá a přesto tak opomíjená. Máte dostatek vlákniny?

Vláknina. Většina z nás o ní slyšela, ale ruku na srdce – kolik z nás doopravdy ví, proč je tak důležitá? Navíc se o ní mluví jako o něčem nudném a málo atraktivním, což může být důvod, proč ji většina lidí přehlíží. Přitom právě tento "zapomenutý" nutrient může doslova změnit naše zdraví.

Kdy je nejvhodnější doba k pití kávy? Výsledky vás možná překvapí

Spousta z nás si neumí představit ráno bez šálku kávy, ale zásadní roli může hrát i čas její konzumace. Některé studie ukazují, že vhodně zvolený čas na pití kávy může dodat energii a dokonce snížit riziko předčasného úmrtí.

Používáte správně zvlhčovač vzduchu? Pomocník, který prospívá vašemu zdraví i pokožce

Zima je náročným obdobím nejen pro naši pleť, ale i dýchací cesty. Vinnou mrazu máme problém se suchou a popraskanou kůží a díky vytápění se zase doma potýkáme se suchým vzduchem. V takové chvíli nám může zvlhčovač vzduchu výrazně zpříjemnit život. Umíte s ním ale správně zacházet? Pojďme se podívat jak na to.

Chodíte doma naboso? Podívejte se na benefity i rizika

Chůze naboso po bytě nebo domě může být příjemným uvolněním po dlouhém dni. Nohy si odpočinou od obuvi, pokožka může dýchat a člověk má pocit větší volnosti. Odborníci ale upozorňují, že chodit doma naboso není vhodnou variantou pro každého, a vyplatí se zvážit, jak váš pohybový aparát i pokožka na bosou chůzi reagují.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael po měsících příměří čelil přeshraničnímu útoku z Libanonu, reagoval údery

Izraelská protivzdušná obrana dnes ráno sestřelila na severu země tři rakety odpálené z území Libanonu, armáda krátce nato odpověděla dělostřeleckou palbou a leteckými údery v jižním Libanonu. Podle izraelských médií jde o první takový přeshraniční útok od vyhlášení příměří mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh na konci loňského listopadu. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, oběti nejsou hlášeny. Informují o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na vyjádření armády a libanonská státní média.

Sudánská armáda ovládla centrální banku i prezidentský palác

Sudánská armáda zaznamenala výrazné úspěchy v pokračujícím konfliktu s polovojenskými jednotkami RSF. V hlavním městě převzala kontrolu nad centrální bankou a den předtím obsadila prezidentský palác. Boje trvají už téměř dva roky a hrozí, že rozdělí zemi na dvě části.

Po chaosu způsobeném výpadkem proudu obnovilo letiště Heathrow provoz

Londýnské letiště Heathrow v sobotu obnovilo plný provoz. O den dříve požár vyřadil z provozu dodávky elektřiny a uzavřel nejrušnější evropské letiště, což způsobilo celosvětový cestovní chaos.

Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki začala chrlit popel, narušila lety

Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki za poslední den třikrát vybuchla a vyvrhla sloup popela vysoký osm kilometrů. Informovala o tom zahraniční média. Aerolinky musely zrušit několik mezinárodních letů, další spoje měly zpoždění. Evakuovány byly podle agentury AFP tisíce lidí.

Svět se topí stále hlouběji do klimatické krize, loni dosáhl dalšího temného milníku

Podle Světové meteorologické organizace (WMO) nebyl rok 2024 jen nejteplejším v historii, dosáhl i rekordu co do počtu bezprecedentních přírodních katastrof. Zpráva varuje, že vstupujeme do temné fáze změny klimatu a že dopady budou ještě horší, protože emise skleníkových plynů nezastavitelně rostou. Pocítí je miliony lidí po celém světě.

Kdo bude s Íránem jednat ve zlém, dostane facku, řekl vůdce Chameneí

Výhrůžkami vůči Íránu Spojené státy ničeho nedosáhnou, řekl dnes íránský duchovní vůdce Alí Chameneí. Zároveň varoval, že na případný vojenský útok Írán tvrdě odpoví, píše agentura AFP. Americký prezident Donald Trump tento měsíc zaslal Chameneímu dopis vyzývající k uzavření nové jaderné dohody. Dopis byl podle Íránu spíše výhrůžkou a odpověď na něj teprve připravuje. Moskva mezitím dala najevo, že uznává íránské právo na mírové využití jaderné energie

Potřebujeme více času. Evropská komise odkládá odvetná cla vůči USA

Evropská komise (EK) odložila do poloviny dubna zavedení odvetných cel naplánovaných k uvalení na americký dovoz. Chce tak získat čas na jednání s USA i mezi členskými státy Evropské unie (EU) a pochopit dopad recipročních cel. Očekává se, že americký prezident Donald Trump je oznámí 2. dubna.

Súdánská armáda dobyla prezidentský palác v Chartúmu

Súdánská armáda dnes dobyla prezidentský palác v Chartúmu, který byl poslední významnou baštou polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF) v hlavním městě, píše agentura AP. Téměř dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF mezinárodní organizace označují za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Byl příliš měkký. Izraelská vláda odvolala šéfa kontrarozvědky Šin Bet

Vláda izraelského premiéra Benjamina Netanjahua jednomyslně schválila odvolání šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara. Netanjahu ho označil za příliš „měkkého“ a prohlásil, že v něj ztratil důvěru. Viní ho z útoku teroristického palestinského hnutí Hamás ze 7. října 2023. Jeho odvolání zdvihlo vlnu kritiky, v Izraeli se protestovalo.

Slintavka a kulhavka potvrzena na jihu Slovenska. Česko zavedlo kontroly

Po více než padesáti letech se na Slovensku znovu objevila slintavka a kulhavka. Nákaza byla potvrzena ve třech chovech skotu v okresech Dunajská Streda a Komárno, tedy v regionech poblíž maďarských hranic, kde se choroba objevila už začátkem března.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás