Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Kam se vypravit za přírodou v roce 2022

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  National Geographic každoročně vybírá ta nejlepší místa k prozkoumání pro nadcházející cestovatelskou sezónu. Podívejte se na jejich doporučení.

  Jste připraveni znovu cestovat? Redaktoři National Geographic vybrali 25 nejzajímavějších destinací planety pro rok 2022. Rozdělili je do pěti kategorií: příroda, dobrodružství, udržitelnost, kultura a historie, rodinné. Letošní seznam oslavuje řadu památek světového dědictví na počest UNESCO, které pomáhá už 50 let chránit kulturní a přírodní poklady.

  Nejlepší místa, kde si užijete přírodu

  Jezero Bajkal, Rusko

  Pomozte zachránit přírodní zázrak. Bajkal je tak rozlehlý a hluboký, že mu mnoho místních říká moře. Masivní jezero, které pokrývá asi 31 722 km čtverečních a má průměrnou hloubku 744 m, je přírodním zázrakem. Je také ve vážných potížích. Navzdory tomu, že bylo v roce 1996 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, jezero Bajkal trpí trvalým znečištěním.

  Návštěvníci mohou pomoci ochránit jezero a jeho rozmanitou krajinu včetně tundry, stepi, boreálních lesů a panenských pláží tím, že se dobrovolně přihlásí ke Great Baikal Trail Association, neziskové ekologické skupině vytvářející pěší stezku kolem jezera. „Dobrovolnictví pomáhá chránit přírodu jezera Bajkal rozvojem infrastruktury pro ekoturistiku,“ říká prezidentka sdružení Elena Chubakova.

  Putování po stezce je skvělý způsob, jak spatřit některé z 1 200 rostlinných a živočišných druhů jezera Bajkal, které se nenacházejí nikde jinde na Zemi. Je mezi nimi například něrpa, jediný výhradně sladkovodní tuleň na světě.

  Namibie

  Objevte další skvělé safari. Namibie evokuje obrazy pouští, obrovských dun a vyprahlých hor. Ale Caprivi Strip, úzký prst země, který vyčnívá směrem na východ na extrémním severu, je zelené území bohaté na divokou zvěř. Přítomnost řek Okavango, Kwando, Chobe a Zambezi vytváří ideální prostředí pro četné živočišné druhy.

  Během druhé poloviny 20. století byla oblast dějištěm intenzivní vojenské činnosti. Byl to odlehlý a těžko přístupný koridor pro různé ozbrojené skupiny. Poté, co Namibie v roce 1990 získala nezávislost, mír i divoká zvěř se postupně vrátily.

  Ve východní části regionu je tajným klenotem národní park Nkasa Rupara. Strážná stanice a ubytování, které bylo otevřeno v posledních letech, ho učinily dostupnější pro cestovní ruch, ale stále je zřídka navštěvován. Nkasa Rupara, obklopený systémem řeky Kwando-Linyanti na jihu a bažinami a lagunami na severu, je největším chráněným mokřadem Namibie. Je popisován jako „mini Okavango“, protože jeho záplavové vody odrážejí slavnější deltu řeky, nacházející se na území Botswany. Park je domovem největší populace buvolů v Namibii. Mezi predátory patří lvi, leopardi a hyeny, zatímco v řece se to hemží krokodýly a hrochy.

  Mahango Game Park na západě zahrnuje mokřady a mopanové lesy. Zde se potulují velká stáda slonů, hrochů, krokodýlů a téměř všech druhů antilop v Namibii, včetně nepolapitelné polovodní sitatungy.

  Victoria, Austrálie

  Vyrazte po Great Ocean Road. Zelené výhonky regenerace se objevují po celé Austrálii, kde lesní požáry v letech 2019–2020 spálily přibližně 186 tisíc čtverečních kilometrů země. Katastrofy si vyžádaly smrt téměř tří desítek lidí a více než miliardy zvířat.

  Wildlife Wonders v regionu Victoria’s Otways hraje svou vlastní roli v těchto snahách o oživení. Je to nová přírodní rezervace zastrčená u Great Ocean Road, uprostřed bujných prastarých lesů a vodopádů. Je duchovním dítětem Briana Masseyho, krajinářského designéra filmu Hobit. Massey spolu s botaniky, vědci, zoology a specialisty na životní prostředí vytvořil klikatou dřevěnou cestu, která se vine útočištěm a plynule zapadá do krajiny.

  Návštěvníci se mohou vydat na 75minutové komentované prohlídky, procházet se houštinami eukalyptů a obdivovat koaly, klokany a bandikuty, pro které je nyní toto místo domovem. Během zastávky ve výzkumné základně se hosté mohou dozvědět více o tom, jak lokalita poskytuje bezpečný prostor pro původní druhy jako je potoroo s dlouhým nosem, vačnatec, který se často stává obětí invazních predátorů.

  Všechny zisky z Wildlife Wonders jdou do Conservation Ecology Center, které pomáhá financovat několik životně důležitých ochranářských projektů v Otways, včetně jednoho, jež studuje pohyb potoroos před plánovanými lesními požáry, během nich a po nich.

  Belize

  Seznamte se s divokou tropickou zvěří. Závod o zachování jednoho z největších zbývajících tropických deštných pralesů v Americe dostal nedávno velkou podporu. V dubnu 2021 zakoupila koalice ochranářských partnerů vedená organizací Nature Conservancy 236 000 akrů tropického pralesa na severozápadě Belize, aby vytvořila Belize Maya Forest Reserve.

  Spolu se záchranou některých biologicky nejrozmanitějších lesů na světě uzavírá tato chráněná oblast obrovskou mezeru v životně důležitém koridoru pro divokou zvěř, který vede z jihovýchodu Mexika přes Guatemalu a do Belize.

  Spolu se sousední oblastí ochrany přírody Rio Bravo (RBCMA) chrání téměř desetinu rozlohy Belize. Spojuje základní stanoviště pro úžasnou škálu endemických a ohrožených divokých zvířat. Patří mezi ně tapír, národní zvíře Belize, černí vřešťani, více než 400 druhů ptáků a některé z největších přežívajících populací jaguárů ve Střední Americe. Aktivity ekoturistiky jsou prozatím založeny v zavedenější RBCMA, která má dvě rustikální chaty a nabízí expedice s průvodcem.

  Severní Minnesota

  Zhasněte světla. Nad severní Minnesotou oslňují tisíce a tisíce hvězd. Tato odlehlá oblast sousedící s kanadskou provincií Ontario má malé nebo žádné světelné znečištění a obyvatelé jsou odhodláni to tak zachovat i nadále. Iniciativa Heart of the Continent Dark Sky je probíhající přeshraniční úsilí o vytvoření jedné z největších destinací pro temnou oblohu na planetě. Dvě z jeho největších oblastí jsou v Minnesotě.

  Jedná se o Boundary Waters Canoe Area Wilderness, největší mezinárodní rezervaci tmavé oblohy na světě s rozlohou více než milion akrů a sousední národní park Voyageurs, první mezinárodní park tmavé oblohy ve státě.

  Obě divoká místa získala certifikaci tmavé oblohy v roce 2020 a Quetico Provincial Park v Ontariu, který s nimi sousedí, získal počátkem roku 2021 status mezinárodního parku tmavé oblohy.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ďáblův most v Německu

  Ďáblův most v Německu. Dokonalý odraz na vodní hladině

  Klenutý most, zastrčený v bujných zahradách saského Kromlau, přitahuje turisty i profesionální fotografy. Žasnou nad dokonalým kruhem, který vytváří odraz kamenného oblouku ve vodě.
  Jet lag

  Může mít jet lag dlouhodobé následky?

  Jet lag je obvykle krátkodobý problém, který zmizí, jakmile se cirkadiánní rytmus těla přizpůsobí místnímu času. Pro lidi, jako jsou piloti, letušky a obchodní cestující, kteří často létají na dlouhé vzdálenosti, se může pásmová nemoc stát chronickým problémem.
  jet lag pásmová nemoc

  Pásmová nemoc a její příznaky

  Cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti je pro mnohé nepohodlné. Vzhledem k logistice odbavení, stresu z bezpečnostních kontrol a hodinám stráveným v omezeném prostoru mnoho lidí považuje dlouhé cesty letadlem za náročné.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 2

  Rádi cestujete, ale také vás zajímá dopad cestovního ruchu na přírodu, životní prostředí, místní ekonomiku a obyvatele? Přečtěte si, jak cestovat udržitelně.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 1

  Maroko v severní Africe nabízí návštěvníkům nepřeberné množství památek a zážitků. Vzhledem k tomu, že do země cestuje stále více lidí, mnozí zvažují způsoby, jak učinit své cesty udržitelnějšími.
  Jídlo Vietnam

  Průvodce Vietnamem pro milovníky jídla

  Některé země mají skvělé jídlo, některé mají fascinující historii a jiné jsou k neuvěření krásné. Vietnam má všechny tyto benefity. Se svou koloniální minulostí a řadou etnických menšin je Vietnam víc než jen pho. Je to celá řada chutí, kombinací chutí a zážitků z jídla, které čekají na objevení.
  Reklama
  Reklama
  Reklama