ZprávyBritská zdravotní sestra dostala za vraždu sedmi novorozenců doživotí

Britská zdravotní sestra dostala za vraždu sedmi novorozenců doživotí

Soud v britském Manchesteru uložil doživotní trest bez nároku na předčasné propuštění bývalé zdravotní sestře Lucy Letbyové odsouzené za vraždu sedmi novorozenců a pokus o vraždu dalších šesti. Agentury o 33leté odsouzené hovoří jako o „nejhorší vražedkyni dětí“ v moderní historii Británie. Přenos ze soudní síně vysílala stanice Sky News.

Odsouzená v červnu 2015 a v následujících 13 měsících „promyšleně, vypočítavě a lstivě“ v nemocnici v anglickém Chesteru vraždila a pokoušela se vraždit novorozeňata, která jí byla svěřena do péče, uvedl dnes soudce James Goss. V případě Letbyové neshledal žádné polehčující okolnosti. Bývalá sestra podle Gosse neprojevila zármutek ani lítost nad svými činy. Soudce dodal, že „není na něm dělat závěry“ ohledně motivů bývalé sestry, „jelikož ty znáte jen vy sama“.

K Letbyové při vynášení rozsudku soudce hovořil nepřímo, jelikož odsouzená se rozhodla zůstat ve své cele a na slyšení se nedostavila. Rozsudku dnes předcházelo slyšení s rodiči a dalšími pozůstalými po zavražděných dětech. V soudní síni se v zájmu zachování anonymity rodin o miminkách hovořilo jako o „novorozencích“ s písmeny od A do Q.

„Doufáme, že budete žít velmi dlouhý život a každý jeho den protrpíte za to, co jste spáchala“, „má rodina už na vás nikdy nepomyslí, odedneška jste pro nás ničím“, „navždy si budu pamatovat, jak mne pohltily pocity, když jsem poprvé své dítě sevřela v náručí“ – to jsou některá z prohlášení, jež pozůstalí dnes Letbyové u soudu adresovali, píše stanice BBC. Odsouzená na příkaz soudce Gosse dostane ve vězení jejich přepisy. Britský premiér Rishi Sunak dnes Letbyovou v rozhovoru se Sky News označil za „zbabělou“, když se rozhodla na slyšení s oběťmi nepřijít.

Letbyová podle zjištění vyšetřovatelů děti trávila různými způsoby, často při nočních směnách. Některým vpichovala vzduch do krevního oběhu, jiným inzulin, dalším podávala mléko a někdy úmrtí předcházelo více pokusů o otravu. Žena veškerá obvinění odmítala a úmrtí miminek připisovala špatné hygieně a nedostatku pracovníků v nemocnici.

„Není pochyb o tom, že jste inteligentní, pečlivá a pracovitá zdravotní sestra. Tyto vlastnosti vám umožnily opakovaně ubližovat nevinným miminkům, aniž byste vzbudila podezření ostatního personálu, alespoň na nějaký čas,“ poznamenal soudce Goss a dodal, že Letbyová záměrně využívala nepřítomnosti kolegů a falšovala dokumenty tak, aby to působilo, že mrtvá miminka měla zdravotní problémy, které zapříčinily jejich smrt. Členové poroty, někteří dnes viditelně rozrušení, si v průběhu deset měsíců dlouhého procesu vyslechli, že Letbyová v několika případech asistovala při resuscitaci novorozeňat, která sama trávila.

Jedním z klíčových důkazů proti Letbyové byl ručně psaný vzkaz, jenž u ní policie našla při zatýkání v roce 2018. Stálo na něm: „Schválně jsem je zabila, protože nejsem dost dobrá, abych o ně pečovala“. Zdravotní sestra se v něm také označila za „strašlivého“ a „zlého“ člověka, uvádí agentura Reuters.

Trest doživotního odnětí svobody bez nároku na předčasné propuštění je v britském trestním právu nejvážnějším postihem, připomíná BBC. Letbyová je podle deníku The Guardian třetí žijící ženou v Británii, která jej dostala. Druhými dvěma jsou 69letá Rose Westová, která mučila a zavraždila nejméně devět mladých žen v 70. a 80. letech minulého století, a 41letá Joanna Dennehyová, která v roce 2013 postupně ubodala tři muže a jejich těla nechala ležet v příkopu u silnice.

Doporučujeme

Útočník na Židy v Londýně byl evidován v protiteroristickém programu, potvrdila policie

Muž podezřelý z antisemitského teroristického útoku v severním Londýně byl již dříve evidován v britském protiteroristickém programu Prevent. Potvrdila to britská policie.

Letadlová loď USS Gerald R. Ford opustí Blízký východ, vydá se zpět do USA

Americká letadlová loď USS Gerald R. Ford v příštích dnech vypluje z Blízkého východu a vydá se zpět do Spojených států. Sníží se tím vojenská přítomnost Američanů v regionu v době války s Íránem. S odvoláním na americké představitele to napsal deník The Washington Post (WP). Návrat je očekávanou úlevou pro zhruba 4500 námořníků, kteří na lodi strávili deset měsíců. Plavidlo se na moři potýkalo s řadou problémů a nutně potřebuje opravit.

Ukrajina požádá USA o podrobnosti ohledně ruského návrhu příměří

Ukrajina požádá tým amerického prezidenta Donalda Trumpa o vyjasnění podrobností ohledně ruského návrhu krátkodobého příměří. V příspěvku na síti X to dnes napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po telefonátech mezi americkým a ruským prezidentem zůstává mnoho otázek nezodpovězených, řekla dnes podle agentury Reuters šéfka diplomacie EU Kaja Kallas.

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, podle něhož rozhodnutí padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu.

Fed nechal sazby beze změny. Je nejrozpolcenější od roku 1992

Americký Federální rezervní systém (Fed) je nejrozpolcenější od roku 1992. Rada guvernérů většinově hlasovala pro ponechání sazeb beze změny, čtyři její členové ale z různých důvodů hlasovali proti. Zatímco trh práce zůstává stabilní, obavy vzbuzuje rostoucí inflace kvůli válce v Íránu.

Svoboda médií ve světě je nejnižší za 25 let, uvedli Reportéři bez hranic

Svoboda médií ve světě je nejnižší za posledních 25 let, uvedla dnes v pravidelné zprávě mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Ve více než polovině ze 180 sledovaných zemí je podle ní situace médií obtížná nebo velmi vážná, zejména vlivem rozšiřování restriktivních zákonů. Česko si v žebříčku proti loňsku o jedno místo pohoršilo na 11. příčku.

Ruské drony zasáhly v noci na dnešek ukrajinskou Oděsu, zranily 18 lidí

Nejméně 18 zraněných si v noci na dnešek vyžádal útok ruských dronů na jihoukrajinské město Oděsa. Útok poškodil obytné budovy, informovala agentura Reuters s odvoláním na oficiální činitele. Byl to druhý ruský útok na Oděsu za tento týden.

Republikáni překreslují volební mapy. Ve hře jsou výsledky voleb

Republikáni se usilovně snaží překreslit mapy volebních obvodů ve svůj prospěch. Floridští zákonodárci schválili nový plán volebních obvodů pro nadcházející volby do Kongresu, které se uskuteční letos v listopadu, a Nejvyšší soud zrušil v Louisianě klíčové ustanovení zákona o volebních právech.

Izrael u Řecka zasáhl proti flotile plující do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než 20 lodí zadržely asi 175 lidí, které nyní odvážejí do Izraele. S odvoláním na vyjádření izraelského ministerstva zahraničí to píše agentura AFP.

Indické svátky sklizně čelí tlaku klimatu

Jaro v Indii tradičně hýří barvami, hudbou a tancem. Vesnice ožívají slavnostmi spojenými se sklizní. Letos se ale do radosti míchá nejistota. Počasí se mění a zemědělci to cítí na vlastní kůži.

Cena ropy vyskočila nejvýš od roku 2022

Cena ropy prudce roste a světové trhy začínají naplno počítat s tím, že konflikt kolem Íránu jen tak neskončí. Severomořská ropa Brent se dostala nad 122 dolarů za barel, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2022. Důvodem je patová situace mezi Spojenými státy a Íránem a téměř uzavřený Hormuzský průliv, kterým běžně proudí významná část světové ropy.

Muž s nožem útočil v Londýně na členy židovské komunity, dva zranil

Útočník v severním Londýně pobodal dva členy židovské komunity, policie jej zadržela. Incident přišel po sérii žhářských útoků na židovské objekty v této oblasti.

Trump tlačí na Írán kvůli dohodě, zvažuje další možnosti

Americký prezident Donald Trump zvažuje další postup v oblasti Hormuzského průlivu, přičemž vyzval Írán k uzavření dohody. Pokračující blokáda ochromuje globální obchodní trasy i energetické trhy už dva měsíce.

Spojené arabské emiráty opouštějí ropný kartel OPEC

Spojené arabské emiráty po téměř šedesáti letech opouštějí OPEC. Rozhodnutí má začít platit 1. května a znamená citelnou ránu pro organizaci, která se dlouhodobě snaží ovlivňovat světové ceny ropy pomocí těžebních limitů. SAE byly jedním z jejích největších producentů.

KOMENTÁŘ: Rozpadá se ropný kartel? Takto trh ovlivní, že Emiráty opouštějí OPEC

Spojené arabské emiráty už v pátek oficiálně vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Překvapivé rozhodnutí může vést k větším cenovým výkyvům komodity a také ke snížení vlivu celé organizace. Proč?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama