ZprávyTurecko hlasuje ve druhém kole prezidentské volby. Rozhodne o dalším směřování státu

Turecko hlasuje ve druhém kole prezidentské volby. Rozhodne o dalším směřování státu

Turci hlasují v důležitém kole prezidentských voleb, aby rozhodli, zda by měl Recep Tayyip Erdogan po 20 letech zůstat u moci. O průběhu voleb informovala agentura Reuters či server BBC.

Vyzyvatel současného prezidenta Kemal Kilicdaroglu, podporovaný širokou opoziční aliancí, označil hlasování za referendum o budoucím směřování Turecka. Erdogan, který sází na vítězství, slibuje novou éru sjednocující zemi během „tureckého století“. Ale palčivějším problémem je nekontrolovatelná inflace a krize životních nákladů.

Volební místnosti se uzavřou v 17:00 místního času. Očekává se, že výsledek bude víceméně jasný v podvečer. Turečtí expati v Evropě a USA již svůj hlas odevzdali, uvádí BBC. Volební účast v prvním kole byla působivých 88,8 % a náskok Erdogana byl 2,5 milionu hlasů. Proto oba kandidáti cílí na těch osm milionů lidí, kteří nehlasovali.

Rozhodnutí o tom, kam bude Turecko směřovat příštích pět let

Volby rozhodnou nejen o tom, kdo povede Turecko, 85milionovou členskou zemi NATO. Rozhodnou také, jak bude země spravována, kam bude směřovat její ekonomika či zahraniční politika.

Ostře sledovaný průzkum veřejného mínění Konda pro druhé kolo dal po rozdělení nerozhodnutých voličů podporu pro Erdogana na 52,7 % a Kilicdaroglu na 47,3 %.

Před druhým duelem obvinil Kilicdaroglu svého rivala z nečestné hry. Prý zablokoval jeho textové zprávy voličům, zatímco prezidentovy zprávy procházely. Opoziční strany nasazují armádu dobrovolníků ve snaze zajistit, aby nedocházelo k manipulacím s hlasy.

Mezinárodní pozorovatelé hovořili o nerovném hracím poli po prvním kole. Nic však nenaznačovalo, že by nějaké nesrovnalosti v hlasování mohly ovlivnit výsledek.

Podpora nacionalismu

Kilicdaroglu slíbil v poslední den své kampaně zcela odlišný styl předsednictví: „Nemám zájem žít v palácích. Budu žít jako vy, skromně… a řešit vaše problémy.“ Poukázal tak na obrovský palácový komplex Erdogana na okraji Ankary, kam se přestěhoval, když se z něj v roce 2014 stal prezident. Poté, co v roce 2016 přežil neúspěšný převrat, převzal rozsáhlé pravomoci, zadržel desítky tisíc lidí a převzal kontrolu nad médii.

Kilicdaroglu, 74, je kandidátem šestistranné opoziční aliance a vede Republikánskou lidovou stranu (CHP) vytvořenou tureckým zakladatelem Mustafou Kemalem Atatürkem. První kolo voleb ukázalo podle agentury Reuters větší podporu nacionalismu, než se očekávalo. Turecko je podle údajů ministerstva vnitra největším hostitelem uprchlíků na světě s přibližně 5 miliony migrantů, z nichž 3,3 milionu jsou Syřané.

Turecko je však hluboce polarizované, prezident se spoléhá na podpůrnou základnu náboženských konzervativců a nacionalistů, zatímco příznivci jeho rivala jsou převážně sekulární – ale mnozí z nich jsou také nacionalisté.

Ekonomická krize v Turecku

V rámci předvolební kampaně si oba muži vyměňovali urážky. Kilicdaroglu obvinil prezidenta ze zbabělosti a skrývání se před spravedlivými volbami. Erdogan řekl s odkazem na kurdské militanty, že jeho rival je na straně „teroristů“.

Ale po dnech pobuřující rétoriky o posílání milionů syrských uprchlíků domů se opoziční kandidát vrátil k tureckému tématu číslo jedna – ekonomické krizi, a zejména jejímu dopadu na chudší domácnosti.

V Turecku inflace dosahuje téměř 44 % a platy a státní pomoc nedrží krok. Ekonomové tvrdí, že Erdoganova politika snižování úrokových sazeb situaci jen zhoršila.

Turecká lira dosáhla rekordních minim, poptávka po cizí měně prudce vzrostla a čisté devizové rezervy centrální banky jsou poprvé od roku 2002 v záporných hodnotách.

Ať už v neděli vyhraje kdokoli, turecký parlament je již pevně v sevření Erdoganovy islamisticky zakořeněné strany AK a jejího krajně pravicového nacionalistického spojence MHP.

Doporučujeme

Po sobotním zemětřesení je v Indonésii 68 mrtvých, v oblasti platí nouzový stav

Tisíce lidí na indonéském ostrově Flores stále čekají na pomoc, a to dva dny poté, co oblast zasáhlo zemětřesení, které zabilo nejméně 68 lidí, zranilo více než 200 dalších a poškodilo i stovky domů a dalších budov. V zasažené oblasti také platí stav nouze, napsala dnes agentura AP.

Izrael chce dál útočit v Gaze, Kushnerova jednání průlom nepřinesla

Dnešní schůzka mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a vyjednavačem a zetěm amerického prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem skončila dohodou, která prozatím umožní Izraeli pokračovat v cílených úderech v Pásmu Gazy. Izraelskému deníku Haarec to řekl informovaný zdroj. Podle zdroje agentury AFP Netanjahu požádal USA, aby na odzbrojení teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy dohlédl americký generál. Podle agentury Reuters tak Kushnerova dvoudenní jednání se zástupci Izraele a představiteli Hamásu patrně nepřinesla průlom v patové situaci.

Střelba ve Španělsku si vyžádala tři životy včetně těhotné ženy. Policie mluví o vendetě mezi rodinnými gangy

Při střelbě v Isla Cristině v jihošpanělské provincii Huelva zemřeli tři lidé a další člověk byl vážně zraněn. Policie případ vyšetřuje jako možný útok v rámci vyřizování účtů mezi dvěma rodinami, které mají být zapojené do obchodu s drogami.

Slavia poprvé v sezoně ztratila body

Fotbalisté Slavie remizovali ve čtvrtém kole Chance Ligy na hřišti Slovanu Liberec 1:1. Pražany poslal do vedení kapitán Tomáš Holeš, po změně stran odpověděl střídající Vénuste Baboula. Úřadující mistr tak po třech výhrách poprvé v novém ročníku zaváhal.

KOMENTÁŘ: Řeší svoje akcie, ne ceny potravin. Demokraté chtějí poslat sondu do Trumpova portfolia

Šéf Bílého domu Donald Trump loni na burze uskutečnil 21 000 obchodů. A přišel si na dvě miliardy dolarů. Štěstí? Možná. Anebo se Trump dopustil nezákonného insider tradingu, tedy obchodování na základě neveřejné informace. K zodpovědnosti nyní Trumpa žene Demokratická strana.

BP získala ve Venezuele licenci na rozsáhlé ložisko plynu

Britská energetická společnost BP se zapojí do rozvoje venezuelského naleziště Loran. Projekt s odhadovanými zásobami čtyř bilionů kubických stop plynu bude firma řídit společně s partnery ze Spojených arabských emirátů a Kataru.

Burnham rozhodne o těžbě v Severním moři i slabších cílech pro elektromobily

Britský premiér Andy Burnham čelí zásadní zkoušce své klimatické politiky. Jeho vláda brzy rozhodne o těžbě ropy a plynu v lokalitách Rosebank a Jackdaw. Současně zvažuje výrazné zmírnění prodejních cílů pro elektromobily.

Čínská ekonomika v červenci pokračovala v ochlazování

Čínská ekonomika vstoupila do druhé poloviny roku se zataženou ruční brzdou. Červencová data ukázala slabší spotřebu, hlubší propad investic i rostoucí nezaměstnanost. Druhá největší ekonomika světa tak ztrácí dynamiku a sílí tlak na Peking, aby přispěchal s další podporou.

Vingegaard po pádu na Tour ukončil sezonu

Jonas Vingegaard už v roce 2026 závodit nebude. Devětadvacetiletý Dán stále pociťuje následky zlomeniny klíční kosti, kterou utrpěl při červencovém pádu na Tour de France. Vynechá proto také zářijové mistrovství světa v Montrealu a soustředí se na přípravu pro další sezonu.

Jižní Korea bude dále koordinovat společnou obrannou strategii s USA, uvedl Soul

Jižní Korea se zabývá aktuálními výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, bude nicméně se Spojenými státy i nadále koordinovat společnou obrannou strategii, včetně společných cvičení a výcviku. Uvedl to dnes podle tiskových agentur úřad jihokorejského prezidenta v reakci na Trumpovo rozhodnutí omezit účast armády USA na společných cvičeních s Jižní Koreou. Každoroční vojenské cvičení obou zemí začalo pod názvem Ulchi Freedom Shield právě dnes a podle plánu, potvrdil agentuře Reuters jihokorejský generální štáb, trvat má do 27. srpna.

Zemřela herečka Hayden Panettiere ze seriálu Heroes. Bylo jí 36 let

Americká herečka Hayden Panettiere zemřela ve věku 36 let. Proslavila se především jako Claire Bennet v seriálu Heroes a Juliette Barnes v Nashville. Její rodina i kolegové po zveřejnění zprávy připomínají mimořádný talent, dlouhou kariéru od dětských rolí i složité období, o kterém herečka v posledních letech otevřeně mluvila.

Letiště v sicilské Katánii opět více omezilo provoz kvůli erupci sopky Etna

Letiště v sicilské Katánii dnes opět omezilo provoz kvůli popelu z nedaleké sopky Etna, jejíž erupce narušuje dopravu na tomto mezinárodním letišti už více než týden. Dnes provozovatel letiště oznámil, že do 14:00 je v Katánii povoleno přistávat pouze pěti letadlům za hodinu. Odlety omezeny nejsou, informují místní média.

Šest lidí zahynulo při ukrajinském útoku v ruské Belgorodské oblasti

Šest lidí v noci na dnešek zahynulo při ukrajinském raketovém útoku v Belgorodské oblasti, oznámily úřady ruského regionu u hranic s Ukrajinou podle ruskojazyčné služby BBC. Další čtyři lidé utrpěli zranění.

Slabší inflace bitcoinu nepomohla. Kurz zůstal pod 64 tisíci dolarů

Bitcoin nedokázal využít příznivější údaje o americké inflaci a v pátek se obchodoval pod hranicí 64 tisíc dolarů. Výraznější růst brzdily nízké objemy obchodů, odliv peněz z burzovně obchodovaných fondů i opatrnost investorů.

Námořníci skákající přes palubu. Média píší o krizi duševního zdraví na lodi USS Abraham Lincoln

Velitel amerického Ústředního velení (CENTCOM) bagatelizoval zprávy o krizi duševního zdraví na letadlové lodi USS Abraham Lincoln. Uvedl, že tato loď si v oblasti duševního zdraví vede ze všech aktivních letadlových lodí nejlépe. Podle médií je však situace na palubě špatná.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama