Reklama
6 C
Czech
Pátek 27. března 2026
ZprávyGuvernér Floridy převezme od Disney kontrolu nad okrskem se zábavním parkem

Guvernér Floridy převezme od Disney kontrolu nad okrskem se zábavním parkem

Guvernér amerického státu Florida Ron DeSantis bude moci brzy převzít kontrolu nad zvláštním územním celkem, který po více než půlstoletí spravovala společnost Disney. Uvádí to agentury poté, co republikáni ve státním parlamentu definitivně schválili reformu okrsku u města Orlando zahrnujícího zábavní park Disn16ey World. Krok je vnímám jako trest od floridské vlády poté, co společnost loni vystoupila proti novému zákonu o sexuální výchově.

Zákonodárci v pátek předali DeSantisovi k podpisu návrh zákona upravujícího fungování oblasti o rozloze 101 kilometrů čtverečních, která doposud nesla název Reedy Creek Improvement District. Návrh vyžaduje, aby guvernér jmenoval pětičlennou radu pověřenou dohledem nad veřejnými službami v okrsku.

Dosud byla samosprávní rada jmenovaná entitami ovládanými Disney, vysvětluje agentura AP. Gigant zábavního průmyslu tak v oblasti, kde postupně vybudoval světoznámou soustavu turistických atrakcí, vlastně vykonával funkci lokální vlády. Řídí územní plánování, má tam vlastní hasičský a policejní sbor a netýkají se jej některá pravidla okresu Orange, který jej obklopuje.

Uspořádání zavedené v roce 1967 se dostalo do hledáčku republikána DeSantise na jaře loňského roku. Disney se tehdy zapojila do odporu proti jím prosazenému zákonu o „rodičovských právech ve školství“, který vyvolal pobouření kvůli pasáži o sexuální výchově. Text zakazuje „vyučování“ týkající se „sexuální orientace nebo genderové identity“ pro menší děti a omezuje probírání těchto témat ve vyšších ročnících, aniž by restrikce přesněji vymezoval. Kritici se v důsledku vágních formulací obávají konce veškerých školních debat o sexuálních menšinách a opatření začali označovat jako zákon „neříkej gay“ (Don’t Say Gay).

DeSantis během loňských polemik o dané normě a postupu proti Disney uvedl, že této ani dalším korporacím „již nebude procházet podsouvání jejich nátlakových kampaní“. V pátek jeho mluvčí postup státní administrativy hájil s tím, že dosavadní uspořádání postrádalo kontrolní mechanismy. „Florida vstupuje do nové éry odpovědnosti a transparentnosti,“ citovala agentura Reuters Bryana Griffina.

Nový zákon nicméně ponechává zvláštní status daného územního celku a nemění jeho finanční mechanismy, což reaguje na obavu, že reforma přenese na tamní daňové poplatníky odpovědnost za dluh přesahující miliardu dolarů (22,2 miliardy Kč). Také nedává možnost pětičlenné radě zasahovat do každodenního provozu Disney World, který je se skoro 75.000 zaměstnanci největším zaměstnavatelem centrální Floridy.

Páteční hlasování o návrhu uzavřelo mimořádnou schůzi floridského parlamentu zaměřenou na konzervativní agendu guvernéra DeSantise, uvádí AP. Parlament schválil také opatření týkající se přesouvání imigrantů do jiných částí Spojených států nebo boje proti volebním podvodům. Reuters dodává, že DeSantis „si vybudoval celonárodní jméno rozdmýcháváním hněvu kolem kulturních otázek“ před očekávanou kandidaturou na prezidenta USA v příštím roce.

Reklama

Doporučujeme

Putin si mne ruce. Ruská ropa překonává světové ceny

Moskva těží z jednoho z největších ropných šoků v historii. Ruská ropa se nyní prodává nad světovými cenami, protože odběratelé černého zlata hledají alternativy. Ceny ropy klesly poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že Írán povolil deseti tankerům proplout Hormuzským průlivem.

Rusko podniklo nejdříve raketový a pak dronový útok na Charkov

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla nejdříve raketový a potom dronový útok na Charkov. Informoval o tom Ihor Terechov, starosta druhého největšího města na Ukrajině. V Rusku drony útočily ve Vologodské oblasti.

Pokud jednání s Íránem selžou. Trump zvažuje nasazení dalších 10 000 vojáků

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje vyslání dalších tisíců vojáků na Blízký východ. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ), podle nichž se šéf Bílého domu jistí pro případné selhání diplomacie. Není jasné, kde budou tyto síly umístěny.

Velryba, která uvázla na severu Německa, se uvolnila z mělčiny

Velryba, která začátkem týdne uvázla na mělčině u města Timmendorfer Strand, se v noci na dnešek dokázala uvolnit. Podařilo se jí dostat se do hlubšího koryta, které pro ni vyhloubil vodní bagr. Podle agentury DPA o tom informoval biolog Robert Marc Lehmann, který k mladému keporkakovi ve čtvrtek doplaval a snažil se ho ke korytu navést. Kytovec, jehož osud vyvolal v Německu obrovský zájem, ale ještě vyhráno nemá. Nyní záleží na tom, zda zvíře měřící 12 až 15 metrů zůstane na otevřeném moři a vpluje do Severního moře a pak do Atlantského oceánu, který je jeho domovem.

Zelenskyj se v saúdskoarabské Džiddě setkal s korunním princem bin Salmánem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se při své návštěvě Saúdské Arábie, kterou zahájil ve čtvrtek, setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Oba státníci na schůzce v rudomořském přístavním městě Džidda jednali o eskalaci konfliktu v blízkovýchodním regionu a o "ukrajinské krizi", uvedla v noci na dnešek podle Reuters saúdskoarabská státní tisková agentura.

Soudila se s otcem o to, aby mohla podstoupit eutanazii. Soud španělské dívce vyhověl

Případ mladé ženy z Barcelony vyvolal silnou celospolečenskou debatu o právu na důstojnou smrt. Dlouhý soudní spor s vlastním otcem ukázal, jak složité může být uplatnění eutanazie v praxi, i když ji zákon umožňuje.

Húsíové varovali, že jsou připraveni vstoupit do války v regionu

Vůdce jemenských húsíjských povstalců Abdul Malik Húsí varoval, že jeho hnutí je připraveno zapojit se do nynější regionální války, píše agentura AFP. Íránem podporovaní Húsíové, kteří ovládají severní část Jemenu, v průběhu poslední války v Pásmu Gazy pravidelně útočili pomocí dronů a střel na obchodní plavidla v Rudém moři, čímž se snažili destabilizovat globální obchod.

Válka v Íránu urychluje posun k obnovitelným zdrojům

Válka v Íránu otřásla globální energetikou. Výpadky dodávek přes Hormuz a růst cen ukázaly, jak křehký je svět závislý na ropě a plynu. Státy teď hledají jistotu jinde. Stále častěji ji vidí v domácích obnovitelných zdrojích.

Trump odložil útoky na íránské elektrárny o dalších deset dní

Americký prezident Donald Trump dnes na sociální síti Truth Social napsal, že na žádost íránské vlády odkládá útoky na íránské elektrárny o dalších deset dní do pondělí 6. dubna do 20:00 (úterý 7. dubna 2:00 SELČ). Jednání s Teheránem podle něj pokračují a vyvíjejí se velmi dobře navzdory zprávám v médiích, které označil za nepravdivé.

Paul McCartney vydává nové album inspirované vzpomínkami na Liverpool

Paul McCartney se po několika letech vrací s novou deskou. Legendární hudebník vydává album, které se vrací hluboko do jeho minulosti a připomíná dobu, kdy se začala psát historie Beatles.

Pumpy v Německu budou smět zdražit jen jednou denně

Německý Spolkový sněm schválil první balík opatření proti prudkému růstu cen benzinu a nafty. Čerpací stanice budou smět ceny zvyšovat jen jednou denně v poledne, zlevňovat ale mohou dál kdykoli. Vláda zároveň připouští, že jeden zásah nejspíš stačit nebude.

Izrael uvedl, že zabil šéfa námořnictva íránských revolučních gard

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac dnes uvedl, že izraelská armáda "eliminovala" velitele námořnictva íránských revolučních gard Alírezu Tangsírího. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vzápětí uvedl, že Tangsírí měl na rukou krev a pohrozil dalšími útoky. Izraelská armáda sdělila, že spolu s Tangsírím byli zabiti další členové vedení revolučních gard, včetně šéfa zpravodajských služeb námořnictva Benháma Razajího.

Klíčové zbraně včetně těch amerických stále putují na Ukrajinu

Dohodnuté spojenecké dodávky zásadních zbraní pro Ukrajinu pokračují, včetně amerických zbraní, bez ohledu na íránskou válku. Řekl to dnes generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte. Reagoval tím na informace listu The Washington Post, podle něhož Spojené státy uvažují, že některé zbraně určené pro Ukrajinu, která se brání ruské agresi, pošlou místo toho na Blízký východ.

Pákistán obnovil vojenské operace proti Afghánistánu, oznámil Islámábád

Pákistán obnovil vojenské operace proti Afghánistánu, oznámil dnes podle agentury Reuters mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí. Boje, které si vyžádaly stovky obětí, v minulém týdnu Islámábád dočasně přerušil kvůli islámskému svátku íd al-fitr.

Izrael prý na žádost Pákistánu souhlasil, že nezabije šéfa íránské diplomacie

Izrael na žádost Pákistánu souhlasil, že neprovede atentát na íránského ministra zahraničí Abbáse Arakčího a předsedu parlamentu Muhammada Kalíbafa. S odkazem na pákistánský zdroj to dnes napsala agentura Reuters. USA podle deníku The Washington Post mezitím uvažují o tom, že některé zbraně určené pro Ukrajinu pošlou místo toho na Blízký východ.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama