Reklama
6.7 C
Czech
Úterý 17. března 2026
MagazínOficiální prodej memoárů prince Harryho po několika dnech kontroverze konečně odstartoval

Oficiální prodej memoárů prince Harryho po několika dnech kontroverze konečně odstartoval

Po dnech televizních rozhovorů, úniků informací a předčasného vydání ve Španělsku se v úterý oficiálně začaly prodávat paměti prince Harryho s názvem Spare (Náhradník). Nedočkaví čtenáři zamířili do knihkupectví, aby si pořídili svůj výtisk s intimní zpovědí člena britské královské rodiny. V úterý o tom informovala agentura Reuters.

Harryho kniha vzbudila pozornost po celém světě podrobnostmi o vzestupech i pádech prince, stejně jako obviněními směřujícími na adresu dalších členů královské rodiny. Vévoda ze Sussexu napsal o vztazích se svým otcem, králem Karlem III., nevlastní matkou Camillou nebo starším bratrem Williamem.

„Mám ho ráda, mám ráda královskou rodinu,“ řekla 59letá Caroline Lennon, první a jediná osoba čekající na koupi výtisku v knihkupectví Waterstone’s v centru Londýna krátce před otevřením. Podle svých slov si knihu okamžitě přečte.

Navzdory tomu, že se na knihu netvořily fronty, knihkupectví uvedlo, že na memoáry Spare zaznamenalo velký počet předobjednávek. V současné době jde o nejprodávanější knihu na britském, americkém, kanadském, australském a německém Amazonu.

„Vím, že některé věci, které říká, se možná řadě lidí nelíbí,“ sdělila agentuře Reuters Lai Jiang poté, co si v Singapuru paměti pořídila. „A vím, že určitě existuje spousta lidí, podle kterých by neměl vystupovat a říkat to, co říká. Podle mě by ale Harry měl dostat šanci sdělit to, co chce,“ poznamenala.

Kniha Spare, kterou vydalo nakladatelství Penguin Random House, je nejnovějším pohledem do soukromí Harryho a jeho manželky Meghan od chvíle, kdy se v roce 2020 vzdali svých oficiálních rolí v rámci britské monarchie a přestěhovali se do Kalifornie. Vydání pamětí následuje měsíc po zpřístupnění dokumentárního seriálu Harry & Meghan na Netflixu.

První detaily z knihy se do médií dostaly již minulý týden

Úryvky z knihy unikly minulý čtvrtek, když se její španělská verze dostala do prodeje před plánovaným oficiálním vydáním 10. ledna.

Harry v ní hovoří o svém zármutku a náročném období dospívání po smrti matky princezny Diany. Napsal o tom, jak se se situací snažil vyrovnat užíváním kokainu a dalších drog, jak během služby v Afghánistánu zabil 25 bojovníků Tálibánu, a dokonce i o tom, jak přišel o panictví.

Prozradil také, že se ostře pohádal s následníkem trůnu princem Williamem, přičemž ho jeho bratr srazil na zem, a jak oba prosili otce, aby si nebral Camillu, kterou si současný britský panovník vzal v roce 2005.

Harry obvinil další členy královského rodiny ze záměrného poškozování jeho pověsti

V televizních rozhovorech před vydáním knihy Harry členy královské rodiny včetně Camilly a Williama obvinil, že vypouštěli do bulvárních novin příběhy, které poškozovaly buď jeho, nebo jeho manželku Meghan, aby se chránili nebo si vylepšili pověst.

„Myslím, že by jí (matce Dianě) zlomilo srdce, že William a jeho úřad byli součástí těchto příběhů,“ řekl v rozhovoru pro Good Morning America (GMA).

V jiném rozhovoru pro pořad 60 Minutes televize CBS Harry uvedl, že Camilla byla v bulváru „zloduchem“ a potřebovala rehabilitovat svou image, kvůli čemuž byla „nebezpečná“.

„Nepovažuji ji za zlou macechu. Vidím někoho, kdo se přiženil do této instituce a udělal vše, co mohl, aby, víte, vylepšil svou pověst a svou vlastní image,“ prohlásil vévoda ze Sussexu v interview v GMA.

Královská rodina se ke knize ani rozhovorům nevyjádřila. Ačkoli Harryho odhalení v uplynulém týdnu dominovala titulkům britských médií, zájem o jeho memoáry podle Reuters není zdaleka všeobecný.

Reklama

Doporučujeme

Sebedůvěra Trumpa nezachrání. Válka v Íránu je risk

Americko-izraelská válka proti Íránu vstoupila do třetího týdne. Prezident Donald Trump působí sebejistě. V pondělí během více než hodinového projevu hovořil o Blízkém východě, rekonstrukci Kennedyho vesmírného střediska, výstavbě tanečního sálu v Bílém domě, letošním mistrovství světa ve fotbale a řadě dalších témat, jako by se nic důležitého nedělo. Válka se však neptá.

Zelenskyj: Rusko získalo za dva týdny války s Íránem 10 miliard dolarů

Rusko za dva týdny války s Íránem vydělalo 10 miliard dolarů (zhruba 240 miliard korun). Podle serveru Business Insider to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf Kyjeva varoval, že čím déle bude konflikt na Blízkém východě trvat, tím více bude ruský prezident Vladimir Putin moci válku v jeho zemi protahovat.

USA a Izrael zaútočily na Írán bez varování spojenců, uvedl Costa

Spojené státy a Izrael se rozhodly zahájit útoky proti Íránu, aniž by o tom informovaly své spojence. Pro EU to přitom znamená vážné riziko pro její bezpečnost, zejména ekonomickou bezpečnost, dále riziko zvyšování mezinárodního napětí a rovněž zvýšené riziko hrozby terorismu. V rozhovoru s novináři z projektu European Newsroom (ENR) to uvedl předseda Evropské rady António Costa. ENR sdružuje tiskové agentury z celé Evropy a ČTK je jeho členem.

Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc odložit návštěvu Číny

Americký prezident Donald Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc posunout jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentur Reuters a Kjódó uvedl, že Spojené státy již požádaly o odložení schůzky. Podle původních plánů měl americký prezident zavítat na návštěvu Pekingu od 31. března do 2. dubna.

Při požáru v indické státní nemocnici zemřelo deset pacientů

Při požáru v traumatologickém centru státní nemocnice ve východoindickém státě Uríša zemřelo deset pacientů. Dalších jedenáct členů zdravotnického personálu utrpělo popáleniny při snaze zachránit hospitalizované a nyní se léčí v nemocnici.

Američané potichu instalují malé solární panely a snižují účty za elektřinu

Rostoucí ceny elektřiny nutí Američany hledat nové způsoby, jak ušetřit. Stále více lidí proto instaluje malé solární panely, které stačí zapojit do běžné zásuvky. Technologie je levná, jednoduchá a rychle se šíří, i když pravidla zatím zaostávají.

Útoky v Emirátech zasáhly přístav i letiště

Írán v pondělí znovu udeřil na infrastrukturu ve Spojených arabských emirátech. Terčem se stalo mezinárodní letiště v Dubaji i přístavní a průmyslová zóna ve Fudžajře, která patří k nejdůležitějším ropným uzlům v regionu. Útoky znovu zvýšily napětí kolem dopravy ropy i leteckého provozu v Perském zálivu.

Meta zvažuje propouštění až pětiny zaměstnanců

Společnost Meta zvažuje rozsáhlé propouštění, které by mohlo postihnout až 20 procent jejích zaměstnanců. Společnost doufá, že tím uvolní prostředky pro masivní investice do umělé inteligence a zároveň dokáže, že tyto nové nástroje již nejsou jen nákladným experimentem, ale začínají měnit každodenní provoz velkých technologických firem.

Biatlon v Otepää poznamenal chaos na střelnici

Světový pohár v biatlonu v estonském Otepää nabídl víc zmatků než radosti. Francouzští favorité přišli ve štafetě smíšených dvojic o výsledek po hrubé chybě Émiliena Jacquelina a česká reprezentantka Tereza Voborníková se v jiném závodě dostala do kuriózní situace, kdy se na střelnici přela se soupeřkou o vlastní stav. Oba momenty znovu otevřely debatu o tom, jak velký chaos letos na střelnici panoval.

Izrael zahájil další vlnu úderů proti Íránů, útočil v Teheránu, Šírázu a Tabrízu

Izraelské letectvo dnes zahájilo další vlnu rozsáhlých vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, v Šírázu na jihu a Tabrízu na severozápadě země. Informují o tom agentury s odvoláním na sdělení izraelských ozbrojených sil. Podle agentury AFP se v centru íránské metropole ozývaly výbuchy.

KOMENTÁŘ: Ropa zkrátka poteče jinudy. Jak blokáda Hormuzského průlivu nutí k improvizaci

Íránská armáda zašpuntovala Hormuzský průliv a ohrožuje každou obchodní loď, která by plavbu námořní soutěskou volila. Už potřetí během posledních pěti let tak musejí obchodní společnosti zásadním způsobem upravovat logistické plány. Aktuální krize ukazuje, že alternativ se vždy najde dost.

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, prohlásil Trump

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, tvrdí americký prezident Donald Trump. Washington podle něj dohodu s Havanou buď brzy uzavře, nebo udělá to, co považuje za nezbytné. Nejprve se však USA vypořádají s Íránem. Šéf Bílého domu to podle tiskových agentur v neděli řekl novinářům na palubě prezidentského speciálu Air Force One. Trump v posledních týdnech vyjádřil přesvědčení, že kubánská vláda brzy padne.

EU bude jednat o tom, jak udržet Hormuzský průliv otevřený

Členské státy Evropské unie prodiskutují, co může evropská strana udělat pro to, aby zůstal Hormuzský průliv otevřený pro mezinárodní lodní dopravu. Před dnešním zasedáním ministrů zahraničí zemí EU to podle agentury Reuters v Bruselu řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Goldman Sachs: Válka s Íránem nezpůsobí krizi jako covid nebo konflikt na Ukrajině

Po americko-izraelském úderu na Írán prudce vzrostly ceny ropy a zemního plynu. Konflikt vyvolal obavy z recese globální ekonomiky a stagflace. Odborníci srovnávají současnou krizi s tou, kterou rozpoutala válka na Ukrajině v roce 2022. Podle expertů ze společnosti Goldman Sachs ale blízkovýchodní konflikt nezpůsobí srovnatelnou světovou krizi. Spíše povede ke krátkodobým šokům v cenách ropy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama