Reklama

5 situací, kdy vynechat cvičení

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Cítíte vinu, když vynecháte trénink? Výmluvy jako hlad, nedostatek motivace či nedostatek času před vaším svědomím neobstojí. Existují ale situace, kdy vynechat cvičení je naprosto v pořádku. Které to jsou?

1. Jste nemocní

Nemoc je pádný důvod, proč vynechat trénink. Obzvláště pokud:

Máte horečku: Cvičení ji jen zhorší. Horečka je navíc známkou toho, že vaše tělo bojuje s nemocí a k tomu potřebuje veškerou vaši energii.

Máte ošklivý kašel: Cvičení může problém zhoršit, zvláště pokud provádíte kardio nebo jinou činnost, která zvyšuje vaši srdeční frekvenci a zrychluje dýchání.

Jste unavení a dehydratovaní: Víte, jak vám lékař vždy říká, abyste pili hodně tekutin, když jste nemocní? Je to proto, že když jste nemocní, často ztrácíte vodu kašláním, kýcháním a pocením. Pokud jste dehydratovaní, budete se při cvičení nejen cítit hrozně, ale také tělo připravíte o další tekutiny.

Cítíte se celkově mizerně: Někdy ještě nemáte příznaky, ale prostě se necítíte dobře. Může to být známkou přicházející nemoci. Náročné cvičení by mohlo váš imunitní systém ještě více oslabit.

2. Bolí vás záda

Jistě se vám někdy stalo, že jste to přehnali s cvičením a druhý den jste měli problém vstát z postele. Určitou dávku bolesti můžete očekávat pokaždé, když zkusíte nějaké nové cvičení, nebo trénujete po delší pauze. Neměli byste ovšem mít bolesti takové, že sotva zvednete zubní kartáček. Pokud vás něco bolí, prostě si odpočiňte. Někdy je to to nejlepší, co pro své tělo můžete udělat.

3. Váš lékař vám to poradil

Pokud jdete s něčím k doktorovi, ptejte se. Mohu stále cvičit, když se vyhnu zraněné oblasti? Jakým cvičením bych se měl vyhnout? Existují cvičení, která mi pomohou? Proberte se svým lékařem váš tréninkový plán. A pokud vám řekne, že nemáte cvičit vůbec, poslechněte ho.

4. Máte kocovinu

Myslíte si, že cvičením po prohýřené noci vypotíte toxiny z těla? Bohužel nikoliv. Vaše tělo má velmi propracovaný systém, jak se zbavit toxinů. Vaše játra se s nimi časem vypořádají. Smyslem pocení je ve skutečnosti vás ochladit, nikoliv zbavit kocoviny. S kocovinou máte následující problémy:

Jste dehydratovaní – cvičení vás dehydratuje ještě víc. A vy se budete cítit ještě hůř.

Jste neohrabaní – čímž akorát riskujete zranění.

5. Jste nevyspalí

Občas když jste nevyspalí, cvičení spolu s určitým množstvím kofeinu pomůže. To ale neplatí, pokud trpíte dlouhodobou spánkovou deprivací. Ta způsobuje zhoršení vašeho výkonu, pomalé reflexy a delší reakční dobu, ztrátu koncentrace. Jste unavení a riskujete, že se zraníte. Někdy prostě vaše tělo potřebuje spíš spánek než cvičení.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Modré světlo
Je pravděpodobné, že čtete tento článek na zařízení, jež vyzařuje modré světlo. Měli byste se ho obávat vzhledem k množství času, který trávíte před obrazovkami?
noční cvičení
Ranní cvičení má určitě své výhody. Stejné přínosy ale má i noční cvičení, pokud se vám lépe hodí do časového plánu. Není však pro každého. Pokud jste uvažovali o rutině nočního cvičení, tento průvodce vám pomůže zjistit, zda je pro vás to pravé.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama