Reklama

Je pocení zdravé?

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Pocení je naprosto přirozený, normální a zdravý proces, který je pro vaše tělo prospěšný. Zjistěte více o tom, co se děje, když se potíte a jak to prospívá vašemu zdraví.

Proč se potíme?

Příčinou pocení je většinou fyzická aktivita. Ta způsobí zrychlení srdečního rytmu, zintenzivnění dechu a bolest svalů. Když ale budete ležet na slunci na pláži, také se zpotíte… Představte si své tělo jako motor. Pokud se příliš zahřeje, může dojít k poruše. V případě lidského organismu je nejčastější „poruchou“ úpal. A před tím nás chrání pocení.

Jak přesně pot ochladí tělo? Je to vlastně docela jednoduché. Když pot opustí vaše póry, odpařuje se, což má na tělo okamžitý ochlazující účinek. Pokud žijete ve vlhkém prostředí nebo se hodně potíte, může se zdát, že pocení není efektivní. Pomoci vám může oblečení odvádějící vlhkost.

Ačkoli teplo a fyzická aktivita jsou hlavní důvody pocení, nejsou jediné. Emoce jako je strach, nervozita a úzkost, mohou také způsobit pocení. Někteří lidé se potí i v reakci na kořeněná a pálivá jídla, alkoholické nápoje nebo kofein. Běžné je to také u horečky, když vaše tělo bojuje s infekcí.

Pocení je obvyklý proces, ke kterému dochází, když je vaše tělo v nerovnováze. Snaží se snížit tělesnou teplotu.

Co obsahuje pot?

Pot je většinou voda, ale obsahuje malé množství soli, dalších elektrolytů a minerálů (včetně draslíku, chloridů, hořčíku, zinku a mědi), bílkovin, močoviny a amoniaku. Proto je dobré po silném pocení doplnit elektrolyty. Vše ostatní, co vypotíte je ale odpad. Pocení je jedním ze způsobů, jak ho vaše tělo vylučuje.

Proč pot zapáchá?

Pravdou je, že pot sám o sobě není cítit. Je prakticky bez zápachu. Ovšem když se dostane na povrch vaší pokožky, mísí se s bakteriemi a dochází k chemickým reakcím. Například pot v podpaží pochází z apokrinních žláz, které produkují bakterie. Ty se rychle množí v přítomnosti potu a rozkládají pot na kyseliny, které už bohužel nejsou bez zápachu.

Je pocení prospěšné?

Ano, obecně je pro nás dobré se potit. Pokud bychom se nepotili, mohli bychom se rychle přehřát a omdlít. Případně mít další zdravotní problémy související s teplem, mezi které patří svalové křeče či pocity slabosti.

Odborníci uznávají pocení jako zdravý proces i proto, že většina lidí se potí při činnostech, které prospívají jejich zdraví.

Detoxikuje nás pocení?

Pocení sice pomáhá vylučovat odpad z těla, ale jeho množství je stopové. Většina odborníků ho nepovažuje za detox. Nicméně v těle neustále probíhají jiné přirozené procesy, které ho zbavují odpadu. Nezastupitelnou roli hraje trávicí systém, lymfatický systém, močový systém a kardiovaskulární systém. Všechny různými způsoby odstraňují toxiny.

Takže pokud se po pocení cítíte osvěženi, není to tím, že jste se zbavili toxinů, ale nejspíše díky všem endorfinům, které vaše tělo uvolňuje při cvičení.

Můžete se potit nadměrně?

Stejně jako příliš malé pocení může příliš velké pocení představovat zdravotní rizika. Nadměrné pocení, lékařsky známé jako hyperhidróza, může způsobit dehydrataci, pokud nejsou dostatečně doplňovány tekutiny. Na to byste měli pamatovat i při intenzivním cvičení nebo saunování.

Příznaky dehydratace:

  • Únava
  • Slabost
  • Svalové křeče
  • Sucho v ústech
  • Závratě
  • Snížená frekvence močení
  • Tmavě zbarvená moč

Mírnou dehydrataci lze napravit přiměřenou spotřebou tekutin, sníženou fyzickou aktivitou a hledáním úkrytu před horkým sluncem. Těžká dehydratace může vyžadovat intravenózní podání tekutin. Pokud si myslíte, že trpíte těžkou dehydratací, vyhledejte pohotovostní lékařskou péči.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Modré světlo
Je pravděpodobné, že čtete tento článek na zařízení, jež vyzařuje modré světlo. Měli byste se ho obávat vzhledem k množství času, který trávíte před obrazovkami?
noční cvičení
Ranní cvičení má určitě své výhody. Stejné přínosy ale má i noční cvičení, pokud se vám lépe hodí do časového plánu. Není však pro každého. Pokud jste uvažovali o rutině nočního cvičení, tento průvodce vám pomůže zjistit, zda je pro vás to pravé.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama